به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برنا، نخستین جشنواره تورهای عكاسی چیلیك با اهداف؛ معرفی و نمایش دستاوردهای تورهای عکاسی " پایگاه عکس چیلیک،کشف و معرفی استعدادها و علایق جوان و نوظهور،استمرار ارتباط و تعامل با همسفران تورهای عکاسی، بالا بردن سطح کیفی و علمی تورهای عکاسی چیلیک، بررسی روند پیشرفت حضور همسفران در تورهای عکاسی، سعی در حفظ پایه های سلامت روانی محیط گروهی تورهای عکاسی و بررسی نگاه های متفاوت همسفران، به دور از کلیشه های رایج در نوع و سطح داوری به موضوعات یکسان برگزار می‌شود.

این جشنواره در سه موضوع طبیعت، مستند و آزاد برگزار می‌شود و نیما خالدی کیا، مجتبی محسنی، ملیحه فرهادی، پیمان رشیدی، محمدرضا خرازی، مهدی سروری، ابراهیم باقرلو اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره هستند.

• عکس‌های بخش مستند باید قابلیت اسنادی خود را - مستقل از ویرایش‌های لازم - به بالاترین شکل ممکن حفظ کنند.

• در بخش طبیعت تمامی عکس‌هایی که دارای عناصری از جنس طبیعت بوده و دخالت‌های رایج و مشهود بشری در آنها دیده و یافت نمی‌شود، مورد نظر است.

• در بخش آزاد متقاضیان می‌توانند عکس‌هایی را که در دو بخش گذشته امکان حضور ندارند، مشارکت دهند و وارد عرصه معرفی و رقابت کنند.آیین نامه شرکت در جشنواره:

- شرکت در این فراخوان برای تمامی همسفرانی که دست کم یک تور عکاسی چیلیک را تجربه کرده باشند مجاز و ممکن است.

- به دلیل اهمیت حضور تمامی همسفران، ارسال عکس تنها در تعداد تک نسخه رایگان در نظر گرفته شده است.

- برگزارکننده در نظر دارد به دور از تبلیغات و حضور حامیان مالی، هزینه های جاری را توسط همسفران تأمین و اقدام به برگزاری مسابقه کند. به این منظور تمهیداتی برای نحوه پذیرش آثار در بخش اول با عنوان "عکس" در نظر گرفته است.

- در بخش عکس، هر عکاس می‌تواند حداکثر 15 قطعه عکس از موضوعات مشخص شده را مطابق با بندهای آیین‌نامه، انتخاب و ارائه کند. در بخش متن، متقاضیان هیچ محدودیتی در تعداد ارسال تجربه (متن و عکس) ندارند و در بخش گزارش تصویری هر عکاس می‌تواند تا 84 قطعه عکس ارسال کند.

- تنها عکس‌هایی که در تورهای عکاسی "پایگاه عکس چیلیک" به ثبت رسیده باشند، توسط دبیرخانه پذیرفته می‌شوند و تصمیم گیری در این رابطه بر اساس اطلاعات فنی عکس - exif - و به عهده دبیرخانه مسابقه خواهد بود.

- ارزیابی، داوری و گزینش عکس ها به صورت تک عکس است؛ بنابراین از ارسال مجموعه عکس بپرهیزید.

- برگزارکننده در بخش عکس برای عکس هایی که با وجود ویرایش صحیح، مرز سندیت عکس را حفظ نموده باشند اهمیت خاصی قایل است. تنظیم نور، کنتراست، اصلاح رنگ و مواردی از این دست قابل پذیرش است و ویرایش‌هایی به وسیله ابزارها و نرم افزارهایی که منجر به اطلاق عنوان معمول دخل و تصرف و اغراق باشد، عکس را از دور رقابت حذف خواهد کرد.

- عکس‎های ارسالی بایستی در قالب لوح فشرده

(CD/DVD) با فرمت tiff ‎‏ یا ‏jpeg با عرض حداقل 20 سانتیمتر با دقت 300 dpiبه دبیرخانه ارسال و یا به صورت حضوری تحویل داده شوند.

