به گزارش سرویس اجتماعی برنا، درحالی قرار بود با نصب و طراحی سیستم‌های اپلیکیشن و هوشمند، بازدید کنندگان موزه‌ها با استفاده از گوشی‌های هوشمند و یا دستگاه‌هایی که موزه‌ها دراختیارشان قرار می‌دهد از یک راهنمای مجازی برخوردار شوند که گام اول این پروژه در موزه ملی ایران با شکست مواجه شد.

«سیما میری» مسئول بخش تاریخی موزه ملی ایران در پاسخ به این پرسش که چرا موزه ملی ایران با گذشت سالها هنوز از راهنمای موزه‌ای برخوردار نیست گفت:«در دوره مدیریت وقت موزه ملی (آزاده اردکانی) برای نصب نرم‌افزارهای هوشمند یا راهنمای مجازی با یک شرکت قردادی منعقد شد اما با توجه به صرف بودجه اولیه برای آوردن دستگاه‌ها به موزه‌ ملی و در اختیار گذاشتن اطلاعات کارشناسان به این شرکت پروژه تعطیل شد و نیمه‌کاره‌ باقی ماند».

آنطور که مسئول بخش تاریخی موزه ملی ایران می‌گوید: «فاز اول پرو‍ژه راهنمای مجازی با صرف بودجه تعریف شد اما زمانی که قرار بود هزینه‌های این شرکت پرداخت شود سازمان و مدیریت وقت به تعهداتش عمل نکرد و این شرکت هم تمام دستگاه‌های خود را جمع‌ کرد و رفت».

این کارشناس موزه، مدیریت‌ غیرتخصصی و تصمیم‌گیری‌های سلیقه‌ای را بزرگترین مانع تحقق اهداف موزه‌ها دانست و تاکید کرد: «کارشناسان و مسئولان بخش‌های مختلف موزه‌ ملی ایران درحالی تمامی اطلاعات خود را برای پیشبرد اهداف موزه ملی در اختیار این شرکت و مدیریت‌های پیشین موزه گذاشتند که به‌دلیل تصمیم‌گیری‌های سلیقه‌ای تمام فعالیت‌ها متوقف و نیمه‌کاره رها شد».

به‌گفته کارشناسان موزه ملی ایران، اگر قرار است بودجه‌ای برای راه‌اندازی پروژه‌هایی چون راهنمای مجازی موزه‌ها در نظر گرفته شود باید تحت نظارت و مدیریت مجموعه انجام گیرد تا اجرای پروژه‌ها به‌درستی پشتیبانی شود. این درحالی است که تخصیص اعتبارات موزه‌ها باید تداوم داشته باشد و در این خصوص نیز نباید سلیقه‌ای عمل شود.

«نینا رضایی» یکی دیگر از کارشناسان موزه ملی است که در این خصوص می‌گوید: «موزه ملی ایران هم‌اکنون برای نصب راهنمای مجازی برنامه‌ریزی بسیاری کرده است چراکه موزه از نظر حجم و انتقال اطلاعات از ظرفیت بالایی برخوردار است. اما این تحقق این امر مستلزم اعتبارات کافی است که موزه در اختیار ندارد».

در این میان اما «کامیار عبدی» باستان‌شناس در رابطه با نصب راهنمای مجازی به ساختار موزه ملی ایران اشاره کرد و افزود: «با توجه به اینکه نصب سیستم‌های هوشمند به رفع نیاز مخاطبان و بازدیدکنندگان می‌پردازد اما باید این نکته را در نظر داشت که ساختار موزه ملی ایران به‌گونه‌ای نیست که ظرفیت نصب مانیتورهای مختلف، سیم‌کشی و سیستم‌های سنگین الکترونیک را داشته باشد.

او تاکید کرد: «لازم است قبل از اقدام هر فعالیتی در موزه ملی ایران باید تمام جوانب سنجیده شود تا در آینده مشکلی ایجاد نکند».

موزه‌ ملی ایران با راه‌اندازی موزه مجازی قرار بود که توضیحات مربوط به آثار را با شرح کامل و جامع در اختیار بازدید‌کنندگان قرار دهد. به‌گونه‌ای که مراجعه‌کنندگان در حال بازدید از موزه امکان شنیدن توضیحات کامل اشیاء همراه با صوت را داشته باشند.