به گزارش خبرنگار سرویس تجسمی خبرگزاری برنا،نشست خبری مدیران مرکز بین المللی نهادینه سازی ورزش و هنر صبح امروز یکشنبه 27 مهرماه در سالن کنفرانس مرکز بسیج سازمان صداوسیما برگزار شد.

علیرضا احسانی پیشکسوت کاراته در ابتدای این نشست خبری گفت: متاسفانه صلح مقوله گم شده ای است و لازم است ما به وسیله ورزش و هنر برای پاسداری از صلح آماده باشیم، به آن اعتبار بدهیم و در جهت گسترش آن قدم برداریم. من امیدوارم شرایطی مهیا شود که با حمایت دولت گروه های مردمی و غیردولتی صلح بتوانند فعالیت خود را ادامه دهند. در اینجاست که هنرمند، ورزشکار و همینطور اصحاب رسانه می تواند به بهترین وجه در حمایت و گسترش صلح کمک کند.

وی افزود: امیدوارم این حرکت در تمامی دنیا اشاعه پیدا کند و صلح و دوستی که حرف اول را می زند بتواند در تمام دنیا توسط ورزشکاران و هنرمندان مطرح شود.

محمد سلمانی شاعر پیشکسوت نیز در این نشست گفت: این ورزش و هنر است که می تواند ما را به سمت صلح و دوستی بکشاند. به طور حتم دست هایی که قلم را در دست می گیرند، نمی توانند سلاح به دست بگیرند چراکه آنها همیشه و همه جا خواستار صلح بوده و هستند. امیدواریم بتوانیم با تشکیل مجموعه های غیردولتی فعال در عرصه توسعه پایدار بتوانیم جهانی با یک صلح پایدار داشته باشیم.

رضا یزدانی قهرمان کشتی نیز که در این نشست حضور داشت در این باره گفت: به نظر من امروزه ورزش علاوه بر اینکه نمادی از تندرستی و سلامت است، می تواند به عنوان یک نماد فرهنگی و صنعتی نیز معرفی شود چه بسا اینکه در همین چارچوب است که شما می بینید در مسابقات آسیایی و المپیک کشورهای مختلف با اختلاف سلیقه و تضاد دور هم جمع می شوند و در یک جامعه پر از صلح و دوستی زیر یک پرچم به رقابت با هم می پردازند.

وی افزود: ورزش به عنوان یک نماد فرهنگی یکی از منابعی است که می تواند ما را به صلح، پایداری و توسعه رهنمون سازد. من نیز به عنوان یک ورزشکار از این لحظه تمام تلاش خود را انجام خواهم داد و مطمئن باشید در هر میدانی که بتوانم خدمتگزار صلح و دوستی باشم این مهم را انجام خواهم داد.

حبیب الله آزادی نویسنده نیز در این نشست گفت: دلیل اصلی ایجاد نهادینه سازی ورزش و هنر، آرامش و سلامتی آحاد جامعه است و به طور حتم موفقیت هرچه بیشتر این امر مهم که موجب سلامت و بالا بردن توان جامعه می شود در پیشرفت تعیین شده کشورمان تاثیر مستقیم خواهد داشت.

وی افزود: امیدوارم به یاری خداوند، اندیشمندان، ورزشکاران و هنرمندان بتوانیم با عظمی راسخ و پشتوانه قوی به پاس موهبت زندگی به درستی رسالت خود را به جای آوریم.

خلیل جوادی طنز پرداز نیز با اشاره به تشکیل مرکز بین المللی نهادینه سازی ورزش و هنر گفت: گرد آمدن هنرمندان و ورزشکاران با انگیزه صلح، اتفاق فرخنده و خجسته ای است. این فرهنگ و شعر است که هویت ما ایرانی ها را ساخته و می سازد از سویی دیگر وقتی می بینیم در همه جای دنیا ورزشکاران ما را می شناسند و اینکه در طول تاریخ شاعران ایرانی در دنیا زبان زد خاص و عام بوده اند، برایمان بسیار ارزشمند است. بنابراین این تلفیق زیبا و ارزشمند از هنر و ورزش می تواند اتفاق خوبی به حساب آید.

