به گزارش خبرگزاری برنا به نقل از مرکز گسترش سینمای تجربی، عصر فردا یکشنبه 26 خرداد ماه نمایش افتتاحیه دو فیلم مستند «افسانه آسبادان» ساخته مهدی عبدی زاده و «شیر سنگی» به کارگردانی مهوش شیخ الاسلامی، در سالن «سینماحقیقت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار شده و سپس با حضور «رامتین شهبازی» مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت.

در خلاصه فیلم مستند «افسانه آسبادان» آمده است: پژوهشگری در حال تحقیق تاریخچه آسباد است که با روح عروسی که از افسانه ها نشات گرفته، همراه شده و ضمن رجعت به گذشته، به بررسی و تحلیل تاریخ و تمدن منطقه می‌پردازد.

جدیدترین فیلم «مهوش شیخ الاسلامی» هم مستندی درباره مجسمه‌های شیر سنگی و نحوه ساخت آن‌ها در استان‌های خوزستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد است.

مستند «شیر سنگی» همزمان با سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم‌های قوم نگاری «ادینبورگ»، در سالن سینماحقیقت اکران عمومی می‌شود. این جشنواره از روز پنجشنبه در اسکاتلند آغاز به‌کار کرده است و فردا (یکشنبه 26 خرداد) به کار خود خاتمه می‌دهد.

پس از نمایش این فیلم‌ها هم جلسه نقد و بررسی آن‌ها با حضور مهدی عبدی زاده و مهوش شیخ الاسلامی (کارگردانان)، رامتین شهبازی (منتقد و مدرس سینما)، شهنام صفاجو (مجری– کارشناس)، برخی دیگر از عوامل فیلم‌ها، نمایندگان رسانه‌های گروهی و علاقمندان سینمای مستند برگزار خواهد شد.