مصطفی رفیعیان، وکیل پایه یک دادگستری در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی برنا، در پاسخ به این سوال که قانون درباره این مورد خاص که چند روز گذشته رخ داد و مردی بجنوردی پس از اعدام زنده شد، چه می‌گوید؟ آیا این حکم بار دیگر باید اجرا شود یا خیر؟ گفت: قانون در این مورد خاص سکوت کرده است. البته قانون در ارتباط با سنگشار و این‌که فردی بعد از اجرای این حکم زنده بماند، نجات یافته محسوب می‌شود و دیگر حکم سنگسار برای این فرد اجرا نخواهد شد.

وی با اشاره به این‌که برای اعدام مجدد افراد باید به فتوای فقها مراجعه کرد، اظهار داشت: آیت الله زنجانی در آخرین فتوای خود صحبت‌هایی را فرموده‌اند اما بعدها اعلام کردند که این فتوا مربوط به این مورد خاص نبوده و کلی بوده است. ایشان در آخرین فتوا گفته بودند اجرای حکم مجدد اعدام وجه شرعی ندارد.

وکیل پایه یک دادگستری در ادامه تصریح کرد: پیشنهاد بنده در این مورد خاص این است که رییس قوه قضاییه عنایت کند و از رهبری تقاضای عفو این فرد را داشته باشند.

رفیعیان با اشاره به این مطلب که در قضیه اعدام فرد بجنوردی دو بحث مطرح است، گفت: در درجه اول عده‌ای می‌گویند حکم اعدام اجرا شده و حق نداریم دیگر این حکم را اجرا کنیم و در درجه دوم عده‌ایم می‌گویند اعدام به معنی مرگ است و در این مورد خوب اجرا نشده و باید دوباره اجرا شود اما من هیچ کدام از این موارد ذکر شده را قبول ندارم.

وی افزود: بنده در این مورد خاص پیشنهاد می‌دهم عفو صورت گیرد نه این‌که تمامی این موارد مشمول عفو شوند؛ چرا که در این صورت حکم قاطع نداده‌ایم و دستمان باز است که اگر متهمی دیگر که به‌طور مثال قاتل بوده و شاکی خصوصی دارد، در آنجا موردی و بنا بر شرایط تصمیم گیری کنیم بنابرین در این شرایط حق کسی پایمال نمی‌شود.

لازم به ذکر است؛ مرد 37 ساله بجنوردی به جرم حمل یک کیلوگرم مواد مخدر شیشه به اعدام محکوم شده بود که در روزهای اخیر حکم وی اجرا شد. پس از تایید مرگ وی از سوی پزشکی قانونی جسد به سردخانه منتقل شد. اما چندین ساعت پس از اجرای حکم اعدام، یکی از کارگران سردخانه متوجه علایم حیاتی در جنازه شد.