به گزارش خبرنگار سینمایی برنا، در ابتدای این مراسم پس از پخش سرود جمهوری اسلامی و تلاوت آیاتی از قرآن کریم، نماهنگ سفر نوجوانان به همراه پرچم مزین به نام پیامبر اکرم(ص) به مکه مکرمه و منوره برای حاضران پخش شد و در ادامه، سهیل ساعتچیان مجری برنامه روی سن آمد و گفت: تشکر صمیمانه از همه شما بزرگواران برای برگزاری این جشنواره دارم. در مراسم افتتاحیه جشنواره، دکتر سقائیان‌نژاد شهردار اصفهان یادآور شد که علت اینکه این جشنواره در اصفهان برگزار می‌شود، این است که این شهر، مهد تمدن ایران است.

وی در ادامه از سیدعلی الفت دبیر بخش جلوگاه امید دعوت کرد تا به روی سن بیاید. الفت در ادامه این مراسم گفت: در سه سال گذشته، جشنواره فیلم کودک با همت مدیران هر سال با نام یکی از پیشوایان دینی مزین شد و امسال این افتخار را داشتیم تا در جشنواره‌ای خدمت کنیم که نام پیامبر اعظم(ص) بر تارک آن نقش بسته بود.
مدیر بخش جلوه‌گاه امید جشنواره بیست و هفتم کودکان و نوجوانان در ادامه افزود: امسال در مجموع 30 سازمان، نهاد و انجمن در بخش جلوه‌گاه امید شرکت کردند که شامل 21 نهاد کشوری از تهران و 9 سازمان، نهاد و انجمن از اصفهان می‌شد در حالی که سال گذشته، تنها 22 سازمان و نهاد در این بخش شرکت داشتند و در واقع، با روندی رو به رشد مواجه بودیم.

الفت همچنین گفت: این مهم با تلاش مدیران به خصوص دبیر جشنواره، به دست آمد. جناب میرعلایی تأمین جوایز نقدی برخی از سازمان‌ها، نهادها و انجمن‌های مردم‌نهاد را تقبل کرده است. نکته‌ای که قابل تاکید است، این است که هدف از برگزاری چنین بخشی در جشنواره، این است که سازمان‌ها و نهادها، حضورشان صرفا منتهی به داوری فیلم‌ها نشود چرا که این یک اقدام انفعالی از سوی آنها است. در واقع هدف اصلی این بخش، باید این باشد که سازمان‌ها وارد عرصه حمایت از تولید فیلم، فیلمنامه و حتی مشارکت در ساخت فیلم شوند زیرا در این صورت است که سازمان‌ها و نهادها تبدیل به یک نهاد فعال می‌شوند.

وی ادامه داد: آنها باید در قدم اول در تحقیق و نگارش فیلمنامه‌های مورد نظر طرح دهند و هزینه این طرح‌ها را متقبل شوند. از همه سازمان‌ها ، نهادها، مسئولان محترم ، داوران و عزیزانی که اجرای این بخش را بر عهده داشتند، صمیمانه تشکر می‌کنم.
بنا بر این گزارش، در ادامه برنامه تیزر ویژه خبرنگاران نوجوان جشنواره فیلم کودک پخش شد.

در بخش بعدی هیئت داوران سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش جایزه خود را که شامل لوح و جایزه نقدی بود را به بازیگر فیلم «عملیات مهد کودک» کیمیا حسینی و بازیگر فیلم «تنهای تنهای تنها» میثم فرهومند اهداء کرد و همچنین داوران اداره کل استان اصفهان جایزه خود را که شامل لو ح تقدیر و سکه بهار آزادی بود را به تهیه کننده «گنجشکک اشی مشی» (وحید نیکخواه آزاد)، بازیگر فیلم سینمایی «تنهای تنهای تنها» علیرضا فرامند و بازیگر فیلم «ساکن خانه چوبی» کیمیا حسینی اهداء کرد.

