سرویس اجتماعی برنا//

به رغم این که بسیاری از افراد جراحی بینی را پدیده ای نو و تب هزاره تهران می دانند، اسناد به دست آمده حکایت از قدمت 400 ساله این جراحی زیبایی دارد. البته برای اثبات این ادعا شواهدی مانند کتاب قدیمی ای به نام « جراحی نقصها از طریق كاشتن» كه در سال 1597 و توسط یك جراح و استاد دانشگاه بلوگنا در امریکا نوشته شده، نیز موجود است .
به هر حال به نظر کارشناسان این روزها رواج بیش از اندازه جراحی بینی در کشور به خصوص در تهران به دو دلیل است؛ اول مد شدن این عمل و دوم چشم هم چشمی.در این باره گفتوگویی انجام دادیم با دکتر نصرالله معتمد، فوق تخصص جراحی های پلاستیک و زیبایی و عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران .سن اقدام به جراحی زیبایی بینی در حال حاضر چند سال است؟

این عمل زیبایی سن مشخصی ندارد اما بیشتر بین جوانان 20 تا 28 سال رایج است. اما در سال های اخیر افراد زیر سن 18 سال نیز به جراحی های زیبایی بینی روی آورده اند که نگرانی هایی را به همراه دارد.بنابراین ما با کاهش حدود 10 سال از سن گرایش به جراحی بینی مواجه هستیم که این امر نگرانی هایی را به همراه داشته است.

توجه داشته باشید همانطور که اعمال جراحی غیرضروری در سنین پایین عوارض و خطرهای بیشتری دارد، انجام ندادن این اعمال در موارد ضروری نیز می تواند، عواقب جدی داشته باشد. البته بعضی از نقایص مادرزادی و ضایعات ناشی از تصادفات و ضرب دیدگی های بینی بهتر است در سنین پایین ترمیم شود. همچنین در مواردی که انحراف شدید تیغه با انسداد بینی، مشکلات تنفسی را برای فرد ایجاد می کند، برای جلوگیری از عوارض بعدی بهتر است، جراحی در همان سنین پایین انجام شود که البته در این موارد هدف بیشتر جنبه درمانی عمل است. این در حالی است که اعمال جراحی صرفا به خاطر تغییر شکل ظاهری بینی در سنین پایین تر توصیه نمی شود؛ چون با توجه به رشد بینی و صورت نتیجه عمل پایدار نخواهد ماند و به علاوه ممکن است، انجام این گونه اعمال به رشد بینی و صورت هم آسیب بزند.با همه این اما و اگر ها به نظر شما مهمترین دلیل رایج شدن این عمل آن هم در قالب مدگرایی بین جوانان چیست؟

به اعتقاد من مد شدن این عمل و چشم وهم چشمی مهمترین دلیل گرایش جوانان به جراحی است. البه نوع پوشش در کشور ما نیز تمایل به انجام اعمال جراحی زیبایی بینی و صورت را افزایش داده است . امروزه ایران بالاترین آمار اعمال جراحی زیبایی بینی در جهان را دارد.بنابرانی می توان گفت در مواردی انجام این عمل ضرورت دارد. در این جا یک سئوال مطرح می شود این که مناسب ترین سن برای انجام جراحی زیبایی بینی چه سنی است؟

سن مناسب اعمال جراحی بینی در گذشته بالاتر از ۱۸ سال در نظر گرفته می شد، اما دیدگاه های نوین در جراحی با توجه به سیر تکاملی و رشد بینی، سن مناسب را بعد از بلوغ (حدود ۱۲ تا ۱۶) سالگی می داند که با همین دید، سن مناسب جراحی در پسرها در مقایسه با دخترها بالاتر است. البته این یک قانون کلی نبوده، با توجه به وضعیت جسمی و تکاملی افراد قابل تغییر است.از مقوله سن که بگذریم موضوع دیگری که می توان به آن پرداخت دلیل مراجعه افراد برای انجام این عمل است، بیشتر مراجعه کننده های شما به چه دلیل اقدام به جراحی زیبایی بینی می کنند؟

نه تنها بیشتر مراجعه کننده من ، بلکه بیشتر آنهایی که اقدام به این عمل زیبایی می کنند افرادی هستند که به کمک سایر تکنیک های مدرن جراحی، دستی به ظاهرشان مانند صورت یا سایر اندام های بدن می برند تا شیکتر و به روزتر شوند. از نظر من آنها از کمبود اعتماد به نفس رنج برده و خود را نازیبا می دانند.بنابراین بیشتر افراد به دلیل پایین بودن اعتماد به نفس و تمایل به زیباشدن به عبارت یتا حدی خودنمایی اقدام به این کار می کنند. حال جراحی بینی عوارضی هم دارد این که در اضای انجام آن تبعات بعدی فرد و سلامتش را تهدید کند؟

بله بی شک، عوارض جراحی بینی به دو صورت عوارض داخلیبینی و عوارض ظاهری آن بروز می کند . در مواردی البته کم، جراحی بینی سبب ایجاد چسبندگی های داخلی بینی یا تنگ شدن بیش از اندازه سوراخ های بینی و مشکلات تنفسی می شود که این مشکل عواقب ناگواری در سلامت و زندگی افراد دارد . در میان تمامی عوارض مشکلات تنفسی مهمترین عارضه جراحی های پلاستیک است و دراثر برداشتن بیش از اندازه بافت های بینی و کوچک کردن بیش از حد بینی ایجاد می شود. به این موارد بی حالی، خواب آلودگی، کسالت، بی حوصلگی و عصبی بودن را اضافه کنید . همه این ها در اثر یک عمل ناموفق ایجاد می شود.برای رفع نگرانی ناشی از عوارض ظاهری بسیاری از متخصصان پیش از عمل با بهره بردن از نرم افزارهای رایانه ای تلاش می کنند تا ظاهر فرد بعد از جراحی را به او نشان دهند،نظر شما درباره جراحی بینی با طراحی کامپیوتری چیست؟ آیا فرد بعد از عمل شبیه عکس کامپیوتری خود می شود؟

این هم متاسفانه از مواردی است که مشکلات آن دامن گیـر همکاران جوان است. چون برای جذب بیمار با ایجاد ذهنیات و تصورات غیــر واقعی سطح انتظار بیمار را بالا برده و حتی در صورت موفقیت آمیــز بودن عمل نارضایتی بعدی بیمار را همراه خواهد داشت. بهترین طراحی عمل در موقع انجام عمل جراحــــی است که ضمن حفظ عمل طبیعی بینــی شکل بینی هماهنگ با سایر اعضاء چهره باشد و قبلاً بطور شفاف به بیمار در این مورد توضیح داده شده باشد.در حال حاضر جراحی بینی جدا از موارد ضروری به نوعی مد در میان جوانان تبدیل شده است، به نظر شما متخصصان این فن چگونه باید با این امر که می رود به آسیبی در جامعه تبدیل شود، برخورد کنند؟

به نظر من این روزها با توجه به همه گیر شدن این نوع از عمل زیبایی، لازم است جراحان در مواردی که مراجعه کننده نیاز به جراحی ندارند، وی را به استفاده از مشاوره برای اتخاذ تصمیم صحیح و نهایی دعوت کنند.