به گزارش سرویس اجتماعی برنا، مریم مجتهد زاده که برای شرکت در پنجاه و هفتمین اجلاس کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد به نیویورک رفته است، عصر دوشنبه در نشست امحاء و پیشگیری از همه اشکال خشونت علیه زنان و دختران، تجارب و اقدامات جمهوری اسلامی ایران را در زمینه پیشگیری و مبارزه با همه اشکال خشونت برضد زنان و دختران تشریح کرد.

مشاور رییس جمهور و رییس مرکز امور زنان و خانواده کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران با الهام از تعالیم عالیه الهی و جایگاه ویژه ای که دین مبین اسلام برای بشر و به‌ویژه زنان قائل شده است، هیچ گونه ظلم و اجحافی را برضد آحاد بشر و به‌ویژه زنان نمی‌پذیرد.

مجتهد زاده افزود: جمهوری اسلامی ایران با دیدگاهی جامع به جایگاه زن در خانواده و جامعه می‌نگرد و با اتخاذ رویکردی پیشگیرانه در موضوع خشونت برضد زنان، برنامه‌های کلان و توسعه‌ای، مصوبات قانونی و سامانه فرهنگی مشخصی را با هدف حفظ شئون خانواده و ارتقای امنیت افراد طراحی و اجرا کرده است.

مشاور رییس جمهور در ادامه برخی دستاوردها، تجارب و اقدامات جمهوری اسلامی ایران را در پیشگیری و مبارزه با هرگونه خشونت برضد زنان و دختران تشریح کرد.

وی افزود: در حوزه اقدامات قانونی و حقوقی، لایحه تامین امنیت زنان با هشتاد و یک ماده در سال‌های 1390 تا 1391 تدوین و در حوزه اقدامات آموزشی- فرهنگی نیز فرصت‌های برابر آموزشی با رفع نابرابری جنسیتی و افزایش پوشش تحصیلی و کاهش موانع تحصیل دانش آموزان بازمانده فراهم شده است.

رییس مرکز امور زنان و خانواده برگزاری نشست‌های عمومی و کارگاه‌های آموزشی از سوی بانوان محلات برای آگاهی افزایی و پیشگیری از شیوه‌های خشونت را دیگر اقدام عملی جمهوری اسلامی ایران برای تحقق هدف اعلام شده اجلاس جهانی امسال خواند و گفت: در حوزه اقدامات پژوهشی نیز پیش نویس برنامه اجرایی پیشگیری از آسیبب‌های اجتماعی و مبارزه با خشونت برضد زنان با رویکردی عدالت محور تدوین شده است.

در حوزه اقدامات بهداشتی نیز این مقام کشورمان به سازماندهی تیم‌های عملیاتی جمعیت هلال احمر و تامین واحدهای سیار متناسب با نیاز جوامع آسیب دیده به ویژه برای زنان و کودکان اشاره کرد و گفت: بالا رفتن نرخ امید به زندگی برای زنان، غربال‌گری بیماری‌های خاص زنان و ایجاد طرح پزشک خانواده، از دیگر اقدامات موثر جمهوری اسلامی ایران بوده است.

مریم مجتهد زاده درباره امور قضایی نیز به تشکیل صندوق حمایت از بزه دیدگان جرم از جمله زنان قربانی خشونت و تاسیس اداره حمایت از حقوق زنان و کودکان قوه قضائیه و دادگستری استان‌های کشور اشاره کرد و ایجاد پلیس زن را از نمونه‌های عملی این خدمات خواند.

رییس مرکز امور زنان و خانواده کشورمان درباره اقدامات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در امور زنان گفت: تقویت سیاست‌های حمایتی اقتصاد خانواده با تمرکز بر زنان و کودکان به‌عنوان اعضای آسیب پذیر جامعه از جمله برقراری بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار و زنان خانه دار و پرداخت تسهیلات کار آفرینی و خود اشتغالی به زنان، گوشه‌ای از این اقدامات فراگیر است.

وی ایجاد برنامه اورژانس اجتماعی و تاسیس مراکز مداخله در بحران فردی، خانوادگی و اجتماعی، تاسیس خط تلفن اورژانس اجتماعی و گشایش پایگاه‌های خدمات اجتماعی با هدف توانمندسازی ساکنان سکونت گاه‌های غیر رسمی در کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی را از جمله اقدامات حمایتی ایران برای زنان و دختران نیازمند به این خدمات دانست.

تشکیل کمیته ملی حقوق بشردوستانه به‌منظور اجرای اقدامات حمایتی و پیشگیرانه در زمان وقوع حوادث غیرمترقبه مانند بلایای طبیعی و ارایه خدمات به زنان و کودکان در شرایط اضطراری، آخرین بخش از نمونه‌های مورد اشاره مریم مجتهد زاده در این نشست تخصصی سازمان ملل بود.

رییس مرکز زنان و خانواده کشورمان تقویت نهاد خانواده به عنوان اصیل‌ترین بنیان جامعه و پایبندی به اخلاق و معنویات با رعایت شئون انسانی و احترام به تنوع فرهنگی را دو محور مهم در پیشبرد طرح های پیشگیری و امحاء خشونت برضد زنان دانست و پیشنهاد کرد این دو محور، در چارچوب سند نهائی اجلاس امسال سازمان ملل مورد توجه جدی قرار گیرد.

مشاور رییس جمهور و رییس مرکز زنان و خانواده کشورمان در این سفر علاوه بر شرکت در نشست‌ها و میزگردهای جانبی اجلاس جهانی کمیسیون مقام زن، با مقامات شرکت کننده از سایر کشورها نیز دیدار و گفت‌وگو خواهد داشت.