رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حضور در جمع پژوهشگران، متخصصان واعضای هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، تفاهم نامه همکاری این دو مرکز علمی را امضا کرد.

به گزارش گروه علمی فناوری برنا، دکتر نصرت الله ضرغام رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی در این مراسم اظهار کرد: مدیریت هدفمند بخش پژوهش و استفاده بهینه از منابع و امکانات که همانند کشورهای پیشرفته دنیا، حاصل کسب دانش روز مدیریت می باشد، ابزار ضروری برای توسعه و موفقیت بیشترعلم و دانش کاربردی در کشور است.

وی همچنین تنوع در جذب منابع درآمدی را عامل دیگری برای موفقیت مراکز پژوهشی در رسیدن به اهداف راهبردی و تحقق اهداف مراکز علمی عنوان کرد و افزود: مراکز پژوهشی باید تلاش کنند تا تنوع در جذب منابع مالی ایجاد کرده و صرفا تکیه بر منابع دولتی نداشته باشند چرا که این رویکرد، قطعا در کارکرد مراکز علمی و پژوهشی، تاثیرگذار خواهد بود.

ضرغام تصریح کرد: 1.6 درصد تولید علم دنیا ، مربوط به ایران است که صندوق حمایت از پژوهشگران با در اختیار داشتن فقط 25 هزارم درصد بودجه تحقیقاتی کشور، حامی یک درصد تولید علم کشور بوده است و هم اکنون، براساس سیاستهای کلی نظام و اسناد بالادستی باید برای تبدیل علم به ثروت، حمایت‌های خود را پررنگ نماید.

وی اظهار کرد: براساس این سیاست، صندوق حمایت از پژوهشگران با سازمانها و نهادهای دیگر مانند وزارت بهداشت، سازمان حفاظت محیط زیست، پژوهشکده غدد و متابولیسم، دانشگاه‌های تهران، شریف و صنعتی اصفهان، یزد، قراردادهایی منعقد کرده است و درحال انعقاد تفاهم نامه و قرارداد با بنیادهای علم دنیا و مراکز اجرایی و علمی هستیم.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی در همین راستا، به ایجاد مرکز نوآوری اشاره کرد و افزود: از طریق این مرکز، پژوهشگرانی که صاحب یافته پژوهشی و یا ایده خلاقانه باشند، می‌توانند در کنار یک صاحب صنعت، یافته یا ایده خود را تبدیل به تولید محصول کنند.

ضرغام ، بیان کرد: این روش برای توسعه علمی و همچنین اشتغال فارغ التحصیلان کشور که هم اکنون بخش قابل توجهی از آنان بیکار هستند، راهگشا خواهد بود.

وی افزود: " تجاری سازی " از طریق مراکز نوآوری، از بنیاد علم امریکا الگوگیری شده که در کنار پارک های علم و فناوری بتوانند حمایت‌های مادی و معنوی از پژوهشهای کاربردی داشته باشند.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی، این روش را دارای چهار لایه معرفی کرد و اظهارداشت: لایه اول ، پژوهشگر یا صاحب ایده ، لایه دوم ، نودها یا پشتیبانان، لایه سوم، مراکز علمی و لایه چهارم را نیز شرکت های سرمایه گذار ریسک پذیر تشکیل می دهند تا یافته های علمی و ایده های خلاقانه را تبدیل به محصول و ثروت کنند.

وی ادامه داد: شرکت‌های دانش بنیان نیز که تاکنون مانند شرکت های ریسک پذیر مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفتند، یافته های علمی را به تولید محصول تبدیل کرده و اشتغال فارغ التحصیلان کشور را سبب می شوند.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی، تاکید کرد: درحال پیگیری جایگاه قانونی برای شرکت های ریسک پذیر (VC) در برنامه ششم توسعه کشور هستیم که امیدواریم با تثبیت این جایگاه ، حمایت بهتر و بیشتری از تولید علم و پژوهش های کاربردی در کشور صورت بگیرد.

ضرغام همچنین، به ایجاد بازار مجازی پژوهش و فناوری از طریق پرتال صندوق حمایت از پژوهشگران اشاره کرد و افزود: تاکنون سه هزار پروژه تحقیقاتی مصوب و 354 دستاورد فناورانه داشتیم که باید از آنها استفاده شود و فکر کردیم ، علاوه بر نمایشگاههایی که تاکنون داشتیم ، باید بتوانیم در بازار دائمی فناوری چه بصورت مجازی و یا غیرمجازی به عرضه محصولات تولیدی که حاصل فعالیت پژوهشی و تحقیقاتی بوده ، بپردازیم.

وی همچنین به عنوان دبیر شورای نخبگان، بر سیاستگذاری و برنامه ریزی ها در جهت نخبه پروری نیز تاکید کرد.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی، در بخش دیگری از سخنانش به رویکرد صندوق حمایت از پژوهشگران و حمایت متوازن از تمامی پژوهشگران پرداخت و در همین راستا، به همکاری با 32 هزار پژوهشگر که از اساتید، اعضای هیات علمی دانشگاهها و مراکز علمی و تحقیقاتی هستند، اشاره کرد.

