احمد مسجد جامعی رئیس پیشین شورای اسلامی شهر تهران و وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی است.


به گزارش خبرگزاری برنا، رییس و دبیر هیات امنای مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در نخستین نشست هیات امنای مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد که با حضور «مسعود سلطانی فر» معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد، انتخاب شدند.


بر این اساس، «احمد مسجدجامعی» و «یوسف منصورزاده» با حداکثر آرا به عنوان رییس و دبیر هیات امنای مجموعه فرهنگی تاریخی سعد آباد انتخاب شدند.


رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این نشست اظهار امیدواری کرد که با تشکیل هیات امنا برای مجموعه سعد آباد وضعیت آن بهبود یافته و گام های موثری در زمینه مدیریت، برنامه ریزی و نظارت برداشته شود.


«مسعود سلطانی فر» افزود: در مجموعه فرهنگی تاریخی سعد آباد تعداد زیادی موزه هست ،طی این مدت برخی از آنها ساماندهی شده اند اما هنوز کار زیادی وجوددارد که امیدوارم با تشکیل هیات امنا، ساماندهی بقیه مجموعه سرعت بگیرد.


رییس سازمان میراث فرهنگی تاکید کرد: رویکرد سازمان میراث فرهنگی در سایه دولت تدبیر و امید، این است که هیات امنای بناها و مجموعه های تاریخی هر چه زودتر پا گرفته و با قوت به فعالیت بپردازند.


سلطانی فر درباره شکل گیری هیات امنا برای بناهای تاریخی گفت: تاکنون برای 7 بنای تاریخی که ثبت جهانی شده و همچنین مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، هیات امنا تعیین شده است، چرا که هر کدام از این بناها، سایت ها و کاخ موزه ها به امکانات و توان بالای مدیریتی نیاز دارد.


وی با بیان این که اداره کردن هر یک از این بناها و مجموعه ها با مشکلاتی همراه است، افزود: تصمیم گرفتیم به جای یک نفر جمعی از فرهیختگان، فرهنگیان، اندیشمندان و کسانی که صاحب نظر هستند به عنوان هیات امنا این مراکز را مدیریت کنند.


سلطانی فر حاطر نشان کرد: با همفکری چنین جمعی می توانیم سریعتر و بهتر مشکلات را رفع کنیم؛ سازمان همه اختیاراتی که برای مدیریت این مجموعه و بنا ها دارد به هیات امنا که مرکب از شخصیت های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، اجرایی و خدماتی هر منطقه و شهرستان هستند، تفویض می کند.


بر اساس گزارش سازمان میراث فرهنگی، «محمدحسن طالبیان» معاون میراث فرهنگی نیز با بیان اینکه مجموعه سعدآباد به لحاظ تاریخی از پتانسیل بالایی برخوردار است، گفت: مجموعه های ملی و جهانی و موزه ای در همه جای کشور داریم که با تغییر سیستم مدیریتی به شکل هیات امنایی سعی داریم به استقلال برسند.


همچنین «یوسف منصورزاده» مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران نیز تشکیل هیات امنا را برای مجموعه سعدآباد اتفاق بزرگ و مهمی دانست که شخصیت های برجسته ای عضو آن هستند.


وی مجموعه سعد آباد را با 110 هکتار یکی از بزرگترین مجموعه های فرهنگی تاریخی کشور دانست که 300 هزار اثر نفیس موزه ای درآن قرار دارد.


منصور زاده اظهار داشت: وجود 5هزار تابلوی نفیس، فرش های ارزشمندی با قدمت 70 سال و 50 هزار اصل درخت در سعد آباد این مجموعه را از ارزش خاصی برخوردار کرده است.


وی اظهار امیدواری کرد: با حمایت اعضای هیات امنا مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد به خوبی اداره شود.