وی افزود: نهایتا ورزش و پهلوانی رویکردی جز صلح ندارد ضمن اینکه تمامی هنرمندان و شاعران در تمام دنیا آثارشان مملو از صلح، دوستی و صلح طلبی است و این یک موضوع مورد پسند و توافق بین همه نویسندگان و هنرمندان دنیا است. بنابراین ورزش به عنوان یک نیروی جسمانی و شعر و هنر به عنوان یک نیروی فکری می توانند مکمل بسیار خوبی برای همدیگر در جهت هدایت به صلح و دوستی باشد.


سالار عبدی شاعر و نویسنده نیز در این نشست خبری با اشاره به تولید سمفونی توسعه پایدار و صلح ماندگار توضیح داد: فلسفه تشکیل مرکز بین المللی نهادینه سازی ورزش و هنر تلفیق دو مقوله ورزش و هنر برای ارائه راهکارهای عملیاتی و نه صرفا شعاری به منظور دست پیدا کردن توسعه و صلح پایدار است که امیدوارم با رویکرد جدی و تلاشگرانه ای که بین اعضای آن وجود دارد، بتوانیم به این مفاهیم دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: سمفونی توسعه پایدار یکی از آثار موسیقایی است که بیش از 2 سال وقت ما را گرفت اما به نظر من یکی از آثار موسیقایی متفاوت در عرصه القای مفاهیم صلح طلبانه است که می تواند مورد توجه مردم توجه عام قرار گیرد.

عبدی توضیح داد: این سمفونی به 4 زبان زنده دنیا از جمله فارسی، انگلیسی، ترکی و چینی نوشته شده است. در این سمفونی تلاش شده که به مردم بگویند جنگ و دشمنی چیز خوبی نیست و امیدواریم این هدیه مناسبی برای مردم و هنرمندان جامعه باشد و آنها را از جنگ و قتل و غارت دور کند.


ناصر عظیمی مدیر مرکز بین المللی نهادینه سازی ورزش و هنر نیز با بیان اینکه این حرکت یک حرکت منحصر به فرد جهانی است، بیان کرد: ما اهداف کلانی را دنبال می کنیم و با توجه به اظهارات آقای ژاک رک رئیس المپیک جهانی با بیان اینکه ورزش به تنهایی مولود صلح نیست، آمده ایم تا کارهای مهمی را انجام دهیم.

وی افزود: به طور حتم بزرگان هنر و ورزش در این مرکز که آمده است بدون شعار کارهایی را انجام دهد، می توانند با حرکات تلفیقی، محور توسعه پایدار و صلح پایدار باشند و این یک ضرورت اجتماعی و جهانی است که ما را بر آن داشت که بیاییم و نظریه «ورزش و هنر محور توسعه پایدار و مولد صلح ماندگار» را مطرح کنیم. به نظر من با استفاده از ترکیب سبک های مختلف ورزشی و موسسات هنری می توانیم به این نگاه جامع و استراتژیک به زودی جامه عمل بپوشانیم، چون ما با همین رویکرد چندی پیش استان البرز را به عنوان پایتخت ورزش حرفه ای کشور با حضور نایب رئیس مجلس شورای اسلامی مطرح کردیم.


برگزاری همایش و جشنواره های مختلف، هویت بخشی به شهرهای مختلف با توجه به بحران هویت شهری با هدف شناسایی مولفه های اثرگذار، طرح مطالعاتی نهادینه سازی ورزش و هنر و آغاز عملیات اجرایی در دی ماه امسال، طرح ملی توسعه ورزش، طرح آموزش و تربیت 30 میلیون ورزشکار پس از نهایی شدن طرح مطالعاتی نهادینه سازی ورزش و هنر با همکاری دستگاه های دولتی و غیردولتی از جمله اهدافی بود که ناصر عظیمی در این نشست خبری به آن اشاره کرد.


عظیمی در پایان گفت: امیدوارم با حمایت دولت و مسئولان استان البرز در اواخر سال جاری صاحب کلنگ زنی این مجموعه باشیم. من معتقدم نظریه «ورزش و هنر محور توسعه پایدار و مولد صلح ماندگار» می تواند در دنیا اثرات بسیار مثبتی ایجاد کند چون انصافا در کشور ما ظرفیت های بزرگی وجود دارد که می تواند سرمنشاء تحولات بسیار بزرگی در عرصه رسیدن به صلح پایدار باشد.