در شرایط  کنونی که دشمنان از هر طرف اقشار مختلف جامعه اسلامی ما، خصوصا جوانان کشورمان را مورد هدف قرار داده اند، بر ماست که با داشتن آگاهی سدی محکم در برابر آنها ایجاد کنیم و نگذاریم فرهنگ غنی اسلامی مورد تهاجم قرار گیرد.


1- بسیج عمومی برای آموزش دینی

در تهاجم فرهنگی مردم هدف قرار می‌گیرند، از همین رو باید همه احساس مسئولیت کنند و در یک آماده باش صلاح بدست گیرند، چه سلاح در مقابل هجوم فرهنگی چه سلاح علم. در آن زمانی که مقام معظم رهبری در سخنرانی که بعد از واقعه کوی دانشگاه کردند، فرمودند "جوان عزیز مهمترین سلاح شما علم است". همان گونه که در هجوم نظامی، همگان آموزش نظامی می بینند، در تهاجم فرهنگی نیز همگان باید آموزش دینی دیده و خودشان را مجهز کنند. وقتی مرض شایع می شود، همه باید واکسن بزنند تا مبتلا نشوند. نمی توان گفت که مریض نیستیم، پس چرا واکسن بزنیم؟ مرض شیوع دارد، دیر یا زود به همه می رسد. نباید گفت ما شصت یا هفتاد سال از عمرمان گذشته دیگر کافر نمی شویم، کسانی بوده اند که در هشتاد سالگی هم شک پیدا کرده اند، وانگهی ما باید به فکر جوانان کشور باشیم که اکثر افراد این ملت را تشکیل می‌دهد.

2- احیای جلسات مذهبی

وظیفه عمومی مردم است که در مبارزه مشارکت کنند، هر کسی به هر اندازه که می تواند. ساده ترین و واجب ترین کاری که برعهده کسی ساقط نمی شود خواه پیر یا جوان، مرد باشد یا زن احیای جلسات مذهبی است. چرا از این کار غافلیم چه جوان، نوجوان، خانم ها، آقایان، دانشگاهیان و سایر اقشار مردم باید در سطح های گوناگون جلساتی تشکیل دهند و به شکل فعال را مطرح کنند. مسیر مطالعاتی برای خود قرار دهند به صورت استدلالی، با یکدیگر گفتگو و مناظره کنند و هر جا مشکلی پیش آمد برای حل آن نزد یک عالم بروند همه جلسه مذهبی که بینش ما را نسبت به اسلام و ارزش های آن اندکی بالاتر ببرد یا دست کم در همین حدی که هست نگه دارد.

واجب است در آن شرکت کنیم. بنده فکر می کنم مشکلاتی در جامعه اسلامی بوجود می آید و باعث کمرنگ شدن باورهای اسلامی می شود و نداشتن فهم نسبت به مسایل دینی است، یعنی تفقه نکردن و تحقیق نکردن نسبت به دین است ما می بینیم هر روز ارزش های اسلامی تنزل می کند اگر این سیر نزولی ادامه پیدا کند به کجا می انجامد؟ یکی از راه های جلوگیری از این مشکل برگزاری جلسات مذهبی است که در آن ها اعتقادات تقویت شود و جوانان به این راه ایمان پیدا کنند.

3- برخورد دوستانه و محبت آمیز با جوانان
عموم مردم باید با جوانان و جوانان برخوردی مناسب داشته باشند. باید به آرامی و با نصحیت و به صورت غیر مستقیم آنها را متوجه کرد، مخصوصا محیط خانواده برای آنها گرم باشد و افراد خانواده با یکدیگر مهربان باشند تا از این رهگذر انگیزه سرگرمی با فیلم های ناشایست در آنها کم شد و از بین برود. در خانه هایی که محیط آن تند، خشن و خشک است، عصبانیت ایجاد می شود و بچه ها از محیط خانه فراری می شوند و آلودگی اخلاقی پیدا کنند. اما اگر محیط خانه محیطی گرم و سالم باشد، بچه ها جذب می شوند. اگر مقداری هم انگیزه کار گناه در آنها پیدا شود، می توان با استدلال، ملاطفت و منطق آنها را متوجه ساخت.