هیئت داوران انجمن سینماگران اصفهان جوایز خود را که شامل جایزه نقدی و لوح بود را به «عزت الله پروازه» کارگردان فیلم کوتاه عروسک کاموایی و شکوفه جباری کارگردان فیلم کوتاه «زنگوله» و مسعود برخورداری و بهروزیزدانی کارگردانان فیلم کوتاه «امید» اهداء کردند که آنها جایزه خود را به کودکان بی سرپرست ایران زمین تقدیم کردند.
هیئت داوران سازمان بهزیستی کشور ضمن تقدیر از فیلم «تنهای تنهای تنها» جایزه خود را که شامل لوح و جایزه نقدی بود به نویسنده فیلم «گنجشکک اشی مشی» وحید نیکخواه‌آزاد اهداء کرد.

هیئت داوران اداره کل بهزیستی استان اصفهان نیز جایزه خود را که شامل لوح و جایزه نقدی بود را به کارگردان فیلم «عملیات مهد کودک» فرزاد اژدری اهداء کرد.
هیئت داوران ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر اصفهان جایزه خود را به احسان عبدی پور کارگردان فیلم «تنهای تنهای تنها» اهداء کرد که ایشان حضور نداشتند و گیتی زاده دستیار او جایزه را گرفت.

هیئت داوران ستاد اقامه نماز جایزه خود را به نویسنده ، تهیه کننده و کارگردان فیلم سینمایی «آفتاب مهتاب زمین» علی قوی تن اهداء کرد.
علی قوی تن گفت: این فیلم بدون حضور مهسا معرفتی نمی توانست ساخته شود از او دعوت می‌کنم به روی سن بیاید و جایزه خودم را به او تقدیم می‌کنم.

در ادامه این مراسم رئیس ستاد اقامه نماز نیز گفت: کار برای نماز کار برای دل است نماز بخش مهمی از زندگی شهروند جامعه اسلامی است این بخش مهم را نباید از یاد ببریم.

هیئت داوران انجمن صنفی شرکت‌ها و موسسات فیلمسازی ایران جایزه خود را که شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی بود را به تهیه کننده فیلم سینمایی «ماهی کویر» محسن و حبیب‌الله کاسه‌ساز و همچنین به کارگردان فیلم سینمایی «عملیات مهد کودک» فرزاد اژدری اهداء کرد.

در این مراسم فرزاد اژدری گفت: این جایزه را به همه کودکانی که در این فیلم بازی کردند تقدیم می‌کنم، زیرا اگر آنها نبودند من این جایزه را نمی‌گرفتم.

همچنین انجمن صنفی شرکت‌ها و موسسات فیلمسازی ایران جایزه دیگری را به بازیگر نوجوان فیلم سینمایی «او خوب سنگ می زند» (احمد درخشان ساعد) اهداء کرد.
هیئت داوران شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی جایزه خود را که شامل لوح و سکه های بهار آزادی بود، به حامد جعفری تهیه کننده فیلم «9:20 در بوشهر» و احسان عبدی پور کارگردان «تنهای تنهای تنها» اهداء کردند که به هر یک از چهار سکه اهداء شد.

هیئت داوران بسیج زنان کشور نیز لوح تقدیر و جایزه نقدی خود را به احسان عبدی‌پور کارگردان «تنهای تنهای تنها» اهداء کرد.

هیئت داوران موسسه بین المللی سفیران صلح لوح تقدیر و تندیس صلح و جایزه نقدی خود را به نویسنده فیلم سینمایی «او خوب سنگ می زند» سید هادی محقق اهداء کرد.

در ادامه مراسم کودکان و نوجوانان گروه آرام دلان به روی سن آمدند و قطعه بی کلامی را اجرا کردند که بسیار مورد تشویق حاضران در مراسم قرار گرفت.

در ادامه مجری برنامه ساعتچیان اعلام کرد که سید احمدمیرعلایی دبیر جشنواره فیلم کودک مبلغ 70 میلیون ریال به این کودکان کمک کرده است.

