به گزارش خبرنگار سینمایی برنا،طی مراسمی با حضور مسولین فرهنگی كشور، فیلمسازان، هنرمندان، داوران جشنواره، میهمانان بین الملل و اصحاب رسانه در سالن شماره 3 پردیس سینما ملت افتتاح شد.

این مراسم كه در پردیس سینمایی ملت با حضور جمعی از مدیران ارشد سینمایی كشور برگزار شد، پس از قرائت آیاتی از و پخش سرود جمهوری اسلامی، مجری برنامه با خیر مقدم گفتن به همه حضار و مهمانان افتتاحیه آن‌ها را به دیدن ویدیو كلیپی دعوت كرد. این ویدیو كلیپ مروری بر اتفاقات بیست و نهمین جشنواره فیلم كوتاه تهران بود و در آن مروری شد بر دوره بیست و نهم جشنواره .
در شکوفایی استعدادهای بیکران و شناسایی ذوق‌های پنهان تلاش می‌کنم
حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی در این مراسم گفت: خدا را شاکرم که جشنواره فیلم کوتاه تهران از دوره نوجوانی گذشت و به سی سالگی رسید. خدا را شکر می‌کنیم که سالی یک بار جوان ایرانی آن همه استعداد بیکران که به ذوق آن‌ها واقف هستیم و تحسین گفتیم می‌تواند در این جشنواره حضور داشته باشد. خدا را شکر که لااقل یک بار در سال فرصتی به جوان ایرانی داده می‌شود تا اندکی دیده شود. آرزو می‌کنیم فرصت بیشتری نصیب این جوانان شود تا دیده و فهمیده شوند و سال‌های زیبایشان در جهان که تشنه فرهنگ ایرانی است به نمایش درآید.

وی در ادامه افزود: بنده به عنوان خادم سینمای پرافتخار این مرز و بوم که سهم اندکی در سینمای ایران دارم در شکوفایی این استعدادهای بیکران و شناسایی این ذوق‌های پنهان تلاش می‌کنم. امیدوارم بتوانیم فرصت‌های بیشتری برای ستایش این جوانان ایجاد کنیم. امیدوارم لیاقت این استعدادهای سرشار را داشته باشیم.

حجت الله ایوبی همچنین گفت: جا دارد از دست اندرکاران و هیات داورانی که برای جوانان ایرانی زحمت کشیده اند تشکر کنم.

در ادامه این مراسم با توجه به این داورانی از فرانسه و سایر کشورهای دیگر در مراسم حضور داشتند حجت الله ایوبی به زبان فرانسه و انگلیسی به آن‌ها خوش آمد گفت.

ایوبی در ادامه گفت: امیدوارم جشنواره در کشورما برای جشنواره نباشد البته یکی از جشنواره‌هایی که برای جشنواره نیست همین جشنواره فیلم کوتاه است که از نقاط مختلف ایران در آن شرکت دارند.

وی در ادامه افزود: این جشنواره از دل اقوام، لهجه ها و فرهنگ‌های مختلف می‌جوشد آرزو دارم در این روزگار که دست سرنوشت من را مهمان شما در سینما کرده است جشنواره ها واقعی‌تر شود و صرفاً برای جشنواره نباشد بلکه برای ارتقای سینمای کشور باشد.

رئیس سازمان سینمایی خاطر نشان کرد: خوشبختانه در ایران همیشه خبری برای سینما وجود دارد ایرانی‌ها بسیار آموختند که با زبان سینما با جهان سخن بگویند. در اینجا باید یادآور شوم که بسیاری از زبان‌های جدید محصول قرن بیستم است و سینما هم از این قاعده مستثنی نیست.

وی با بیان اینکه آخر مدرینته است گفت: ایرانی ها تنها 5 سال از این صنعت جهانی دور بوده اند اما بعد از آن همدوش جهان در سینما پیش رفتند. بنده به عنوان یکی از مدافعان سینمای ایران در جشنواره‌های بین المللی پیام صلح دوستی مردم ایران را به جهان منتقل کرده‌ام زیرا این را معتقدم سینما می‌تواند نقش بسیار مهمی را ایفا کند.

