محمدمهدی طباطبایی نژاد مدیرعامل جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی درباره پروژه سینمایی «لاله» به خبرنگار سینمایی برنا گفت:برای فیلم سینمایی«لاله» دو جلسه مفصل 8 ساعته تشکیل داده‌ایم و در این جلسات نظراتم را درباره این پروژه به تهیه کننده و کارگردان دادم.

وی درادامه افزود: در این دو جلسه نیازی به حضور شفیع آقامحمدیان مدیرعامل سابق مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی نبود و من تنها اطلاعاتی از کارگردان و تهیه کننده این فیلم سینمایی درباره روند آن گرفتم.

مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی متذکر شد: در این جلسات مشکل، ادعای اسدالله نیک نژاد مبنی بر این بود که مالکیت این فیلم به هیچ عنوان به مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تعلق ندارد.بنابراین درباره این پروژه مهمترین قدم این است که مالکیت فیلم مشخص شود زیرا ما مبلغ 6 میلیارد و 708 میلیون تومان هزینه کرده‌ایم اما هیچ مالکیتی نداریم.

طباطبایی نژاد با بیان اینکه این جلسات در جایی متوقف شده که مالکیت مشخص شود ، افزود: ما ابتدا باید مالکیت پروژه «لاله» را مشخص کنیم و در مرحله بعد اگر لازم شد و ضروری بود حتما از شفیع آقامحمدیان هم دعوت می‌کنیم تا در این جلسات حضور داشته باشند.

وی همچنین گفت: در این جلسات اسدالله نیک نژاد کارگردان فیلم سینمایی «لاله» نامه‌ای را که به جواد شمقدری نوشته بودند مبنی بر اینکه این مرکز هیچ مالکیتی ندارد را به ما نشان داد که در گذشته به او داده شده بود.

طباطبایی نژاد گفت: به همین دلیل ما از شرکت کانادایی drive دعوت کردیم تا به ایران بیاید تا ماجرای حق رایت لاله صدیق و اسد الله نیک نژاد بعد از 6 میلیارد و 708 میلیون تومان هزینه مشخص شود زیرا این هزینه در تاریخ سینمای ایران آن‌هم بدون نتیجه فاجعه است.

وی در پاسخ به این سوال که برنامه‌ای برای اکران فیلم‌های مستند دارید، توضیح داد: شرایط اکران فیلم مستند همانند فیلم داستانی نیست و ما همیشه نسبت به عرضه و نمایش آن‌ها یا غفلت کرده‌ایم یا تصمیم نادرست گرفته‌ایم .البته باید یادآورشوم که من اساسا از جنس مدیرانی نیستم که به دنبال موج‌آفرینی باشم.البته من نمی‌گویم موج افکنی خوب نیست، اتفاقا یک مدیر فرهنگی باید به این مسئله هم توجه کند چون این کار موجب شادی و نشاط می‌شود، اما اگر پشت این کار یک جریان تفکرساز نباشد، نتیجه آن ثمری نخواهد داشت.

طباطبایی نژاد درباره بخشی از برنامه‌های مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی توضیح داد: قصد داریم در این مرکز فیلم‌هایی در بخش انیمیشن و داستانی برای کودکان بسازیم زیرا بنده معتقدیم ما باید حواسمان به کودکان باشد زیرا آن‌ها آینده کشور را رقم خواهند زد.

وی در ادامه افزود: بخش انیمیشن فرصت خوبی برای تحقق این هدف است زیرا تمرکز برای کودکان در این بخش بیشتر خواهد بود.

طباطبایی نژاد همچنین گفت: باور بنده این است که مهمترین مقطع سنی برای ما کودکان هستند و ما باید این مقطع را جدی بگیریم در غیر این صورت به آینده کشورمان بی توجهی کرده‌ ایم.

وی با بیان اینکه هنوز تولید فیلم‌های ‌اول به مرکز گسترش سینمای تجربی واگذار نشده است، گفت: دکتر ایوبی رئیس سازمان سینمایی در مصاحبه‌ای به این موضوع اشاره کرده بود که برگشت این بخش می‌تواند جزء اهداف مرکز گسترش باشد، اما هنوز ابلاغ رسمی صورت نگرفته است. با این حال شنیده‌ام که ایشان نسبت به این‌کار ابراز تمایل کرده و من هم علاقه‌مندم این اتفاق بیافتد، زیرا حضور فیلم‌های اول در مرکز گسترش شور و نشاط و گرمی می‌آورد. کار با فیلم‌اولی‌ها اگرچه سختی‌های خود را دارد اما نشاط هم دارد و من از این جابه‌جایی به شدت استقبال می‌کنم.

/سپیده حیدرآبادی/