در بخش بعدی سید احمد میرعلایی دبیر جشنواره فیلم کودک به روی سن آمد و گفت: در مقابل شما هنرمندان و عزیزان مخصوصا بعد از اجرای این برنامه توسط این گروه که بی‌کلام اجرا کردند، صحبت کردن بسیار سخت است. این هنرمندان نشان دادند برای هنرمند بودن باید عاشق بود.

وی در ادامه افزود: جشنواره 27 فیلم کودک هم در بخش اهدای جوایز جلوگاه امید به سرانجام رسید. امیدوارم مسیر خوبی برای هنرمندان کشور ایجاد شود و از شما بسیار تشکر می‌کنم که در این مراسم حضور پیدا کردید.

دبیر جشنواره فیلم فجر خاطرنشان کرد: ما در سینمای کشور به مخاطب نیاز داریم محاسبه کردم 30 سازمان در این جا حضور دارند. اگر هر سازمانی 50 نفر را تشویق به رفتن به سینما کنند، اتفاق بزرگی در سینمای کودک رخ خواهد داد. همه شما باید کمک کنید تولیدات خوبی که با سلیقه‌های مختلف ارتباط برقرار کند، تولید شود.

وی ادامه داد: همانطور که می‌دانید، اگر فیلم‌ها نتوانند مخاطب را جذب کنند، تهیه کنندگان آنها سرخورده می‌شوند. ما باید کمبود مخاطب را جبران کنیم و به همین دلیل، من دست نیاز به سوی شما دراز می‌کنم، زیرا در سینمای دنیا، جشنواره فیلم کودک به جهت پاکی و صداقتش بهترین جشنواره است. شاید از نظر برگزاری و کیفیت فیلم‌ها، مقام اول را نداشته باشیم اما از نظر آموزش و مسایل تربیتی در فیلم‌ها می‌توانیم به خود ببالیم.

میرعلایی خاطرنشان کرد: صحبت کردن درباره تربیت، راحت‌تر از این است که تربیت و مسایل دینی را به صورت فیلم بسازیم. اگر 9 فریم تاثیرگذار در فیلم‌ها داشته باشیم، بسیار خوب است . همانطور که می‌دانید، صنعت سینما گرانترین صنعت است و آفت‌های زیادی در مسیر تولید یک فیلم قرار دارد. بزرگترین نگرانی در کاری که بیشترین بودجه را دارد، برای دست‌اندرکاران آن فیلم است، زیرا آنها در زمان ساخت فیلم همواره نگرانند تا از فرهنگ دفاع کنند و پرچم ایران را در کشورهای دیگر به اهتزاز درآوردند.
وی همچنین گفت: برخی‌ها با بعضی از فیلم‌ها مشکل دارند اما همان فیلم‌ها می‌تواند در کشورهای دیگر دیده شود و باعث درخشش سینمای ایران گردد. بازهم تاکید می‌کنم سینمای ایران نیاز به حمایت دارد و فارابی توانایی برای اکران فیلم‌ها ندارد، زیرا فارابی تنها می‌تواند فیلم تولید کند و جشنواره برپا کند. شما سازمان‌های مردمی بدانید و آگاه باشید که قرار ملاقات ما با بچه‌ها باید در سینما باشد.

میرعلایی خاطرنشان کرد: سینماهای آمریکا پایه‌های اجتماعی‌اش را در سالن‌های سینما بنا نهاده است و امنیت اجتماعی که غرب به دنبال آن است ما همواره از آن مغفول مانده‌ایم. نمی‌دانم چرا همه ما در بد بودن اول هستیم، ضمن اینکه در مطبوعات ما هم به همین صورت شده است؛ همه به دنبال اشکالات جشنواره هستند! چرا درباره فیلم‌های بد همه جا همه بر روی منبر می‌روند اما هیچ وقت درباره فیلم‌های خوب صحبتی نمی‌شود؟.

وی در ادامه افزود: اگر منتظر ناجی عالم و مصلح جهانی هستیم باید ببینیم این مصلح ارتباط جمعی‌اش با دنیا چه خواهد بود.