ایوبی در ادامه افزود: یقین دارم سینماگران دلسوز در این برهه حساس نقش خود را ایفا خواهند کرد بنده تلاش خواهم کرد تا هرگز سینمای ایران کوچک شمرده نشود همه با هم تلاش خواهیم کرد تا سینمای جوان و فیلم کوتاه پله‌ای باشد بر روی مانع‌های بلند باشد.

وی در ادامه گفت: بسیاری از دوستان فیلمساز ایران از جمله محمدمهدی عسگرپور که در جمع ما حضور دارد خواستگاهشان از انجمن سینمای جوانان بوده است. در همین جمع از این فیلم سازان می‌خواهم که فراموش نکنند که از این جا برخواسته‌اند ضمن اینکه از مسئولیت سینمای جوان می خواهم تا نگذارد شکاف بین نسل ها ایجاد شود و آن‌هایی که از این سینما پر کشیده‌اند را رها نکنند و از آن‌ها به عنوان مشاور و یا به عنوان کارشناس در کارگاه‌های آموزشی استفاده کنند.

رئیس سازمان سینمایی همچنین گفت: سینمای جوان در برنامه آنچه که سینمای امید می‌نامیم جایگاه بالایی خواهد داشت.
فیلمسازان فیلم كوتاه، شایسته حمایت بیشتری هستند
در ادامه این مراسم هاشم میرزاخانی دبیر جشنواره فیلم کوتاه نیز گفت: امسال از 109 کشور جهان به دبیرخانه جشنواره فیلم فرستاده شده که نشان می‌دهد فیلم کوتاه در دنیا جایگاه ویژه‌ای دارد ضمن اینکه تندیس آن برای فیلمسازان جهان ارزشمند است.

وی در ادامه افزود: امیدوارم بتوانیم خدمتگزار خوبی باشیم و جشن سی سالگی فیلم کوتاه را به خوبی برگزار کنیم.

میرزاخانی همچنین گفت: امسال به دلیل اینکه سی امین دوره سینمای کوتاه را پیش رو داریم و ما هم به عنوان امانتدار باید به کسانی که در این سه دهه در این مرکز فعالیت داشتند ادای دین کنیم و از مدیرانی که در این سه دهه تلاش کرده اند قدردانی کنیم.

وی با بیان اینکه امسال بخش های متنوعی برای جشنواره در نظر گرفته شده است گفت: در جشنواره امسال آثار برگزیده سه دهه این مرکز به نمایش درخواهد آمد به نوعی روند تولید فیلم کوتاه در طول این سال‌ها سیر می‌شود.

دبیر جشنواره فیلم کوتاه خاطر نشان کرد: همانطور که می‌دانید بسیاری از آثار بلند سینماگران حرفه‌ای کشور در طول این سالها نقد شده است اما فیلم‌های کوتاه آن‌ها تا به حال نمایش داده نشده است امسال قصد داریم بخشی را برای معرفی آثار کوتاه 10 سینماگر حرفه ای کشور اختصاص دهیم ضمن اینکه کتاب سی سالگی جشنواره فیلم کوتاه نیز در آئین اختتامیه توزیع خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: در جشنواره امسال بخشی به عنوان افق نو گنجانده شده است بخشی که پیوندی میان فیلمسازانی که در جشنواره جهانی آثار آنها دیده شده است را به وجود می‌آورد. 5 فیلم در جشنواره های متعدد مخصوصاً جشنواره فیلم فجر درخشیده شد که کارگردان آن برخواسته از انجمن سینمای جوانان بوده است این فیلم ها عبارتند از: سربه مهر به کارگردانی هادی مقدم دوست، تنهای تنهای تنها به کارگردانی احسان عبدی پور، گهواره ای برای مادر به کارگردانی پناه برخدا رضایی، دربند با مدیریت تصویربرداری هومن بهمنش، دهلیز به مدیریت تصویربرداری مهدی جعفری.

