به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، سردار اسماعیل احمدی مقدم فرمانده ناجا در برنامه شناسنامه درباره فتنه سال 88 و حادثه کهریزک گفت: در آن زمان برخی از نمایندگان از جمله آقای توکلی اصرار زیادی بر استعفای بنده داشتند که من هم در واکنش به این صحبت‌ها نامه‌ دست نویس خودم به حضرت آقا را به آن‌ها نشان دادم که در این نامه خطاب به حضرت آقا نوشته‌ام  "اگر صلاح بدانید در حوادث اخیر هر آنچه که اتفاق افتاده چه ناجا مقصر بوده باشد و چه نباشد من مسئولیت تمام اتفاق‌ها را به عهده می‌گیرم و من را برکنار کنید" که البته حضرت اقا قبول نکردند.

وی افزود: حتی بعد از حوادث کهریزک به دیدار خانواده‌ بازماندگان حوادث رفتم که رهبری وقتی این موضوع را فهمید بسیار خوشحال شد اما فرمودند کاش زودتر می‌رفتی.

فرمانده ناجا ادامه داد: هنگام دیدار با این خانواده‌ها گفتم هرکاری بگویید و بخواهید انجام می‌دهم الا اینکه نمی‌توانم بچه‌هایتان را زنده کنم.

احمدی مقدم با اشاره به اینکه ویژگی‌ ایام فتنه این است که حق و باطل به شدت مخلوط می‌شود، گفت: به قول حضرت آقا بصیرت مانند قطب نما در یک دریای طوفانی است که تشخیص راه درست از نادرست در این شرایط بسیار سخت است.

وی تصریح کرد: بعد از آنکه آتش فتنه تا حدودی خوابید در ماه مبارک رمضان به هرجا که دعوت می‌شدم با انتقاد شدید و سوال‌های زیادی از جانب مردم رو به رو می‌شدم که  نمی‌دانستم باید چه پاسخی دهم و این موضوعات چیزی جز کلافگی و درماندگی را در پی نداشت.

فرمانده ناجا ادامه داد: در بین این سوال‌ها سراغ از کشته شدن افرادی مانند، خانم پور آقایی، امام و  ترانه موسوی که اصلا وجود خارجی نداشت و .... می‌گرفتند. حتی افراد نزدیک به ما و افراد حزب اللهی هم به ما خورده می‎گرفتند و ما را مقصر می‌دانستند.

وی خاطرنشان کرد: در حوادث 88 فشار آن قدر زیاد بود و به قدری ناامید شدم که کار را به خدا سپردم. یک روز تفعلی به قرآن زدم و آیه‌ای از داستان گرفتاری  موسی در مقابل فرعون آمد و از آن پس بود که به خدا توکل کردم و از آن به بعد در رابطه با این موضوع پاسخ هیچ کس را نمی‌دادم.

احمدی مقدم در ادامه بیان کرد: حدود یک هفته گذشت و رییس پلیس امنیت در آن زمان پیش من آمد و از پیدا شدن سرنخ‌هایی از خانم‌ها پور آقایی، عاطفه امام و .... خبر داد که بسیار خوشحال شدم؛ چرا که این موضوع ظرف مدت یک هفته خاتمه یافت.

وی همچنین درباره استقرار پلیس اقتصادی گفت: به روسای بانک‌ها و وزاری اقتصادی پیشنهاد داده بودم که پلیس اقتصادی را تاسیس کنیم اما همکاری نکردند.
 
خوب نیست از نظام دو سه حرف بیرون بیاید
احمدی‌مقدم با اشاره به دیدار اخیرش با رییس‌جمهور منتخب، گفت: در دیدار خصوصی به روحانی گفتم که با آقای احمدی‌نژاد در بحث تجهیزات دریافت از ماهواره و پوشش همیشه چالش داشتیم، چرا که به نظر بنده خوب نیست از نظام دو سه حرف بیرون بیاید، چرا که موجب تجری مجرمان می‌شود و یک حرف در این قضایا وجود داشته باشد. چرا که ما تصمیم‌گیرنده نیستیم، اما ما مجری سیاست‌ها هستیم.

