وزیر فرهنگ ترکیه از کتابسوزی، تخریب کامل دو کتابخانه و غارت و تخریب یک موزه در جریان ناآرامی‌های اخیر ترکیه دراعتراض به بی عملی دولت در برابر داعش خبر داد. 

به گزارش سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری برنا و به نقل از CHN؛ درجریان تظاهرات اعتراض آمیز گروه‌های حامی کرد درترکیه، در درخواست کمک از دولت ترکیه برعلیه نیروهای داعش در شهرهای کرد، یک کتابخانه و موزه غارت ،تخریب و کتاب‌های زیادی سوخته شد. هنوز عاملان این حرکت وندالیستی مشخص نشده اما وزیر فرهنگ ترکیه معترضان را عامل اصلی این تخریب‌ها می‌داند.

به گزارش حریت وزیر فرهنگ ترکیه عمر جلیک با اعلام این رخداد، از عاملان این حملات انتقاد کرده و گفته است که مجموعه‌ای از آثار فرهنگی درموزه وخانه" ضیاگوکالپ" در دیاربکر کاملا تخریب ونابود شده است.

به گفته وی علاوه بر تخریب ساختمان از انبار این موزه هم تقریبا 20 اثر هنری و فرهنگی وتاریخی سرقت شده و تعدادی کتاب‌های ارزشمند نیز سوخته شده است. او یادآور شد که سوزاندن این کتاب ها یادآور حملات وحشیانه‌ای است که در ترایخ برعله کتابخانه‌ها رخ می داد.

او افزود که کتابخانه عمومی در سرت نیز با استفاده از کوکتل مولوتوف سوزانده شده و اکنون این کتابخانه به صورت ویرانه‌ای غیر قابل استفاده درآمده است.

این کتابخانه دراصل یک کتابخانه عمومی و موزه بزرگ در جنوب شرقی ترکیه بود که به گفته وزیر فرهنگ ترکیه توسط معترضان تخریب شده است.

با این همه سام هاردی یک فعال حفاظت از آثار فرهنگی، در وبلاگ خود که به مستندنگاری آثار و اشیای تاریخی درجنگ، اختصاص دارد ، به دولت ترکیه انتقاد کرده است که قبل از تحقیقات پلیس نتیجه گیری کرده وحامیان کرد را متهم کرده است.
معترضان در دیاربکر با انتقاد شدید از دولت ترکیه خواستار اقدام جدی برعلیه نیروهای شبه نظامی داعش برعلیه کردها در مرزهای سوریه وشهر کوبانی شده بودند.