تفاهم‌نامه همکاری معاونت صنایع دستی کشور و شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران با حضور بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی کشور و محمدسعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی طی مراسمی در محل سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری به امضاء رسید.

به گزارش سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری برنا، بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی کشور در آغاز این مراسم با تاکید بر اهمیت این تعاملات بین سازمانی گفت: ارتباطی و همکاری مشترک بین دستگاه های دولتی موجب هم افزایی عملکرد دستگاه ها خواهد شد و ما نیز برای تحقق توسعه صنایع دستی باید سطح تعاملاتمان را گسترش دهیم. معاونت صنایع دستی در تلاش است تا با تعامل سازنده با نهاد ها و ارگان های مختلف سطح این همکاری ها را گسترش دهد و در این راه وزارت راه و شهرسازی یکی از اولویت های مهم ماست.

وی در ادامه افزود: در صورتی که بناهای تاریخی درون شهری که متعلق به شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران طی این تفاهمنامه در اختیار معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی قرار گیرد؛ زمینه فعالیت هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی از طریق کارگاه های تولید زنده اثر و افزایش فضای آموزشی افزایش خواهد یافت. و این حرکتی ارزنده در عرصه صنایع دستی کشور است.

معاون صنایع دستی همچنین با اشاره به ظرفیت بالای فضاهای تاریخی متعلق به شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران، افزود: ما می توانیم از طریق اجرایی کردن بخش های مختلف این تفاهمنامه امکانی فراهم آوریم تا در نقاط مختلف کشور مراکز فرهنگی صنایع دستی و هنرهای سنتی ایجاد گردد و با توسعه خانه های صنایع دستی در بافت های تاریخی جذابیت این فضاها را مضاعف سازیم تا در کنار تولید صنایع دستی تبدیل به مرکزی برای جذب گردشگر داخلی و خارجی در کشور شوند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر جایگاه ترویج و توسعه صنایع دستی بیان کرد: با اقداماتی از این دست می توان هم به مسئله مهم ترویج و توسعه صنایع دستی کمک کرد و هم زمینه مناسبی برای اشتغال زایی و درآمد زایی در این حوزه بوجود آورد، مقوله ای که در حال حاضر یکی از اولویت های اصلی کشور است.

نامور مطلق با اشاره به راه اندازی کارگروه تخصصی برای اجرایی کردن این تفاهمنامه گفت: پس از امضای این تفاهمنامه کارگروهی متشکل از کارشناسان هر دو حوزه تشکیل خواهد شد تا با ارائه راهکارهای لازم و اصولی مقدمات لازم برای گره گشایی از معضلات کنونی صنایع دستی کشور شکل گیرد و بی شک این هدف با توجه به ظرفیت این تفاهم و تعامل تحقق پیدا می کند.

در ادامه این نشست دکتر محمدسعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران ضمن تایید صحبت های دکتر نامور مطلق اظهار داشت: انعقاد این تفاهمنامه گام بسیار موثری در بهسازی و باز زنده سازی آثار تاریخی که در اختیار این شرکت قرار دارد، خواهد بود و در عین حال با همکاری معاونت صنایع دستی شاهد احیای صنایع دستی و هنرهای سنتی بومی ایران در آنها هستیم.

وی ادامه داد: اقدامات موثری از این دست موجب خواهد شد تا در دو وجه توسعه و گسترش صنایع دستی کشور و همچنین اشتغال زایی برای اقشار مختلف بویژه دانشگاهیان در جامعه حرکت های جدی صورت گیرد.

گفتنی است هدف از این تفاهم‌نامه ایجاد زمینه همکاری متقابل بین شرکت مادر تخصصی عمران وبهسازی و معاونت صنایع دستی در راستای وظایف اساسنامه‌ای و در زمینه‌های مطالعاتی، کاربردی، ظرفیت‌سازی، ابزارسازی در راستای حفظ، احیاء و ترویج صنایع‌دستی و آموزش و کارآفرینی با در نظر گرفتن تمامی منابع و امکانات اعم از اقتصادی، فنی، اطلاعات، تجربه و تخصص نیروی انسانی در محدوده‌های هدف بازآفرینی شهری است که در قالب 4 ماده تنظیم و به مدت سه سال شمسی معتبر خواهد بود.