فرمانده ناجا در پاسخ به سئوالی مبنی بر انتقادات مطرح شده در مورد جمع‌آوری تجهیزات دریافت از ماهواره و در پاسخ به این سئوال که آیا شما تصور می‌کنید برخورد فیزیکی در این معقوله درست است یا نه؟ گفت: طبق قانون مبارزه با تجهیزات دریافت از ماهواره‌ مصوب مجلس شورای اسلامی، به ما تکلیف شده‌ و چیز خوبی نیست که می‌گویند تکلیف را انجام نده، چرا که ناجا در برابر جرایم مشهود بدون حکم قاضی باید برخورد کند و وقتی جرم علنی و آشکار است، مداخله می‌کنیم.

وی با بیان اینکه به ماموران گفتیم بدون حکم قضایی وارد منزل مسکونی نشوید، گفت: اما دست ما را خواندند و رفتند تجهیزات دریافت از ماهواره را جلوی بالکن نصب کردند. به همین دلیل ما خواستیم جمع کنیم که یک تن ابتکار به خرج داد و راپل صورت گرفت. اما نگفتیم راپل کنید.

احمدی‌مقدم با بیان اینکه در بحث امنیت اخلاقی اگر پلیس کاری انجام دهد، مورد انتقاد قرار گرفته و اگر کاری هم انجام ندهد، مورد انتقاد شدیدتر قرار می‌گیرد، گفت: جامعه ما در این مورد سه دسته است و به نظر می‌رسد باید تصمیمی که دربرگیرنده فضای ملی، قانون‌اساسی، فرهنگ و واقعیت جامعه باشد، اتخاذ شود. 

وی در پاسخ به این سئوال که آیا گرایشات سیاسی شما در کار پلیسی اثر می‌گذارد؟ گفت: این کار سابقه ندارد، چرا که همه دوستان در گرایشات سیاسی از دوستان خوب و قدیمی ما هستند؛ شما مشاهده نکردید که جریان اصلاح‌طلبی در مجلس علیه ناجا موضع بگیرد و حتی در فتنه 88 به پرونده‌هایی حمله شد، اما در مجموع به پلیس خیلی حمله نشد.

احمدی‌مقدم با بیان اینکه شما پشت صحنه‌ها را نمی‌بینید، گفت: این ارتباطات بین پلیس و جریانات مختلف سیاسی همواره وجود داشته و ما همیشه سعی داشتیم که فراجناحی عمل کرده و وظیفه خود را انجام دهیم و با همه این جریان‌ها ارتباط داشته باشیم.

علاقه‌ای به رییس جمهور شدن ندارم
احمدی‌مقدم در پاسخ به این سئوال که شما یکی از قدیمی‌ترین فرماندهان ناجا هستید و پس از پایان دوره فرماندهی به کجا می‌روید، گفت: من بارها گفته‌ام که پیش از ورود به کارهای نظامی، در حوزه علمیه کار فرهنگی می‌کردم و حتی در سفر اخیر نزد آیت‌الله مکارم شیرازی ایشان فرمودند که ما هم صنف هستیم و من گفتم که پیش از این در حوزه علمیه بوده و علاقه‌مند هستم که به کارهای فرهنگی بازگردم، هر چند که به دلیل انجام و عادت به کارهای نظامی و امنیتی علاقه‌مند به این حوزه نیز هستم.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا رییس‌جمهور می‌شوید؟ گفت: پس از جلسه معارفه بنده، اولین سئوالی که خبرنگاران از من پرسیدند این است که آیا می‌خواهید رئیس‌جمهور شوید؟ که من پاسخ دادم، این مسئله در حد من نیست و من تلاش می‌کنم که در کار خود موفق شوم.

فرمانده ناجا با اشاره به حضورش در دانشگاه و عضویت در هیئت علمی دانشگاه، گفت: تا 70 سالگی می‌توانم در دانشگاه ادامه دهم و اگر در حوزه نظم و امنیت یا کار اجرایی و حتی اتاق فکر نیز به حضور بنده احتیاجی باشد، در خدمت هستم.