به گزارش سرویس اجتماعی برنا،ادیب در سالهای اخیر باسرطان دست و پنجه نرم می‌کرد و در عین حال اما برای نگاهداشت هنرهای سنتی ایران از آنچه که به سبب مسئولیتش در کارزار دولت در اختیار داشت دریغ نمی‌کرد. او یک هفته پیش از مرگش گفته بود بسیاری از صنایع دستی که ناشناخته هستند تحت حمایت سازمان متبوعش قرار دارند و برای معرفی آنها برنامه دارد. او از نبود بودجه گلایه کرده و گفته بود: «متاسفانه ما را خیلی کم می‌بینند در صورتی که صنایع دستی کارهای زیادی می‌تواند انجام دهد و ما خیلی بیشتر از صنایع آلوده کننده‌ای مانند ذوب آهن می‌توانیم درآمد ایجاد کنیم بدون اینکه آلودگی درست شود و اگر بودجه اینها را به ما می‌دادند بدون شک کارهای بزرگی می‌توانستیم انجام دهیم.»

او اما در کمتر از یک هفته بعد از ایراد این گفته ها در یکی از مصاحبه هایش و هم چنین بعد از ترتیب دادن نمایشگاه صنایع دستی در چهلستون برای بازدید کوشندگان میراث ناملموس 30 کشور، دار فانی را وداع گفت.

ثبت ملی چهل رشته از رشته های صنایع دستی، تبدیل خانه های تاریخی شیخ الاسلام و جواهری به کارگاه های صنایع دستی، تهیه بانک اطلاعاتی برای صنایع دستی و هنرمندان، آموزش بیش از ده هزار هنرآموز دردوره های مبتدی، نیمه پیشرفته و پیشر فته در سطح استان اصفهان، اجرای طرح بیمه برای هنرمندان در سطح استان، احیای بعضی ازهنرهای سنتی در حال فراموشی چون هنر گلابتون، کسب نشان بین المللی یونسکوبرای صد و چهار اثر صنایع دستی از جمله خدمات او به عرصه صنایع دستی بود.

احمد ادیب در دهه هفتاد مدیریت روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی اصفهان را بر عهده داشت و پس از آن بعد از ادغام سازمان میراث فرهنگی ، معاونت فرهنگی و ارتباطات و هم چنین مدیریت اداره بناهای تاریخی و موزه های استان اصفهان را بر عهده داشت. او از سال 85 معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری اصفهان بود و از سال 1390 مشاور معاون صنایع دستی کشور هم بود.

در سالهای پایانی دهه هشتاد ، میدان نقش جهان عرصه ارائه صنایع درجه سوم چین و پاکستان شده بود اما با تلاش احمد ادیب، این اجناس نامرغوب خارجی جمع آوری شد و به حجره های ارائه کننده صنایع دستی مرغوب ایرانی مجوز تایید مرغوبیت صنایع دستی داده شد تا توریست های داخلی و خارجی از فروشگاه های معتر و دارای این نشان، صنایع دستی را خریدار کنند.

احمد ادیب بیست سال در راستای نگاهداشت و احیای صنایع دستی استان اصفهان و کشور خدمت کرد و در حالی که با بیماری سرطان مبارزه می کرد همچنان بر کرسی خدمت تکیه داده بود اما هفته گذشته دار فانی را وداع گفت. مراسم بزگداشت هفته احمد ادیب، فردا دوشنبه بیست و هشتم مهر در مسجد امام در میدان نقش جهان برگزار خواهد شد