به گزارش سرویس اجتماعی برنا،با وجود آنکه بیش از 250 رشته صنایع دستی در کشور فعال هستند اما در یکی از مهمترین بخش‌های ارائه آن که همان بسته‌بندی است با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم.

جای دادن صنایع دستی در جایگاهی که هم در شان آن هنر باشد و هم جذابیت داشته باشد باید به عهده متخصصان گذاشته شود این درحالی است که «شهرزاد اسفرجانی» عضو انجمن صنفی شرکت‌های تبلیغاتی ایران و مدرس طراحی بسته بندی با تاکید برآنکه طراح بسته بندی در حوزه صنایع دستی نداریم و تربیت نشده‌است به خبرنگار CHN گفت: «از آنجایی که یک طراح بسته بندی باید به تمام وجوه یک محصول اعم از مراحل تولید گرفته تا وضعیت بازار اطلاعات کامل داشته باشد و این امر کاری دشوار است کمتر کسی به سراغ تحصیل در حوزه طراحی بسته بندی می‌رود.» 

بر اساس این گزارش، اهمیت بسته بندی یک کالا به اندازه‌ایست که بسیاری از بسته بندی اجناس کشورهای خارجی اگرچه کیفیت هم ندارد اما سعی می کنند با بسته بندی مناسب، متقاضی را برای خرید آن کالا جذب کنند.

اسفرجانی در این خصوص گفت: «پیشنهاد ما آن بود که به کمک مرکز توسعه صادرات، گروه‌های محصولی که بیشترین شانس و تقاضا را برای خرید دارند شناسایی کنیم. در این راستا دست بافته‌ّهای کوچک از گلیم‌ و فرش‌های کوچک گرفته تا ترمه و زری دوزی و سفال و سرامیک را در در اولویت پروژه بسته بندی کالا (صنایع دستی) قرار دادیم»او با اشاره به آنکه سرامیک‌های زیبا و مرغوب ایرانی به دلیل نداشتن بسته‌ بندی شکلی از محصولات چینی عقب می‌مانند تصریح کرد: «به منظور جلوگیری از این امر از طراحان دعوت کردیم و کلاس‌های آموزشی گذاشتیم تا با ملاحظات موجود آشنا شوند و آن نکات را مد نظر قرار دهند. سپس آثار خلق شده توسط این گروه را به داوری گذاشتیم تا اندک اندک به هدف دست یابیم.»

این مدرس دانشگاه با تاکید برآنکه هنوز درخصوص بسته‌بندی صنایع دستی دستور کار دقیق و روشنی وجود دارد یادآور شد: «در واقع باید مدیران بازاریابی دستور کار را تدوین کنند و به این حوزه وارد شوند. در این میان باید طراحان با استعداد را تشویق کنیم و رهنمون دهیم تا وارد این عرصه شوند و دستور کارهای حرفه‌ای در اختیار آنها قرار گیرد تا بتوان شاهد حرکتی نوین در حوزه بسته بندی صنایع دستی بود.»