ضرغام، با بیان امکانات موجود جهت استفاده از ظرفیت های دانشمندان و محققان برجسته، در قالب کرسی های پژوهشی ، پسا دکترا و گرنت ، گفت: با کرسی پژوهشی برای استادان بنام و دانشمندان ایرانی در داخل و خارج از کشور که به لحاظ علمی شناخته شده باشند و نگاه راهبردی به تحقیقات خود داشته باشند، به مدت ده سال مورد حمایت مالی قرار می گیرند که تاکنون 21 کرسی پژوهشی از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران به تیم های تحقیقاتی و یا دانشمندان ایرانی مقیم داخل و خارج از کشور اعطا شده است.

وی علاوه بر اعطای 69 کرسی علامه طباطبایی و شهید آوینی از سوی بنیاد ملی نخبگان ، به حمایت پژوهشگران از طریق پسادکترا و گرنت اشاره کرد.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی، درباره همکاری با پژوهشگران از طریق گرنت، نیز گفت: منابع مالی از طریق گرنت ، در اختیار دانشمندان و محققان برجسته داخل و خارج از کشور که فعالیت آنان مورد تائید کمیته های تخصصی صندوق پژوهشگران باشد، قرار می گیرد، همانطور که تاکنون 36 گرنت به پژوهشگران داده شده است.

وی همچنین تاکید کرد: 13 کارگروه تخصصی در صندوق حمایت از پژوهشگران ایجاد شده و هر کارگروه ، ده موضوع را براساس نیازهای کشور مشخص کرده اند که برای انجام کار تحقیقاتی روی این موضوع ها و استفاده از نتایج آن توسط سازمانها و نهادها، اطلاع رسانی خواهد شد تا از بهترین طرح پژوهشی در این زمینه ها حمایت شده و به رفع مشکلات جامعه منجر شود.

ضرغام همچنین به " ثبت اختراع "، به عنوان بخش دیگری از فعالیت های صندوق حمایت از پژوهشگران اشاره کرد و اظهارداشت: این صندوق تاکنون 38 اختراع ، در خارج از کشور، و عمدتا در آمریکا ، به ثبت رسانده که هشت اختراع به مرحله فروش رسیده و 54 اختراع نیز تائید شده و در حال انجام مراحل مربوطه است.

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: صندوق حمایت از پژوهشگران، تاکنون طرح های پیشنهاد شده پژوهشگران و محققان کشورمان را پس از بررسی و تصویب در کمیته های تخصصی ، مورد حمایت های مالی قرار می داداما هم اکنون علاوه براین رویه، براساس سیاست جدید صندوق و استفاده بیشتر از ظرفیت های علمی خارج از کشور، نسبت به سفارش تحقیقات به دانشمندان اقدام می کند.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی، با توجه به ماموریت این صندوق جهت حمایت از علم و فناوری و مقایسه آن با بنیادهای علم دنیا، گفت: در کشورهایی مانند امریکا، برای توسعه علم، فقط نگاه به ظرفیت های داخلی خود نداشته بلکه با نگاه کلان ، سعی در افزایش ظرفیت های علمی بنفع کشورشان دارند.
ضرغام، این تجربه را مختص آمریکا ندانست و گفت: این تجربه در 1350 سال پیش در دانشگاه جندی شاپور نیز مشاهده شده است بطوریکه از دانشمندان ایرانی و غیر ایرانی بهره گرفته می شد.

وی الگوگیری از این تجربه را در قالب یک برنامه راهبردی که نگاه راهبردی به امر پژوهش و فناوری بنفع پژوهشگران و فناوران داشته ، در اجرای سیاست جدید صندوق متجلی دانست و افزود: واحد " دیپلماسی علمی " صندوق حمایت از پژوهشگران ، برای تحقق این هدف و برای گسترش علم جهانی و کمک گرفتن از ظرفیتهای علمی دنیا ، ایجاد شده است.

رییس این صندوق حمایتی، همچنین اظهار کرد: برای قدم بعدی، تعیین اولویت های پژوهشی و تحقیقاتی مورد نظر خواهد بود که هم صندوق حمایت از پژوهشگران و هم معاونت علمی ، فناوری ریاست جمهوری از طرحهای کلان حمایت می کند تا با یکپارچگی بیشتر در جهت رشد و شکوفایی کشور و رفع نیازهای جامعه گام برداریم.

گفتنی ست؛‌ تفاهم نامه همکاری صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور و پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در جمع محققان واعضای هیات علمی پژوهشگاه مذکور، با هدف همکاری در زمینه اجرای طرح های تحقیقاتی در راستای سیاست ها و اولویت های فناورانه ، تولیدی و تحقیقاتی اعلام شده توسط پژوهشگاه ژنتیک ، به امضا رسید.

در این تفاهم نامه ، همکاری در زمینه اجرای ده پروژه پسا دکتری در راستای سیاست ها و اولویت های تحقیقاتی اعلام شده توسط پژوهشگاه و صندوق ذکر شده است، ضمن آن که همکاری برای ایجاد مراکز نوآوری در پژوهشگاه نیز از دیگر موضوع های این تفاهمنامه است.

مدت تفاهم نامه، پنج سال ذکر شده است که قابل تمدید است و طی این مدت، در ابتدای هر سال، پژوهشگاه، اولویت های تحقیقاتی و موضوعات مورد نظر را مشخص کرده و به صندوق حمایت از پژوهشگران اعلام می کند تا صندوق نیز طبق روال، نسبت به بررسی و درصورت تصویب، نسبت به اجرای مراحل مربوطه اقدام کند.