دبیر قرارگاه مشترک مبارزه با سرقت فرماندهی انتظامی اصفهان، از اعزام 25 اکیپ کمین و شکار در راستای دستگیری سارقین به عنف، داخل خودرو، خودرو و موتورسیکلت برابر جغرافیای جرم، كنترل و تقویت فعالیت های اطلاعاتی در پیشگیری از وقوع سرقت و كشف و كنترل مجرمین و سارقین حرفه ای و سابقه دار در یک هفته گذشته در این استان خبر داد.

به گزارش سرویس انتظامی خبرگزاری برنا، سرهنگ «فروغ نیا» در شانزدهیم جلسه قرارگاه مرکزی مبارزه با سرقت که با حضور رئیس پلیس آگاهی ناجا و مسئولان قرارگاه مرکزی 5 استان دیگر برگزار شده بود، گفت: قرارگاه مشترک مبارزه با سرقت فرماندهی انتظامی اصفهان در اول خردادماه امسال آغاز بکار کرد و جلسات به صورت هفتگی به ریاست سردار فرماندهی انتظامی استان اصفهان و با دبیری رئیس پلیس پیشگیری استان با حضور اعضاء دائم و بنا به ضرورت شركت اعضاء غیردائم در پایان هر هفته تشكیل می شود.

وی با اشاره به کاهش 7 درصدی تمامی سرقت ها در خردادماه سال جاری در استان اصفهان، افزود: آمار وقوع سرقت اتومبیل خرداد ماه در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل11 درصد، سرقت قطعات داخل اتومبیل 14 درصد و جیب بری 4 درصد کاهش داشته همچنین سرقت موتورسیکلت و کیف قاپی نیز طی این مدت تغییری نکرده است.

دبیر قرارگاه مشترک مبارزه با سرقت فرماندهی انتظامی اصفهان، تصریح کرد: در 15 روز تیرماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل جمع کل سرقت ها 9 درصد کاهش و میزان کشف نیز 11 درصد افزایش داشته است.

وی اقدامات انجام شده در این قرارگاه را، رصد روزانه سرقت ها در سطح استان به ویژه شهرستانهای هدف، تجزیه و تحلیل سرقت به صورت روزانه و ارجاع به شهرستانهای هدف جهت ارائه راهكارهای لازم برای كلانتریهای هدف با توجه به جغرافیای جرم، استخراج لیست سارقان تحت تعقیب، محكوم و فراری در شهرستانهای هدف و اجرای طرح دستگیری آنان، تكمیل بانك اطلاعاتی و شناسنامه دار كردن مالخران در شهرستان، مركز استان و شهرستانهای تابعه و تشكیل بانك اطلاعاتی ضایعات فروشی ، اوراق فروشی و سمساری ها و نظارت و كنترل مستمر بر نحوه فعالیت آنها، برشمرد.

رئیس پلیس پیشگیری استان اصفهان همچنین از اعزام كارشناسان مجرب پلیس های پیشگیری و آگاهی استان به شهرستانهایی كه دارای بیشترین فراوانی وقوع سرقت بوده با ارائه راهكارهای پیشگیرانه به كلانتریهای هدف خبر داد و افزود: تقویت و فعال نمودن گشت های محسوس و نامحسوس با همكاری سایر ارگانهای دولتی به صورت شبانه روزی در شهرستانهای هدف از دیگر اقدامات ما در در خرداد ماه سال جاری در راستای مبارزه با سرقت بود.

سرهنگ فروغ نیا، با اشاره به اعزام 25 اکیپ کمین و شکار در راستای دستگیری سارقین به عنف، داخل خودرو ، خودرو و موتورسیکلت برابر جغرافیای جرم در یک هفته گذشته، از كنترل و تقویت فعالیت های اطلاعاتی در پیشگیری از وقوع سرقت، كشف و كنترل مجرمین و سارقین حرفه ای و سابقه دار توسط اداره اطلاعات جنایی پلیس آگاهی اصفهان خبر داد.

وی با اشاره بر شناسایی نقاط آسیب پذیر، پر تردد، آلوده و جرم خیز، افزود: طرح دستگیری سارقین تحت تعقیب و فراموش شده و محکومین غائب فراری در خرداد ماه به مدت 3 روز در استان اجرا شد كه مجموعاً تعداد 191 نفر سارق، مالخر و محكوم فراری دستگیر و مقادیر زیادی اموال مسروقه نیز کشف شد.

دبیر قرارگاه مشترک مبارزه با سرقت فرماندهی انتظامی اصفهان، با اشاره به اجرای 74 طرح در شهرستان های هدف، افزود: کشف 107 خودرو سرقتی، 77 دستگاه موتورسیکلت و 6 سرقت منزل و دستگیری271 سارق از نتایج حاصل از اجرای این طرح بود.

وی همچنین ارتقاء سطح تعامل با اداره كل زندانها به منظور اجرای مفاد دستورالعمل مبارزه با سرقت با رویكرد كنترل مجرمین و سارقین حرفه ای و سابقه دار در بند و آزاد شده، تشكیل جلسات هماهنگی با سازمان ها، نهادها و ارگانهای دولتی و غیر دولتی تاثیرگذار در پیشگیری و كاهش وقوع سرقت، تشكیل جلسات با دادستان شهرستانهای هدف به منظور ایجاد هماهنگی لازم فی مابین واحدهای اجرایی و دستگاه قضایی و همچنین برخورد قاطع و قانونی با سارقین دستگیر شده توسط دادگستری و بررسی وضعیت مكانی و امنیتی جواهر فروشی های استان را از دیگر اقدامات انجام شده در این قرارگاه دانست.

سرهنگ فروغ نیا، اظهار داشت: نقاط ضعف و قوت امنیتی 2 هزار و 273بانك همچنین هزار و 326 طلافروشی در استان مورد بررسی قرار گرفت تا بانک ها و طلافروشی های فاقد دوربین شناسایی شده تا نسبت به نصب دوربین اقدام کنند.