میرزاخانی در ادامه گفت: این جشنواره می‌تواند خط مشی مدیریت را بر فیلم کوتاه داشته باشد ضمن اینکه فیلمی نیست که در جشنواره فیلم کوتاه شرکت داده نشده باشد این جشنواره یکی از بهترین جشنواره‌های ایران محسوب می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: 1358 فیلم توسط بخش خصوصی و 634 فیلم توسط بخش دولتی تولید شده است این عدد مشخص می کند که سینمای کوتاه روی پای خود ایستاده است. ضمن اینکه جوانترین فیلمساز ما در این جشنواره 16 سال و مسن ترین آن 62 سال سن دارد.

دبیر جشنواره فیلم کوتاه تهران گفت: بالاترین تولیدات را عزیزان دهه 60 به خود اختصاص داده اند این امر نشان می‌دهد که جامعه هدف سینمای کوتاه بین 25 تا 30 سال قرار دارند.

وی در ادامه افزود: جناب آقای دکتر ایوبی باید به عنوان بخش مهم و سینمای ایران به فیلم کوتاه توجه شود و قطعاً توجه شما به سینمای کوتاه بیشتر خواهد بود و عزیزان در سینمای کوتاه قدر زحماتی که برای آن‌ها کشیده می‌شود را باید دانست.بیانیه هیات داوران جشنواره فیلم اولی‌ها قرائت شد
در ادامه این مراسم احمد کاوری به روی سن آمد و بیانیه هیات داوران که متشکل از روح الله شمقدری، سعید شهسواری و احمد کاوری بود را قرائت کرد.
کاوری گفت: من از طرف فیلمسازان فیلم اولی که سرمایه‌های آینده کشور هستند از دکتر ایوبی قول می‌خواهم علاوه بر حمایت‌های معنوی، این دوستان از حمایت‌های مالی هم برخوردار شوند تا شاهد رگه‌های فیلم سازی این دوستان در کشور باشیم. متن بیانیه به قرار زیر است.

جشنواره فیلم اولی‌ها رویكردی است در راستای راه اندازی و ساختارمند نمودن دوره‌های آموزشی فیلمسازی در سراسر ایران و برای تكمیل نمودن این مسیر صورت پذیرفته است. از ویژگی‌های اساسی این جشنواره امكان بررسی عینی كیفیت آموزش‌های ارائه شده در دفاتر مختلف انجمن در سطح كشور و همچنین یافتن استعدادهای جوان در عرصه فیلمسازی است.

دومین جشنواره فیلم اولی‌ها در مقایسه با اولین دوره آن با رشد كمی قابل توجه از آثار ارائه شده به جشنواره روبرو است. این در حالی است كه كیفیت آثار نیز رشد قابل توجه‌ای داشته است به گونه‌ای كه انتخاب داوران در اولین دوره تنها به بیست فیلم رسید كه از بین آن ده فیلم تقدیر شد اما در این دوره تعداد فیلم‌های انتخاب شده برای بخش مسابقه از میان حدود 500 فیلم رسیده به هفتاد فیلم افزایش یافته است. از دگر سوی در بین فیلم‌ها، آثاری یافت می‌شود كه قد و اندازه آن فراتر از یك فیلم اولی است كه این خود جای بسی امیدواری به این نسل نو پای سینمای ایران است.

در این میان كیفیت آثار تولید شده نیز ارزیابی قابل توجه ای از نقاط قوت و ضعف دفاتر مختلف سینمای جوان در سطح كشور به روشنی ارائه می دهد.

به هر ترتیب هیات داوران این دوره از جشنواره حقیقتا از كلیت آثار ارائه شده به عنوان فیلم‌های اولی فیلمسازان جوان تازه آموزش دیده ارزیابی مثبتی ارائه دادند.