در ادامه مراسم، کانون ایران نوین لوح تقدیر و جایزه نقدی خود را که شامل 50 میلیون ریال بود را به گروه فیلمنامه نویسان فیلم «سفر زمان» جمیله دارالشفایی ، تهمینه بهرام علیان، سید محسن نبوی و امیرشهاب رضویان اهداء کرد. همچنین جایزه دیگری را که شامل لوح و جایزه نقدی بود را به میثم ریاحی فیلمبردار «او خوب سنگ می زند» اهداء کرد.

مدیرعامل کانون ایران نوین گفت: قصد داریم سه فیلم کودک را در بخش پست پروداکشن حمایت کنیم.

هیئت داوران انجمن نویسندگان کودک و نوجوان لوح و جایزه نقدی خود را به میثم فرهومند بازیگر نوجوان فیلم سینمایی «تنهای تنهای تنها» و همچنین نویسندگان فیلمنامه «افسانه سرزمین گوهران» محمد برومند و محمد نجاتی اهداء کرد.
هیئت داوران نمایندگان تهیه و تولید جایزه خود را که شامل لوح و جایزه نقدی بود را به تهیه کننده فیلم «او خوب سنگ می زند» ابراهیم اصغری اهداء کرد.

هیئت داوران انجمن فیلم کوتاه ایران جایزه نقدی خود را که شامل لوح و جایزه نقدی بود را به کارگردانان فیلم کوتاه «بازگشت» فرزاد زمانی و فرهاد زمانی و همچنین کارگردان فیلم کوتاه «اسکلت» و کارگردان فیلم کوتاه «زنگوله» و همچنین به امیرحسین رفیعا بازیگر فیلم «تابستان طولانی» که حضور نداشت و سیاوش حقیقی جایزه او را دریافت کرد.

سیاوش حقیقی گفت: جناب میرعلایی، امیرحسین رفیعا حضور ندارد اما گفت من پیامش را به شما برسانم، مبنی بر اینکه این جایزه را به بچه‌های شین آباد تقدیم می‌کند.

هیئت داوران بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان جایزه خود را به سرپرست نویسندگان فیلمنامه «افسانه سرزمین گوهران» محمد برومند و نویسنده فیلم «او خوب سنگ می زند» سید هادی محقق اهداء کرد.

محمد برومند گفت: ببیشتر از این که جایزه گرفته باشم خوشحالم از اینکه نهادی توجهش به نویسندگان جلب شد زیرا در طول سال‌های گذشته کمترین توجه به فیلمنامه‌نویسان فیلم‌ها شده است.

هیئت داوران انجمن سینمای جوانان اصفهان جایزه نقدی و لوح خود را به ملیکا باقرفراش بازیگر فیلم «بهار یعنی زندگی» وکارگردانان مسعود برخورداری و بهروز یزدانی برای فیلم «امید» و کارگردان فیلم کوتاه «درس بزرگ»سهیلا نادری اهداء کرد.

هیئت داوران انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران لوح تقدیر جایزه نقدی و تندیس خود را به کارگردانان فیلم سینمایی «گنجشکک اشی مشی » وحید نیکخواه آزاد، مسعود کرامتی و غلامرضا رمضانی اهداء کرد .

کرامتی در این بخش روی صحنه آمد و گفت: دوست عزیزم پوریا ایمانی در اپیزود مربوط به فیلم من زحمت زیادی کشید خواهش می‌کنم او را تشویق کنید.

بخش بعدی از سینماداران به شرح ذیل تجلیل شد: بهترین متصدی سینما قدس عنایت الله خدایی ، بهترین متصدی امور تبلیغات سینما ساحل سروش علیخانی، بهترین متصدی هماهنگی سالن فرشچیان علی حق شناس، بهترین متصدی کنترل سینما سپاهان قاسم کاشفی، بهترین کنترل سینما قدس مصطفی صولت، بهترین متصدی سینما ساحل سعید عالی پور، بهترین متصدی نمایش سینما سپاهان مهدی سهرابی، بهترین متصدی امور فنی سینما تالار هنر علی بهشتیان..

