بالگرد بومی سازی شده بدون سرنشین به همت متخصصان دانشگاه امیرکبیر و پژوهشگران مهابادی در هفتمین نمایشگاه بین المللی صنایع هوایی ایران به نمایش درآمد.

به گزارش گروه علمی و فناوری برنا، در هفتمین نمایشگاه بین المللی صنایع هوایی و هوانوردی ایران، بالگرد بدون سرنشین ساخت داخل و با همت متخصصان و پژوهشگران ایرانی رونمایی شد.

این بالگرد با همکاری مشترک متخصصان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و پژوهشگران شهر مهاباد، طراحی و ساخته شده است. این بالگرد قابلیت حمل 18 کیلوگرم بار مفید تا ارتفاع 3هزار متر از سطح دریا را دارد. وزن کل آن 40 کیلوگرم است و هم اکنون مرحله تکمیل آزمایش های پروازی را می گذراند.

از جمله ویژگی های این بالگرد می توان نسبت وزن بار مفید به وزن کامل آن اشاره کرد. این بالگرد بدون سرنشین به صورت صددرصد بومی در داخل کشور ساخته شده است و مشابه خارجی ندارد. از جمله اهداف ساخت و طراحی این بالگرد مراقبت و شناسایی است.

براساس این گزارش، 5 متخصص از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سه متخصص از شهر مهاباد تحت حمایت معاونت پژوهشی و فناوری سازمان صنایع هوایی در این پروژه فعالیت کردند. مدت طراحی و ساخت این بالگرد بدون سرنشین یک سال و نیم بوده است.

گفتنی ست؛‌ هفتمین نمایشگاه بین المللی صنایع هوایی و هوانوردی ایران با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همکاری سازمان صنایع هوایی از 27 تا 30 آبان در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی جزیره کیش برگزار می شود.