- آثار ارسالی اسکن شده از روی نگاتیو بایستی مشخص و تعریف شوند. بدیهی است در صورت نیاز، اصل نگاتیو از صاحب اثر، دریافت خواهد شد.

-نامگذاری فایل عکس‌های ارسالی توسط شرکت کننده با حروف انگلیسی و به شکل متوالی انجام ¬شود. برای این کار ابتدا نام خانوادگی و نام و سپس شماره عکس¬ها به ترتیب ارسال با دو رقم از 01 تا 15 برای بخش عکس در نظر گرفته شود. ‏

- تمامی متقاضیان با هر تعداد عکس برای شرکت در بخش عکس، تا شماره 15 و برای شرکت در بخش گزارش تصویری از شماره 16 تا 99 می¬توانند فایل¬های خود را نامگذاری کنند.

- متقاضیان برای شرکت در بخش¬های گوناگون باید از پوشه¬های جداگانه با نام و مشخصات تعیین شده مطابق با موضوع استفاده کنند.

-در بخش تجربه، مطالب ارسالی می بایست در قالب فایل متنی(حداقل 5 سطر و حداکثر20 سطر) همراه با عکس های مرتبط به دبیرخانه ارسال شود.

- نام و نام خانوادگی، شماره تماس (شماره همراه و ثابت) بر روی لوح فشرده (CD/DVD) ثبت شود.

- تکمیل و ارسال فرم تقاضای شركت در مسابقه به صورت کامل، صحیح و خوانا، همراه با لوح فشرده ضروری است.

- خواهشمند است در بسته‌بندی و ارسال آثار نهایت دقت را صرف کنید. برگزار کننده هیچگونه مسئولیتی در قبال آسیب‌های ناشی از ارسال نامطلوب را نمی‌پذیرد.

- برگزارکننده مجاز است از عکس های منتخب گروه داوران، در امور مربوط به دبیرخانه، نمایشگاه، لوح فشرده چندرسانه ای (مالتی مدیا) و ... با ذکر نام عکاس استفاده کند.

- ارسال اثر و شرکت در فراخوان به منزله اعلام مالکیت عکس‌ها است. در صورت اثبات خلاف این امر در هر مرحله عکس حذف می‌شود و عواقب حقوقی و جزایی آن به عهده شرکت کننده است.

- لوح فشرده دریافتی توسط دبیرخانه ضبط و نگهداری می‌شود و پس از اتمام دوره معدوم خواهد شد.

- برگزارکننده به منظور احترام به زمان اعلام شده، تمدیدی را در نظر نگرفته است. از این رو تاریخ ثبت شده توسط پست، معیار پذیرش بسته‌های ارسال متقاضیان خواهد بود. بدیهی است پس از زمان اعلام شده، هیچ اثری در فهرست عکس‌های رسیده پذیرش نخواهد شد.

امتیازهای جاری:

• آثار راه یافته در بخش عکس برای نخستین بار در یکی از نگارخانه‌های پایتخت و سپس در چند شهر نمایش گذاشته خواهد شد.

• عکس‌های راه یافته در نگارخانه چیلیک به نشانی: www.PhotoChilick.com به نمایش گذاشته خواهند شد.

• دبیرخانه مسابقه به ازای هر یک از عکس‌های راه یافته به بخش عکس، مبلغ سیصدهزار ریال/ 30000 تومان به عنوان حق التألیف پرداخت می‌کند.

• تمامی آثار راه یافته در هر سه بخش مسابقه به همراه گزیده‌ای از فیلم‌های پشت صحنه تورها در قالب یک لوح فشردهCDمالتی مدیا در اختیار تمامی همسفران شرکت کننده، مدیران فرهنگی حامی و مراکز فرهنگی هنری کشور قرار خواهد گرفت.

• به تمامی شرکت کنندگان در این فراخوان، گواهی شرکت و به راه یافتگان لوح تقدیر اهدا خواهد شد.

علاقه‌مندان برای شركت در این جشنواره می‌توانند آثار خود را تا 31خردادماه سال جاری به دبیرخانه جشنواره در تهران، صندوق پستی 15875-4684 ارسال كنند یا به شماره 88348824 تماس بگیرند و داوری آثار 14تیرماه انجام شود.