به گزارش گروه انتظامی برنا، سرهنگ "عباسعلی محمدیان" در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت حمل و نقل کالا در اقتصاد کشور، اظهارداشت: یکی از جرایمی که قشر عظیمی از فعالان این حوزه را تهدید کرده و امنیت آن را مخاطره می اندازد، موضوع سرقت محموله یا راهزنی است که گاهاً می تواند به جرایم خشن نظیر قتل نیز منجر شود.

وی افزود: چندی پیش، کارآگاهان پایتخت از طریق گزارش هایی از سرقت محموله های ورق آهنی به شیوه راهزنی در محدوده حسن اباد تا شهر ری مطلع و بلافاصله رسیدگی به آن در دستور کار پلیس قرار گرفت؛ کارآگاهان با انجام اقدامات اطلاعاتی موفق شدند اعضای باند را شناسایی و در مخفیگاهشان در یکی از شهرهای حاشیه ای پایتخت دستگیر کنند.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ، شیوه سرقت اعضای باند را به شکل راهزنی عنوان کرد و گفت: اعضای باند با خودروی مبدل به خودروهای دولتی و ارگانی در مسیر حسن آباد تا شهرری کنار کامیون‌های حمل بار رفته و ادعا می‌کردند خودرو دارای نقص فنی یا بار محموله در حال ریزش است با این ترفند راننده کامیون در سمت راست توقف و ضمن تهدید و بستن دست و پای راننده، پس از سرقت محموله، مالباخته را به همراه کامیون در جاده رها می‌کردند به گونه ای که برخی از این اقدام مجرمانه به آسیب دیدگی مالباختگان نیز منجر شده است.

وی افزود: کارآگاهان با انجام گشت های پلیسی و نیز اقدامات اطلاعاتی و تخصصی موفق شدند راهزنان را شناسایی و هفت نفر از اعضای باند به همراه مالخر اموال مسروقه دستگیر کنند؛ سه نفر از اعضای باند دارای سوابق کیفری هستند به گونه ای که یکی از اعضای اصلی باند و طراح سرقت، هفت ماه قبل به جرم زورگیری دستگیر و سه ماه گذشته پس از آزادی از زندان مجددا اقدام به این شیوه از سرقت کرده است.

سرهنگ محمدیان با بیان اینکه متهمان تاکنون به 5 مورد سرقت محموله به ارزش بیش از 350 میلیون تومان اعتراف کردند، افزود: همچنین مالخر دستگیر شده به 20 فقره خرید مال مسروقه از متهمان اعتراف کرد.

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه به نظر می رسد این افراد سرقت‌های دیگری را نیز در سطح کشور مرتکب شده‌اند، گفت: تعداد وقوع جرم اعضای این باند در تهران همین پنج مورد بوده است؛ متهمان سلاح سرد با خود حمل می‌کرده و در برخی از موارد نیز به وسیله آن مالباخته را تهدید می‌کردند.

وی با بیان اینکه اعضای این باند در یکی از شهرهای حاشیه‌ای پایتخت که به محلی مجرم پرور تبدیل شده، دستگیر شدند، گفت: عملیات دستگیری اعضای باند گسترده بود و برخی از متهمان که از استان‌های دیگر به حومه پایتخت آمده برای خود خانه‌های مجردی اجاره کرده بودند.

محمدیان از مالباختگانی که به این شیوه و شگرد طی ماههای اخیر مورد سرقت محموله و راهزنی قرار گرفته اند خواست برای طرح شکایت به پایگاه نهم پلیس آگاه یا دادگاه 101 کهریزک مراجعه و شکایت خود را ثبت کنند.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ از محاکم قضایی خواستار در نظر گرفتن مجازات بیشتر برای این افراد شد و تصریح کرد: جرم این افراد سرقت محموله نیست بلکه راهزنی است و در قانون برای جرم راهزنی حکم محارب پیش بینی شده است.

سرهنگ محمدیان ضمن به رانندگان کامیون‌ها و خودروهای سنگین به آنها توصیه کرد: در صورتی که در طول مسیر قصد توقف دارند حتماً در جایی توقف کنند که تعداد خودروها زیاد است و یا اینکه کامیون های خود را در نزدیکی پاسگاه یا پایانه های ساخته شده از سوی وزارت راه متوقف و سپس استراحت کنند زیرا سارقان در مکان های خلوت اقدام به سرقت از مالباختگان می کنند.