به گزارش خبرگزاری برنا،سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران روز گذشته 26 مهر 1393 میزبان پنجمین همایش سالانه انجمن های دوستی ایران و چین بود.

این همایش با سخنرانی احمد محمدی رئیس انجمن دوستی ایران و چین آغاز شد. محمدی در سخنان خود به بیان برخی از راه های توسعه ارتباط دو کشور پرداخت و گفت: سال گذشته را باید سالی فعال و مثبت در مناسبات دو کشور دانست، در این سال روسای جمهور و مقامات عالیرتبه دو کشور در چندین نوبت دیدارهای بسیار مفید و سازنده ای داشتند که این دیدارها می تواند روند توسعه مناسبات دو کشور در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را بیش از پیش تقویت کند.

وی ادامه داد:‌گرچه مناسبات و دوستی میان دو ملت و دولت ایران و چین دارای سابقه تاریخی و کهن است اما شرایط کنونی جهان ایجاب می کند که این دوستی در فضای جدید تحکیم و اهمیت آن بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد و همکاری های دو کشور در عرصه های گوناگون به ویژه اقتصادی و فرهنگی بازتعریف گردد.

محمدی تاکید کرد: آمارها نشان می دهند که حجم مبادلات اقتصادی و تجاری دو کشور در سال جاری افزایش چشمگیری داشته و مسوولان عالی رتبه دو کشور مصمم هستند تا پرفیت همکاری ها را هر چه بیشتر افزایش دهند و از طرفی عزم و اراده طرفین به ارتقاء همکاری های اقتصادی تا سطح مطلوب است و امیدواریم با تسهیل خط اعتباری چین پروژه های عمرانی که وابسته با این خط اعتباری است نیز به سطح مورد انتظار برسد.

رئیس انجمن دوستی ایران و چین درباره بهره گیری از قابلیت های جاده ابریشم گفت: در شرایط کنونی بهره گیری از قابلیت های جاده کهن ابریشم زمینی و دریایی در زمینه های فرهنگی و تجاری که نماد مناسبات تاریخی و مسیر دوستی ایران و چین است و نیاکان ما بیش از یک هزار سال پیش برای ایجاد آن کوشش کردند بسیار حائز اهمیت است.وی ادامه داد:‌ برگزاری نشست های تخصصی در خصوص چگونگی احیای جاده ابریشم، بررسی قابلیت های موجود دو کشور بریا تهره گیری مناسب از احیای این مسیر تاریخی در جهت تقویت مناسبات اقتصادی و فرهنگی ایران و چین و نیز برپایی نمایشگاه ها و سمینارها در این زمینه از دیگر پیشنهادات انجمن دوستی ایران و چین است و امیدواریم به عنوان دستاورد همایش پنجم مورد توافق طرفین قرار گیرد.

فنگ زوکو نایب رئیس انجمن دوستی کشور چین با کشورهای خارجی سخنران بعدی این مراسم بود.

فنگ زوکو گفت: دوستی ایران و چین سابقه طولانی دارد. جاده ابریشم راه ارتباطی ایران و چین بوده است. در سال های گذشته ارتباط ایران و چین همواره برقرار بوده و طی ماه های گذشته رئیس جمهور ایران و چین با هم دیدار کردند.

نایب رئیس انجمن دوستی کشور چین با کشورهای خارجی اظهار کرد: انجمن دوستی ایران و چین از سال 2008 تشکیل شده و ارتباط فعالی در این سال ها داشته است. از سال 2010 تا کنون نیز 4 دوره همایش هم اندیشی درباره همکاری های دو کشور ایران و چین برگزار شده است. این هم اندیشی ها در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و گردشگری بوده است.

زوکو درباره احیای جاده ابریشم گفت: در سال 2013 رئیس جمهور چین پییشنهاد کمربند جاده ابریشم و جاده دریایی ابریشم در قرن 21 را مطرح کرد که مورد استقبال قرار گرفت. ایران ا مروز نیز راه ارتباطی آسیا و اروپا است.

در پایان این مراسم کلیه مسئولان دو کشور به گالری شماره یک نیاوران رفتند تا از نمایشگاه آثار تجسمی «هنر انسان دوستی» دیدن کنند.

پنجمین همایش سالانه انجمن های دوستی ایران و چین در روزهای آینده ادامه می یابد. امروز از ساعت 9 تا 11 در هتل اوین، کارگروه گردشگری، اقتصاد و هنر و اقتصادی و بازرگانی برگزار می شود.