به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برنا، سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از پشت صحنه فیلم‌ سینمایی «چ» اظهار داشت: چمران صرفاً یک چهره نظامی نبود بلکه شخصیتی جذاب و جامع الاطراف داشت و از نظر علمی نیز در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا از جایگاه علمی معتبر و ویژه‌ای برخوردار بود. 

وی چمران را انسانی انسانی عارف، وارسته، عالم، اندیشمند و متفکر دانست و گفت: باید با معرفی ابعاد مختلف شخصیت‌های بزرگان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس زمینه آشنایی بیشتر جوانان امروز با الگوهای ماندگار انقلاب اسلامی فراهم شود.

وزیر ارشاد ادامه داد: ساخت فیلم درباره "چمران" از سوی کارگردان با تجربه کشورمان آقای حاتمی کیا آغاز شده است که قطعاً با تجربیات ارزشمند ایشان در حوزه دفاع مقدس، فیلمی جذاب و اثرگذار ارایه خواهد شد.

وی در حاشیه این بازدید ضمن قدردانی از دست اندرکاران ساخت این فیلم سینمایی، ترسیم حقایق و وقایع روزهای آغازین پیروزی انقلاب اسلامی و برملا کردن توطئه‌های دشمنان در ایام دفاع مقدس را در قالب اشکال مختلف هنر به ویژه سینما ضروری خواند.

حسینی بر ساخت فیلم درباره زندگی و مبارزات دیگر شخصیت‌های بزرگ انقلابی کشورمان نیز تاکید کرد و گفت : مقوله دفاع مقدس و حمایت از تولید آثار در این مورد یکی از اولویت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: اگر چه تاکنون آثاری با موضوع دفاع مقدس ساخته و ارایه شده است اما این تعداد در مقابل عظمت انقلاب اسلامی و 8 سال فداکاری و جانفشانی‌های بزرگان در ایام دفاع مقدس بسیار ناچیز است.

وی با اشاره به ابعاد وسیع تاثیرگذاری صنعت فیلم‌سازی در جامعه افزود: سینما هنر هفتم و تلفیق همه هنرهاست و کاری که با سینما می‌توان انجام داد قطعاً با سخنرانی، کتاب، تحلیل و....ممکن نیست.

در این بازدید مدیر عامل بنیاد سینمایی، ابراهیم حاتمی‌کیا کارگرادن و مهدی کرمی تهیه کننده این فیلم ضمن همراهی وزیر ارشاد توضیحاتی درباره روند ساخت فیلم "چ" ارایه کردند.

فیلم سینمایی"چ" تازه‌ترین فیلم سینمایی ابراهیم حاتمی‌کیا است که با توجه به موضوع محوری آن یعنی رشادت‌های شهید مصطفی چمران در دوران دفاع مقدس به‌نوعی بازگشت این فیلمساز به سینمای جنگ تعبیر شده‌ است.

در این فیلم فریبرز عرب‌نیا، مریلا زارعی، بابک حمیدیان و سعید راد ایفای نقش می‌کنند.