حسینی مکارم: اما با تدابیر دولت، منابع حاصل از افزایش قیمت حامل های انرژی باید به بحث تولید هم اختصاص پیدا کند که با تحقق این موضوع قطعاً در حوزه صنایع دستی به تولیدکنندگان و صنعتگران کمک های بسیاری از سوی سازمان میراث فرهنگی ارائه خواهد شد.

به گزارش سرویس میراث خبرگزاری برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، معاونت توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در گفت‌وگوی اختصاصی با پایگاه اطلاع رسانی دولت اظهار داشت: از آنجایی که بحث صنایع دستی به تولید برمی‌گردد باید با اصلاح قیمت‌ حاملهای انرژی به بخش تولید کمک کرد و اگر این اتفاق نیافتد کماکان مانند دوره های قبل فقط به مردم پول نقد پرداخته می شود و بخش تولید صدمه خواهد دید.

وی افزود: اما با تدابیر دولت، منابع حاصل از افزایش قیمت حامل های انرژی باید به بحث تولید هم اختصاص پیدا کند که با تحقق این موضوع قطعاً در حوزه صنایع دستی به تولیدکنندگان و صنعتگران کمک های بسیاری از سوی سازمان میراث فرهنگی ارائه خواهد شد.

حسینی در عین حال تصریح کرد: اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها قطعاً باعث بهبود تولید می‌شود و اگر پول حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به تولیدکنندگان پرداخت شود، بسیاری از کارگاههای صنایع دستی که بر اثر افزایش قیمت‌ها در سالهای گذشته تعطیل شده‌اند، امکان دارد دوباره به چرخه تولید بازگردند.

معاونت توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: همینطور شرکتهایی که در حال حاضر تولیدکننده هستند، اگر در آینده برای آنها تولید مقرون به صرفه نباشد، اینها هم از صحنه رقابت ممکن است خارج شوند که باید از طریق منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها به تولید کمک شود.

وی تاکید کرد: اگر این سیاست اعمال شود یقیناً هم تولید و هم صادرات صنایع دستی افزایش پیدا می‌کند و اشتغال در این بخش نیز به معنای واقعی بهبود خواهد یافت.

معاون سازمان میراث فرهنگی خاطر نشان کرد: اگر تولید صنایع دستی افزایش پیدا کند و اشتغال ایجاد شود به توزیع عادلانه ثروت کمک می‌شود زیرا بیشتر فعالان این حوزه اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه هستند و ضمن اینکه هنر صنایع دستی کشور هم زنده و احیاء می‌شود. بنابراین اثر گذاری اصلاح قیمت‌ حامل های انرژی و اجرای هدفمندی یارانه‌ها در این بخش این خواهد بود که علاوه بر پرداخت یارانه نقدی به مردم، به کارگاههای تولیدی هم کمک شود.

حسینی مکارم گفت: در سالهای گذشته بسیاری از کارگاههای تولیدی تعطیل شده‌اند، بنابراین بهترین راه این است که پول حاصل از هدفمندی یارانه‌ها را در جهت بیمه افرادی که در بخش تولید کار می‌کنند به کار ببندیم و به درمانشان اهمیت دهیم.

معاونت توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: باید به تولید کمک کرد، حالا می توان این کمک را برای بهبود تکنولوژی تولید صرف کند و یا بخشی از این پول را برای تسهیلاتی که کارگاهها نیاز دارند، برای مواد اولیه و کمک به صادراتشان و غیره و ذلک هزینه کرد. تبعاً هم تولید صنایع دستی بهتر می‌شود و هم افزایش اشتغال خواهیم داشت هم درآمد ارزی بهتر خواهد شد.