به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، ایازی سخنگو و معاون فرهنگی –اجتماعی شهرداری تهران امروز در مراسم افتتاح آغاز به کار این تاکسی ها گفت: توسعه و بسط شبکه اجتماعی در میان شهروندان یکی از رویکردهای اصلی این سازمان است. 

محمد هادی ایازی با بیان اینکه سال 2010 سال شهرنشینی و سلامت شهری است، تصریح کرد: شهرداری اقداماتی را برای توسعه ارتقای فرهنگ سلامت انجام داده است که توسعه خانه های سلامت و سلامت شهروندی از جمله این اقدامات است.

ایازی افزود: توجه به سلامت شهروندی بسیار ضروری است و باید با اقدامات بیشتری در بعد فرهنگی، سلامت افراد را افزایش دهیم.


تاکسی سلامت


سخنگوی شهرداری در پاسخ به سوالی درباره هدفمندی یارانه ها نیز گفت: در این راستا دو  ونیم میلیون نسخه راهنمای همشهری برای هدفمندی یارانه ها در میان شهروندان توزیع شده است.

وی به مرگ یک کارتن خواب اشاره کرد و اظهار داشت: تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر مرگ کارتن خواب ها به شهرداری گزارش داده نشده است و اگر شهروندان کارتن خوابی را مشاهده کردند باید با 137 تماس بگیرند.

در ادامه این برنامه فضل الله اسلامی، مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران درباره تاکسی های سلامت تصریح کرد: «تاکسی سلامت» تاکسی اورژانس محسوب می‌شود که همان رانندگان تاکسی در حال تردد در شهر بوده که با گذراندن دوره‌های آموزش کمک‌های اولیه می‌توانند بلافاصله در هنگام بروز حادثه‌ای در خطوط تاکسی‌رانی، خود را به صحنه حادثه رسانده و تا زمانی که فرد مصدوم به بیمارستان انتقال یابد کمک های مقدماتی را ارائه دهند.

وی افزود: در طرح «تاکسی سلامت» به رانندگانی که متقاضی این آموزش‌ها هستند و توانسته‌اند این دوره‌ها را طی کنند، جعبه کمک‌های اولیه هدیه داده می‌شود.تاکسی سلامتبه گفته اسلامی از دو سال گذشته تا کنون نزدیک به 4هزار نفر با همکاری انجمن پرستاری و سازمان تاکسیرانی توانسته‌اند دوره‌های آموزش کمک‌های اولیه را بگذرانند.این آموزش‌ها شامل گرفتن فشار خون، پانسمان و بانداژ خون‌ریزی‌های سطحی است که در پایان این دوره‌های آموزشی به رانندگان گواهینامه‌های معتبر ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون در 5 منطقه شهر تهران پنج تاکسی سلامت هم اکنون فعالیت کرده و به زودی تعداد این تاکسی ها افزایش پیدا می کند، ادامه داد: همچنین پیش بینی هایی شده است که در مونیتورهای تاکسی آگهی های تبلیغاتی پخش و پیام‌های بهداشتی به وسیله کتاب، بروشور و سی‌دی به شهروندان ارائه می‌شود.

محمد مهدی گلمکانی مدیركل سلامت شهرداری تهران در این زمینه گفت: بر اساس دستورالعملی که به تاکسیرانی و اتوبوسرانی ابلاغ شده مسئولان در این حوزه موظف شده‌اند موضوع بهداشت محیط را جدی بگیرند و تمام دستگاه‌هایی که با مردم سرو کار دارند موظفند نکات بهداشتی را در فضایی که مردم بیشتر با آنها سرو کار دارند رعایت کنند.