علی معلم در گفتگو با برنا:

دید حزبی -جناحی برای خبرنگاران سم است/خبرنگار باید استقلال داشته باشند

دید حزبی -جناحی برای خبرنگاران سم است/خبرنگار باید استقلال داشته باشند

علی معلم گفت: خبرنگار باید استقلال داشته باشد تا به واسطه آن احساس امنیت کند. مشکل دیگری که در برخی خبرنگاران وجود دارد این است که دید حزبی و جناحی دارند .

علی معلم با اشاره به فرا رسیدن روز خبرنگار به خبرنگار سینمایی برنا گفت: خبرنگاری شغل بسیار حساس و دشواری است ضمن اینکه دنیای خبرنگاری باید نجابت لازم را برای درک مسئولیت‌ها به طور ذاتی داشته باشد.

وی در ادامه افزود: با توجه به موقعیتی سختی که این حرفه در رسانه‌های دیداری، الکترونیکی و چاپی در ایران دارد متاسفانه از نظر مادی و کار حرفه‌ای کمتر می‌توانند اغنا کننده باشند.

مدیرمسئول ماهنامه دنیای تصویر هم‌چنین گفت: نکته دیگر مربوط به                       امر و نهی‌های  است که در حوزه خبر وجود دارد که این امر جسارت خبرنگار را زیر سوال می‌برد.

وی ادامه داد: این محدودیت‌ها باعث می‌شود تا حقایق نادیده انگاشته شود و مسائل پیش پا افتاده موضوع بحث باشد. این اتفاق در حوزه فرهنگ و هنر هم افتاده متاسفانه سوژه‌های مورد بحث قرار می‌گیرد که مهم نیستند و دلیل اصلی آن به سرپرست تیم خبرنگاران برمی‌گردد که نقش مهمی در استفاده از توان خبرنگاران دارند.

معلم با بیان این‌که یک نشریه می‌تواند شرایطی ایجاد کند تا فضای کار برای خبرنگاران زیرک فراهم شود توضیح داد: خبرنگاران باید دقت داشته باشند تا مسائل پیرامون خود را پیگیری کنند. به دلیل کاهلی که در این حرفه به وجود آمده است و تعداد سایت‌ها  شده در حالی‌که برخی آن‌ها هیچ گونه کاربردی ندارند زیرا تنها به کپی پیست کردن اکتفا می‌کنند و این کار به هیچ عنوان درست نیست.

وی افزود: این ها اموری هستند که ارزش کار خبرنگار را پایین می آورد درحالی‌که خبرنگار باید به دنبال خبر باشد نه اینکه منتظر خبر بنشیند.

معلم یادآور شد: نکته دیگری که در این حرفه باید به آن توجه شود احترام اجتماعی است که در این حرفه باید رعایت شود که متاسفانه حقوق مادی و احترام اجتماعی برای این شغل وجود ندارد به همین دلیل خبرنگاران باید دو یا سه کار را همزمان انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: وضعیت مطلوب این است که باید بین 20 تا 40 خبرنگار مشهور داشته باشیم. مشهوراز این نظر که به حوزه کاری خود آنقدر آشنا باشند که اغنا کننده باشد تا آن‌جا که صاحبان جامعه بدانند که خبرنگارها می‌توانند موثر باشند.

معلم همچنین گفت: مشکل دیگری که در برخی خبرنگاران وجود دارد این است که دید حزبی و جناحی دارند که این امر برای خبرنگارن سم است.برخی روزنامه‌ها وجود دارند که بر اساس سلیقه‌شان خبرها را چاپ می‌کنند و از انتشار برخی اخبار بر اساس سلیقه‌شان خودداری می‌کنند به دلیل اینکه آن اخبار در افق فکری شان نمی‌گنجد در حالی‌که باید در این امر عدالت رعایت شود زیرا این امر به خبرنگاران آسیب جدی می‌رساند.

این منتقد سینما یادآور شد: خبرنگار باید آزاد باشد تا سخنان مردم را به منصه ظهور برساند و باید به این نکته توجه داشته باشد که برخوردهای جناحی و کور گروهی به کار خبر و خبرنگاری آسیب می‌زند آن چنان که اگر خبرنگاری از کارش راضی نباشد کیفیت کارش پایین می‌آید بنابراین باید توجه داشت که خبرنگار باید استقلال داشته باشد تا به واسطه آن احساس امنیت کند.

وی با بیان این‌که در طول این سال‌ها تعامل خوبی با خبرنگاران داشته است توضیح داد: من رابطه خوبی با همکاران خودم در سایت و مجله هم دارم به دلیل اینکه احترام زیادی برای این حرفه قائلم و خودم را جز  این حرفه می‌دانم و به دلیل تعلق خاطرم به این حرفه از نظر حرفه‌ای و شخصی سعی می‌کنم اگر لازم باشد راهنمایی کنم و یاری‌گر باشم زیرا فکر می‌کنم خبرنگاران گروه کم توقع و پرکاری هستند.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار سینما

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار سینما

    اخبار برگزیده