به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، محسن کرمی در نخستین همایش مهندسی فرهنگ نام گزینی اظهار داشت: از زمان تاسیس ثبت احوال تاکنون اسامی محمد، علی، حسین ، مهدی و حسن در میان پسران و فاطمه، زهرا، مریم، معصومه و زینب در بین دختران از بیشترین فراوانی برخوردار بوده است. 

معاون حقوقی و سجلی سازمان ثبت احوال افزود: در 9ماهه نخست سال 89 اسامی امیرحسین، علی، امیرمحمد و فاطمه، زهرا ستایش ، هستی و زینب بیشترین اسامی مورد استفاده در کشور بوده است.

به گفته کرمی، سازمان ثبت احوال برای استفاده آسان مردم کتابی بالغ بر 5هزار نام مجاز تالیف کرده است.

معاون حقوقی و سجلی سازمان ثبت احوال خاطر نشان کرد: سایت سازمان ثبت احوال برای مراجعه همه مردم آماده خدمت رسانی است که بهترین و پرمعنا ترین اسامی در آن ذکر شده است.

وی تاکید کرد: هیچ محدودیتی برای نام ها وجود ندارد اما ثبت احوال از اسامی که فاقد ارزش های مذهبی، انسانی و اجتماعی باشد جلوگیری خواهد کرد.

کرمی تصریح کرد:مجوز اسامی که مبنای مقام و منصب به عنوان مثال (دکتر ، مهندس) که فاقد معنا، معرف صفات مذموم و مغایر جنسیت افراد باشد صادر نخواهد شد.

معاون حقوقی و سجلی ثبت احوال با بیان اینکه کمیته ای برای نام گزینی مناسب در کشور تشکیل شده است تصریح کرد: در این کمیته تعدادی از متخصصان حقوقی و سجلی، دانشگاهیان در رشته های ادب فارسی دور هم جمع شده اند تا بهترین اسامی که منافی ارزش های اسلامی و انسانی نباشد را انتخاب کنند.