به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برنا به نقل از روابط عمومی سی یكمین جشنواره بین المللی فیلم فجر، مسابقه سینمای جهان با هدف شناخت و ارزیابی آن‌گونه از توانایی‌ها و ظرفیت‌های انسانی که موقعیت یگانه او را در جهان متمایز می‌سازد، با عنایت به شرایط ویژه دنیای امروز و با رویکرد ظلم‌ستیزی، عدالت‌خواهی، معضل تروریسم، حقوق بشر و بیداری ملت‌ها برگزار می‌گردد.

بنا بر این گزارش،مسابقه سینمای جهان شامل 4 بخش كلی جام جهان نما(مسابقه سینمای بین‌الملل)، سینمای سعادت(مسابقه فیلمسازان جهان اسلام)، جشنواره جشنواره‌ها و نمایش‌های ویژه خواهد بود.

در بخش جام جهان نما(مسابقه سینمای بین‌الملل) 8 سیمرغ بلورین و یک جایزه ویژه دبیر جشنواره و در بخش سینمای سعادت(مسابقه فیلمسازان جهان اسلام) نیز 7 سیمرغ بلورین یک جایزه بیرق طلایی(جایزه مصطفی عقاد) و یک جایزه ویژه هیات داوران اهدا خواهد شد.

بخش سینمای جهان با هدف شناخت و ارزیابی آن‌گونه از توانایی‌ها و ظرفیت‌های انسانی که موقعیت یگانه او را در جهان متمایز می‌سازد، با عنایت به شرایط ویژه دنیای امروز و با رویکرد ظلم‌ستیزی، عدالت‌خواهی، معضل تروریسم، حقوق بشر و بیداری ملت‌ها برگزار می‌گردد.

و تمامی آثاری را در بر می‌گیرد كه سال تولید آثار از ۲۰۱۰ میلادی به بعد باشد/ تا بهمن‏ماه ۱۳۹۱ در ایران اكران نشده باشد و در دوره‏های قبلی جشنواره هم اكران نشده باشد.

گفتنی است؛ سازمان سینمایی کشور، مقارن با سی و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، سی و یکمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر را در قالب مسابقه سینمای ایران و جهان از تاریخ 12 لغایت 22 بهمن ماه 1391 به دبیری محمدرضا عباسیان برگزار می‌کنند.