پلیس راهور ناجا برای تسهیل حال مسافران تا پایان ماه رمضان اقدام به اجرای قوانین موقتی در برخی استانها و راههای مواصلاتی کشور کرده است به این شکل که طرح زوج و فرد در مشهد تا اتمام ماه مبارک متوقف شده و یا محدودیت ها در حرم حضرت معصومه شدت یافته است.

براساس اطلاعات دریافتی از دوربین‌های نظارتی، تصاویر دریافتی از گشت‌های شعب راهداری سراسر کشور و سامانه‌های هوشمند تردد شمار بر خط، در حال حاضر به‌ استثنای محورهای مسدود و ممنوع ذکر شده در پایین، بقیه محورهای مواصلاتی کشور باز و تردد در آنها به ‌روال عادی در جریان است.

در 24 ساعت گذشته کل تردد ثبت‌شده براساس آخرین اطلاعات دریافتی از 1031 ترددشمار فعال در محورهای برون‌شهری، نسبت به روز قبل 12 ‌درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در همین مدت همچنین سهم وسایل نقلیه سنگین در ترافیک راه‌ها 16 درصد، اوج تردد بین ساعات 18 الی 19 و کمترین تردد بین ساعات 6 الی 7 صبح صورت پذیرفته که هموطنان با آگاهی از این موضوع می‌توانند ساعات مناسب‌تری را برای سفر انتخاب کنند.

پرترافیک‌ترین جاده‌های کشور در 24 ساعت گذشته
آزادراه کرج-تهران، آزادراه تهران-کرج، آزادراه قزوین-کرج، آزادراه کرج-‌قزوین، محور جیرفت-بندرعباس، محور بندرعباس-جیرفت و محور جاجرود-تهران در 24 ساعت گذشته بیشترین تردد را داشته‌اند.

محورهای مسدود تا اطلاع ثانوی به دلیل رویدادهای غیرمترقبه
جاده شهداد - نهبندان‌ واقع در استان‌های کرمان و خراسان جنوبی، به ‌دلیل وقوع سیلاب از کیلومتر 60 تا 73 ‌تا اطلاع ثانوی، به‌ طور کامل، مسدود است.

ممنوعیت تردد به دلیل عملیات کارگاه جاده‌ای
محور هراز‌ واقع در استان‌های تهران و مازندران، تا 4 مردادماه به دلیل عملیات ایمن سازی تونل جدید امامزاده هاشم (شامل آب‌بندی و نصب جت فن تونل) واقع در کیلومتر46 ،‌مسیر آمل به تهران مسدود می‌شود و تردد از گردنه ( گالری) امامزاده هاشم به صورت رفت و برگشت انجام می‌شود.

در محور هراز‌ واقع در استان‌های تهران و مازندران‌ مورخ 16 و 17 تیرماه، از ساعت 8 الی 18 ‌به دلیل عملیات ترمیم سیستم روشنایی و تهویه‌ راهبری سامانه‌های هوشمند و جمع‌آوری نخاله تونل وانا و همچنین نصب تیر بزرگ پل جدید الاحداث در محدوده تونل گروازمال (بین تونل شماره 4 و 5 )، واقع در کیلومتر 46 ‌مسیر مسدود می‌شود و مسیر جایگزین سایر محورهای منتهی به شمال کشور است.

محور ازنا ـ شازند واقع در استان لرستان، یکشنبه مورخ 15 تیر ‌از ساعت 9 الی 13 به دلیل اجرای عملیات راهسازی و ریزش برداری حدفاصل کیلومتر 5/8 الی 6/8 مسدود و به دلیل زمان کوتاه عملیات مسیر فاقد مسیر جایگزین است.

محور خرم آباد ـ بیرانشهر‌‌ واقع در استان لرستان، ‌روز یکشنبه 15 تیر‌، از ساعت 9 تا 13 به دلیل اجرای عملیات راهسازی و ریزش‌برداری‌، حدفاصل کیلومتر 25.4 الی 28.2 مسدود و تردد از جاده خرم آباد – بروجرد – بیرانشهر انجام می‌شود.

آزادراه قزوین ـ رشت (‌باند غربی)‌، مقطع واقع در استان گیلان، از مورخ 14 تیر‌ لغایت 18 تیر، از ساعت 8 ‌الی 18 به دلیل عملیات نصب تیرهای پل کیلومتر 35/135 راه‌آهن قزوین – رشت – انزلی‌، مسدود و تردد از جاده ‌قدیم امامزاده هاشم – رستم آباد - تنکابن انجام می‌شود.