در قسمت بعدی سید احمد میرعلایی، جعفر گودرزی و شهیدی مدیر اجرایی جشنواره برای اهداء جوایز به روی سن آمدند و جوایز زیر اهدا شد:
*بهترین مسئول کتابخانه مرکزی روح الله عمادی
*بهترین مسئول سسینما قدس مسعود نورپور
*بهترین مسئول سینما تالار هنر میثم بکتاشیان
*بهترین مدیر روابط عمومی امور هماهنگی سینماها سید محمد تقی نوری
*بهترین سینما سینما سپاهان به مدیریت سید مصطفی حسینی
*بهترین سینمای جشنواره سینما سپاهان به مدیریت مصطفی حسینی
در ادامه؛ هیئت داوران موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی لوح و جایزه نقدی خود را به کارگردان و عوامل فیلم «تنهای تنهای تنها» و کارگردان فیلم «او خوب سنگ می زند» هادی محقق اهداء کرد.
همچنین هیئت داوران جشنواره ملی رسانه های سلامت (وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) جایزه نقدی و لوح خود را به نویسنده فیلمنامه «عملیات مهد کودک» فرزاد اژدری اهداء کرد.

انجمن توانخواهان ذهنی و جسمی فردا جایزه نقدی و لوح خود را به کارگردان فیلم «عملیات مهد کودک» فرزاد اژدری و آرتنا سامه بازیگر کودک فیلم سینمایی «دل بی‌قرار» اهداء کرد.

هیئت داوران انجمن توانخواهان آسوده ماوا جایزه نقدی و لوح خودرا به کارگردان فیلم کوتاه «آسوده با او» اهداء کرد.

وحید پاکزاد گفت: خوشحالم از این که میرعلایی و شهیدی جشنواره را دوباره به اصفهان آوردند . از همه شما حاضران در این مراسم خواهشمندم علیرضا شکری بازیگر این فیلم را تشویق کنید ضمن اینکه از عوامل این فیلم هم بسیار تشکر می‌کنم و خسته نباشید می‌گویم، زیرا این فیلم کاملا مستند بود و با اجازه تمام دوستان جایزه‌ام را به علیرضا شکری تقدیم می‌کنم.

در ادامه، هیئت داوران موسسه آموزش عالی سپهر اصفهان جایزه نقدی و لوح خود را به بازیگر کودک فیلم «تابستان طولانی» امیرحسین رفیعا و کارگردان فیلم «تنهای تنهای تنها» احسان عبدی پور تقدیم کرد.

هیئت داوران آسیفا اصفهان جایزه نقدی و لوح خود را به فاطمه جعفری برای فیلم «حکایت کلاه غیبی» اهداء کرد و هیئت داوران موسسه آموزش عالی سپهر اصفهان جایزه نقدی و لوح خود را به گروه فیلمنامه نویسان فیلم «سفر زمان» اهداء کرد.

هیئت داوران انجمن حمایت از حقوق کودکان جایزه نقدی و لوح خود را به مسعود کرامتی کارگردان اپیزود دوم «گنجشکک اشی مشی» اهداء کرد.

در ادامه، هیئت داوران انجمن مدیران تولید سینمای ایران جایزه نقدی و لوح خود را به مدیر تولید فیلم «او خوب سنگ می زند» ابراهیم اصغری اهداء کرد و هیئت داوران کانون سینمایی روشنا (دانشگاه هنر) جایزه نقدی و لوح خود را به کارگردان فیلم «افسانه سرزمین گوهران» مجید شاکری اهداء کرد.

هیئت داوران مجتمع هنرمندان خراسان جایزه نقدی و لوح خودر ا به نویسنده فیلمنامه «او خوب سنگ می زند» سید هادی محقق اهداء کرد.

در پایان این مراسم فیلم تنهای تنهای تنها با کسب 9 جایزه رکورد دار بخش جلوه گاه امید شد و بعد از آن فیلم او خوب سنگ می زند با 8 جایزه در رده دوم قرار گرفت.