به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برنا، نمایشگاه «قابی برای آزادگی» روز 26 دی‌ماه با نمایش عکس دیده نشده‌ای از شهید سیدعلی‌اکبر ابوترابی، با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدحسن ابوترابی نایب رییس مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران لشکری و کشوری در فرهنگسرای ملل برپا می‌شود.

این نمایشگاه به همت موسسه پیام آزادگان با هدف پاسداشت ایثار و مقاومت آزادگان سرافراز در دوران سخت اسارت برگزار می‌شود.

همچنین مرور خاطرات آزادگان، پرداختن به زندگی ایام پس از اسارت، فراهم کردن زمینه آشنایی جوانان و نسل امروز با بخشی از فرهنگ دوران دفاع مقدس از دیگر اهداف برپایی این نمایشگاه است.

نمایشگاه «قابی برای آزادگی»، ساعت 16 روز سه‌شنبه 26 دی‌ماه افتتاح می‌شود و تا سوم بهمن‌ماه در فرهنگسرای ملل واقع در بزرگراه صدر، میدان پیروز، خیابان قیطریه، بوستان قیطریه میزبان علاقه‌مندان است.

حجت الاسلام و المسلمین شهید حاج سید علی اکبر ابوترابی در سال 1318 هجری شمسی در شهرستان قم متولد شد. در سال 42 به جریانات سیاسی وارد شد و در تظاهرات مردم قم در 15 خرداد حضوری فعال داشت و در هجوم عوامل حکومت پهلوی به مدرسه فیضیه مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

شهید ابوترابی در پی تبعید حضرت امام به نجف، به نجف مشرف شد و در محضر امام راحل (ره ) از درس خارج فقه و اصول معظم‌له بهره برد. در نجف اطلاعیه‌های امام را منتشر و پخش و به داخل ایران نیز منتقل می‌کرد. وی هنگام بازگشت به ایران در مرز خسروی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

پس از آزادی از زندان فصل جدیدی در فعالیت‌های سیاسی ایشان و به صورت عمیق تر شروع شد با شروع جنگ عراق علیه ایران، با لباس رزم در جبهه‌ها حاضر شد و در کنار شهید چمران به سازماندهی نیروهای مردمی پرداخت. وی شخصاص در ماموریت‌ها و عملیات نظامی حضور می‌یافت و در یکی از همین ماموریت‌ها به اسارت نیروهای عراقی درآمد.