آزادراه قم ـ تهران و بالعکس، مقطع واقع در استان قم، از مورخ 10 اردیبهشت لغایت 31 شهریور، شنبه تا چهارشنبه هر هفته به‌ جز تعطیلات رسمی، از ساعت 7 الی 19 به دلیل اجرای عملیات آسفالت‌تراشی و روکش آسفالت و بهسازی، حدفاصل کیلومتر 1 الی 68 قم ـ تهران و کیلومتر 67 الی 135 تهران ـ قم، تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

آزادراه کرج ـ تهران، مقطع واقع در استان تهران، از مورخ 2 اردیبهشت لغایت اطلاع بعدی روز‌‌های شنبه تا چهارشنبه هر هفته، ساعت 9 الی 16، به دلیل اجرای عملیات لکه‌گیری هندسی حدفاصل کیلومتر 6 از ایران خودرو، عبور یک در میان (شطرنجی) در باند کندرو اعمال و تردد همزمان با اجرای عملیات، با رعایت احتیاط انجام می‌شود.

محور نیشابور ـ مشهد و بالعکس (باند شمالی و جنوبی ـ محور جدید) واقع در استان خراسان رضوی، از 6 اردیبهشت تا 6 مرداد، ساعت 7 تا 17 به دلیل عملیات لکه‌گیری و درزگیری در حدفاصل کیلومتر 0 تا 41 از نیشابور، همچنین فقط در محور مشهد ـ نیشابور (باند شمالی)، تا 27 مرداد، ساعت 7 الی 17 به دلیل عملیات روکش آسفالت‏ در حدفاصل کیلومتر 0 تا 5 تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

محور دامنه ـ داران ـ الیگودرز، واقع در استان اصفهان، تا 15 آذر، از ساعت 7 الی 20 به‌ دلیل احداث باند دوم در حدفاصل کیلومتر 7 تا 15 و 43 تا 53 ‌تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.‌

کمربندی شرقی شهر کرمانشاه، واقع در استان کرمانشاه‌ از تاریخ 5 خرداد تا 31 تیر، روزهای زوج از ساعت 11 الی 14، به‌ دلیل ادامه اجرای عملیات زیرسازی راه‌آهن غرب حدفاصل کیلومتر 12 تا 13، کل محور مسدود و مسیر جایگزین، کمربندی فعلی (غربی) خواهد بود.

آزادراه قزوین ـ رشت و بالعکس، مقطع واقع در استان قزوین، از مورخ 29 اردیبهشت لغایت 27 تیر، از ساعت 8 الی 18 به دلیل عملیات رفع نواقص ابنیه فنی و انجام لکه گیری در حدفاصل کیلومتر 16 الی 41 لاین شمالی و جنوبی قطعه 4 الف، تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

ممنوعیت تردد به ‌تفکیک یا اولویت وسایل نقلیه
آزادراه قزوین ـ رشت و بالعکس، مقطع واقع در استان قزوین، از مورخ 29 اردیبهشت لغایت 27 تیر، از ساعت 8 الی 18 ، به دلیل عملیات رفع نواقص ابنیه فنی و انجام لکه گیری در حدفاصل کیلومتر 16 الی 41 لاین شمالی و جنوبی قطعه 4 الف، تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

محور دامنه ـ داران ـ الیگودرز، واقع در استان اصفهان، مورخ 25 اردیبهشت لغایت 15 آذر، از ساعت 7 الی 20 ‌به ‌دلیل احداث باند دوم در حدفاصل کیلومتر 7 تا 15 و 43 تا 53 تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

آزادراه کاشان ـ قم، مقطع واقع در استان اصفهان، از 17 اردیبهشت لغایت مورخ 31 تیر، به دلیل عملیات بهسازی در حدفاصل کیلومتر 6 تا 21 تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

محور اراک ـ سلفچگان واقع در استان مرکزی، مورخ 8 تیر لغایت 8 مرداد از ساعت 8 الی 18 به دلیل عملیات احداث زیر گذر حاجی آباد حدفاصل کیلومتر 13، تردد همزمان با اجرای عملیات، با محدودیت و رعایت احتیاط انجام می‌شود.

محدودیت تردد در حرم حضرت معصومه
برای رفاه حال روزه داران در ماه مبارک رمضان به ویژه هنگام اذان ظهر و همچنین اذان مغرب پیرامون حرم مطهر حضرت معصومه طرح های کنترل ترافیک و محدودیت های ترافیکی اجرامی شود.

همچنین، نیروهای پلیس از ساعت 17 تا 24 در معابر اصلی حضور داشته و با تخلفات برخورد می کنند.

توقف اجرای طرح زوج و فرد در مشهد تا پایان ماه مبارک رمضان

طرح ویژه ماه مبارک رمضان از ابتدای این ماه در استان خراسان رضوی به ویژه در شهر مقدس مشهد اجرا شد. همچنین ، در ماه مبارک رمضان اجرای طرح زوج و فرد متوقف شده تا شهروندان برای تردد به سمت حرم مشکلی نداشته باشند.

در طول ماه مبارک رمضان با توجه به اینکه پیش بینی میشود پیک ترافیک در اطراف حرم مطهر افزایش یابد با بسیج تمامی امکانات و استفاده از حداکثر توان طرح روان سازی ترافیک در اطراف حرم مطهر اجرا می شود.