به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برنا، این فیلم مستند ارتباط صمیمانه بین دو کودک از دو جهان کاملاً متفاوت را روایت می‌کند. یانک 8 ساله به روستای متروکه‌ای در شمال آرژانتین می‌رود، جایی که مادرش قرار است معلم آن روستا باشد.

برپایه این گزارش، مستند «درس آرژانتینی‌ها» در سال 2011 و به مدت زمان 56 دقیقه، توسط تلویزیون لهستان و استارون فیلم تهیه شده و موسسه فیلم کراکو پخش جهانی آن‌را برعهده دارد.

این گزارش می‌افزاید: این فیلم تاکنون در بسیاری از جشنوا‌ه‌های معتبر جهانی روی پرده رفته و جوایزی به این شرح بدست آورده است: شیپور طلایی جشنواره فیلم كراكو (لهستان)، پرنده نقره‌ای جشنواره مستند آلمان، جایزه بزرگ جشنواره مستند گوانگ ژو (چین) و جشنواره مستند بلاروس، جایزه ویژه جشنواره مردم شناسی پوپولی (ایتالیا) و شرکت در بخش رسمی جشنواره مستند سیلورداک (آمریكا) و جشنواره مستند بلگراد و...

در پرونده مستندسازی «ووسیچ استارون»، فیلم‌هایی نظیر درس صربستانی (1998)، برای مدتی (2005)، سنــــگ (2007) نیز به چشم می‌خورد.

گفتنی است؛ ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران، سینماحقیقت، طی روزهای 13 تا 20 آبان ماه 1391 در سینما فلسطین، سینما عصرجدید و سالن سینما حقیقت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار خواهد شد.