به گزارش سرویس اجتماعی برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس، برای این‌که قربانی تبهکاری مامور نماها نشویم موارد زیر را مد نظر داشته باشیم.

توصیه‌های پیشگیری از وقوع جرایم تحت پوشش ماموران نظامی و انتظامی

به طور معمول در اخبار حوادث رسانه‌ها با مواردی روبرو می‌شویم که از دستگیری مجرمین تحت پوشش مامورین نظامی، انتظامی و دستگاه‌های دولتی حکایت دارد، این تبهکاران عمدتا با سوء استفاده از شرایط ویژه قربانیان مرتکب انواع جرایم از جمله سرقت، اخاذی، کلاهبرداری اعمال منافی عفت و حتی در مواردی قتل بویژه اتباع خارجی می‌شوند.

تبعات و پیامدهای جرایمی که این افراد مرتکب می‌شوند. از منظر اجتماعی دارای اهمیت زیادی است، چرا که این جرایم باعث ایجاد رعب و وحشت در جامعه شده و امنیت عمومی را تهدید می‌کنند.

به همین دلیل قانون‌گزار مجازات مضاعفی را برای مرتکبین پیش بینی کرده است.

شگردهای مورد استفاده ماموران قلابی:
- مامورین قلابی با آگاهی از نقاط ضعف و تخلفات افراد، وجهی را به صورت مستقیم یا غیر مستقیم طلب می‌کنند با به اصطلاح از اقدام قانونی بر علیه آن‌ها صرف نظر کنند.

- زنان و دختران بد حجاب، اتباع خارجی غیر مجاز، دختران و پسرانی که بدون موازین شرعی در معابر یا اماکن خلوت ظاهر می‌شوند، کسبه بدون جواز کسب و رانندگان فاقد گواهینامه و... از اصلی ترین طعمه‌های این تبهکاران محسوب می‌شوند.

- برخی از مجرمان تحت پوشش مامورین، با استفاده از مدارک شناسایی جعلی، با عناوین مختلف مانند مامور مبارزه با مواد مخدر، مامور مبارزه با مفاسد (برای جمع آوری ماهواره) و... به منازل افراد مراجعه و اقدام به اخاذی می‌کنند.

- این افراد بعضاً با کسب اطلاعات مورد نیاز خود در حین صحبت، زمینه را برای ارتکاب جرایمی نظیر سرقت فراهم می‌کنند.

- بازرسی بدنی از افراد یا بازرسی خودروی آن‌ها به بهانه حمل مواد مخدر، سلاح  یا کالای قاچاق، یکی دیگر از شگردهای این مجرمین محسوب می‌شود.

چگونه می‌توانیم ماموران قلابی را تشخیص دهیم؟
- ماموران قلابی در جریان بازرسی، جلب و دستگیری، به انحاء مختلف از ارائه کارت شناسایی یا حکم قضایی طفره می روند. مجرمان تحت پوشش ماموران معمولاً با به نمایش گذاشتن مبالغه آمیز اسلحه، بیسیم یا دستبند همراه خود سعی در ترساندن افراد می‌کنند.

- مجرمان مامورنما تلاش می کنند تا در سریع ترین زمان ممکن اقدامات خود را انجام داده و از محل دور شوند؛ به همین خاطر معمولاً دچار عجله و دستپاچگی می‌شوند.

- ماموران قلابی معمولاً طعمه‌های خود را تهدید می‌کنند که در صورت عدم تمکین، آن‌ها را به مراکز نظامی و انتظامی خواهند برد و تاکید می‌کنند که در آن مراکز مجازات و تبعات بسیار سنگین تری در انتظارشان خواهد بود؛ ولی جالب این که در صورت پیش قدم شدن افراد برای مراجعه به مراکز یاد شده سریعاً عقب نشینی می‌کنند.

- ماموران قلابی معمولاً در نقاطی پرت و مکان‌هایی که کمتر محل تردد گشت نظامی و انتظامی است، مرتکب اعمال مجرمانه می‌شوند.

- مامورنماها برای این که قدرت عکس العمل را از طرف مقابل صلب کنند، تلاش می‌کنند با ایجاد جو روانی و خشونت، قدرت تصمیم گیری طرف مقابل را دشوار کنند.

- ماموران قلابی از ارائه کارت شناسایی خودداری کرده یا کارت نامعلومی را فقط در یک آن جلوی چشم قربانیان خود می‌گیرند و هرگز فرصت ملاحظه را دقیق نمی‌دهند.

چگونه فرصت را از تبهکاران سلب کنیم؟
واقعا در برابر مامورنماها چگونه باید عمل کنیم که قربانی تبهکاری آن‌ها نشده یا حداقل با شناسایی دقیق آن‌ها اطلاعات لازم را در اختیار مامورین پلیس قرار دهیم؟

چند نکته مهم و کلیدی در این رابطه وجود دارد که به بیان آن می پردازیم:
1- همواره توجه داشته باشیم که مامورین مسوول تعیین و اعمال هیچ نوع مجازات کیفری یا مالی (اخذ مبلغ جریمه و...) به صورت مستقل نیست.

2- قبل از ارائه هرگونه پاسخ یا توضیح، با حفظ آرامش و خونسردی خود، از مامورانی که به شما مراجعه می‌کنند کارت شناسایی بخواهید و بدقت مندرجات کارت را ملاحظه کرده و ضمن تطبیق عکس با صاحب کارت به تاریخ اعتبار آن توجه کنید.

3- با توجه به این‌که ماموران برای ورود به منزل افراد، باید علاوه بر کارت شناسایی معتبر، حکم قضایی ورود به منزل (با درج مشخصات کامل) ارائه کنند، بنا براین به افرادی که بدون حکم و صرفاً با نشان دادن کارت شناسایی، قصد ورود به منزل شما را دارند اعتماد نکرده و مراتب را سریعاً به پلیس اطلاع دهید.

4- آشنایی با قوانین و مقررات و اعتماد به نفس از نکات بسیار مهمی است که می‌تواند به ناکام گذاشتن ماموران قلابی منجر شود.

5- در صورت پیشنهاد ماموران قلابی برای مراجعه به کلانتری، خودتان پشت فرمان بنشینید و هرگز خودروی خود را در اختیار آن‌ها قرار ندهید. همچنین سعی کنید شماره پلاک خودروی آن‌ها را به فرد دیگری اعلام کنید تا در صورت بروز هرگونه اتفاق، امکان ردیابی این افراد وجود داشته باشد.