به گزارش سرویس فرهنگ‌وهنر منوچهر معتبر، هنرمند نقاش و داور رشته نقاشی سومین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر گفت: هنرمندان جوان نیازمند تمركز بیشتری بر روی طراحی كارهای خود هستند تا شتابزده دست به خلق اثر نزنند، از طرف دیگر بسیاری از آثاری كه در عرصه هنرهای تجسمی مدرن خلق می‌شوند از روی عدم شناخت این نوع از هنر خلق می‌شوند و از این رو دارای اشكالات بسیاری هستند.

معتبر ادامه داد: باید طراحی و نقاشی گذشته را جدی بگیریم و با شناخت اسلوب و اصول این هنر بتوانیم آثاری ماندگار خلق كنیم. چرا كه تنها مشكل این عرصه عدم وجود دانش كافی است و در داشتن استعدادهای خوب در هنر نقاشی شك نداریم.

این هنرمند نقاش افزود: استعدادهای جوان همچون جوانه‌هایی هستند كه نیاز به بسترسازی مناسب فرهنگی دارند تا رشد ‌كنند. این رشد تنها از طریق تداوم در برگزاری جشنواره‌ها امكان‌پذیر است، چرا كه از این طریق می‌توان آثار ارسالی را بررسی كرده، كمبودها را بیابیم و راه‌حل‌هایی برای آنها بیابیم.

معتبر در پایان گفت: اساسی‌ترین مشكل، فقدان فضای فرهنگی در كشور ماست، در مسیر هنر، پیشرفت‌های بسیاری حاصل شده و می‌تواند ما را به جای بهتری هم برساند. چاپ كتاب آثار از جمله مواردی است كه بیش از هر جایزه‌ای می‌تواند تاثیرگذار و ترغیب كننده باشد.

سومین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر در رشته های نقاشی، پوستر، عكاسی، نگارگری، كاریكاتور، سفال و سرامیك و خوشنویسی به صورت رقابتی برگزار می شود و هنر خیالی نگاری، هنر جدید و همایش علمی دیگر برنامه های جشنواره است.