با توجه به اهداف جشنواره و شركت كنندگان آن هیئت داوران برای داوری آثار ملاك ها و معیارهایی داشته اند كه دو مورد از مهمترین آن‌ها به شرح زیر است.

نخست این كه هر فیلم باید بیانگر توان فیلمساز در به كار گیری فنون اصلی فیلمسازی باشد كه به صورت علمی در دوره آموزشی خود گذرانده است. بنابراین سنت شكنی‎ها و عدول از قواعد به تجربه‌‌های بعدی و پس از اثبات توان فیلمساز واگذار می‌گردد.
دیگر توان فیلمساز در یافتن موضوعاتی نو و برخورد خلاقه تر با آن.در ادامه هیئت انتخاب و داوران جشنواره لازم می‌داند كه نكاتی را برای هنرجویان تاكید كند:
1- پرهیز از تكرار شتابزده‌ ایده‌ها و موضوعات رایج در سینمای حرفه‌ای كشور .
2- به هنرجویان توصیه می‌شود تا عدم توان خویش در كاربرد اصول فیلمسازی را كهنه شدن اصول نام گذاری نكنند و در ابتدا با ساخت فیلمهای اول خود این توان را اثبات كنند.
3-هنرجویان باید تفاوت فیلم‌های كوتاه را با فیلم‌هایی بلندی كه كوتاه شده اند به خوبی دریابند.
4- و نهایت این كه سینما پیش از آن كه یك موضوع باشد یك بیان است پس زبان شخصی و پخته‌ فیلمساز بیش از موضوع فیلم او اهمیت دارد. پس هنرجویان باید تلاش كنند تا روش‌های خلاقه برای بیان پیدا كنند چرا كه در غیر این صورت حاصل كار روشهای تكراری و فیلم‌هایی مشابه هم خواهد بود كه در میان آثار تولیدی ردپای آن‌ها به وضوح دیده می‌شود.
امیدواریم این حركت نوپای انجمن سینمای جوانان در مسیر پیش روی فعالیت‌های آن همچنان به قوت ادامه یابد.
اسامی برگزیدگان دومین جشنواره فیلم اولی‌ها:
دیپلم افتخار دومین جشنواره فیلم اولی‌ها اهدا می‌شود به سجاد سلیمانی برای فیلم داستانی «كمی آنطرفتر»هنرجوی دفتر تهران
دیپلم افتخاراهدا می‌شود به خانم حلیمه یوسف پوربرای فیلم داستانی«تا نخواهد او» هنرجوی دفتر بیرجند
دیپلم افتخاراهدا می‌شود به غلامرضا جعفری برای فیلم داستانی «بومرنگ»هنرجوی دفتر اصفهان
دیپلم افتخاراهدا می شود به محمد عسگری خواه رودسری برای فیلم داستانی «روزی پسری بود»هنرجوی دفتر رشت
دیپلم افتخاراهدا می‌شود به محمد قضاوی خوراسگانی برای فیلم داستانی «رابطه»هنرجوی دفتر اصفهان
دیپلم افتخار اهدا می شود به آقای محمدامین عسكری برای فیلم داستانی «سابقه یك موجود زنده»هنرجوی دفتر تهران
دیپلم افتخاراهدا می‌شود به سیدامیررضا سید زاده برای فیلم داستانی «سایه شك»هنرجوی دفتر اصفهان
دیپلم افتخاراهدا می‌شود به امیر گلشنی برای فیلم داستانی «خورتدان»هنرجوی دفتر تبریز
دیپلم افتخاراهدا می‌شود به خانم عفت قنبری فام برای فیلم مستند «ساز حلبی»هنرجوی دفتر مراغه
دیپلم افتخاراهدا می شود به محسن روشن روان برای فیلم مستند «شهر آرام»هنرجوی دفتر كاشان.