تمرینات مکرر و برگزاری اردوهای آموزشی امداد در غار نجات بخش فرد مصدوم در انتهایی ترین نقطه غار فنی و عمودی پریان در مورچه خرد اصفهان شد.

غار پریان یکی از غارهای زیبای استان اصفهان است که در فاصله 8 کیلومتری ابیانه و 18 کیلومتری روستای سُه در دره‌ای به نام پری هول واقع شده است.

به گزارش سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری برنا، این غار در سال 1379 کشف شد و تا به امروز غارشناسان همواره به کشفیات جدیدی در این غار دست یافته‌اند. گروه غارشناسی و غارنوردی اصفهان در تازه‌ترین کاوش خود به تالاری زیبا در عمق 120 متری غار پریان دست یافتند. تاکنون تعداد تالارهای کشف شده در این غار به 11 عدد رسیده است.

در این میان زیبایی های این غار هر عکاسی را به سوی خود جذب می کند چنانکه "احسان ناجی" برای عکاسی از این غار رفته بود که در حین عکاسی از ارتفاع 8 متری به انتهایی ترین نقطه غار فنی و عمودی پریان سقوط کرد.

این سقوط منجر به شکستگی سر، کتف و مچ پای او شد. در نهایت با حضور به موقع غارنوردان اصفهان و انتقال حرفه ای او پس از 5 ساعت تلاش نجات یافت.

این تلاش حاصل گذراندن دوره های امداد و نجات درغار است که طی ماه های گذشته از سوی انجمن غارنوردی و غارشناسی برگزار شده است چنانکه غار کتله خور نیز اردیبهشت ماه سال جاری میزبان گروهی از غارنوردان از استان های مختلف کشور بود که تحت آموزش مربیانی از کشور بلغارستان و اسلوانی بودند.

در این دوره ها، اجرای تکنیک های امداد و نجات در مسیرهای سخت و صعب العبور از چاه ها و گذرگاه های تنگ غار اجرا شد.

به دلیل وجود چاه‌های خطرناک در غار پرنیان، پیمایش کامل آن نیاز به آشنایی کامل به فنون غارنوردی دارد و بدون داشتن وسایل و ابزار مورد نیاز و راهنما و نقشه کامل غار، بازدید و پیمایش آن میسر نیست.