به خبرنگار سینمایی برنا، برگزیدگان سی امین جشنواره بین المللی فیلم كوتاه تهران طی مراسم اختتامیه در تالار وحدت تهران معرفی شدند.

هاشم میرزاخانی مدیرعامل انجمن سینمای جوان و دبیر جشنواره فیلم کوتاه با اشاره به اینکه سالن پردیس سینمای ملت تنها در ایام جشنواره فیلم فجر اینچنین پر می‌شد، گفت: جا دارد از زحمات همه همکارانم در بخش‌های مختلف جشنواره تشکر کنم و این استقبال منجر به جشن همدلی خانواده سینمای کوتاه شد.

وی افزود: انجمن سینمای جوان مفتخر است بیش از 25 سال متولی برگزاری جشنواره فیلم کوتاه است و من مراتب قدردانی خودم را از همه کسانی که در راه‌اندازی و برگزاری این جشنواره تلاش کردند ابراز می‌کنم و امیدوارم ما امانتدار خوبی برای عزیزان بوده باشیم.

میرزاخانی ادامه داد: وظیفه اصلی انجمن تولید، آموزش و استعدادیابی فیلم‌سازان جوان است و با توجه به 60 دفتری که در سراسر کشور فعالیت دارند ما تنها متولی برگزاری جشنواره نیستم بلکه در طول سال در زمینه‌های عکس و فیلم‌نامه نزدیک به 8 جشنواره برگزار می‌کنیم و تنها بخشی از این تلاش‌ها در جشنواره فیلم کوتاه دیده می‌شود. در واقع سیاست‌گذاری انجمن خدمت به عرصه فیلم کوتاه است و امیدوارم موجی که در این روزها برای فیلم کوتاه ایجاد شده تنها به این جشنواره ختم نشود.
مدیرعامل انجمن سینمای جوان با اشاره به عدم سیستم مناسب برای عرضه آثار فیلم کوتاه گفت: فیلم‌سازان کوتاه جایی برای عرضه آثار خود ندارند و متأسفانه رسانه‌ها خیلی به این مبحث نمی‌پردازند و امیدوارم موج ایجاد شده باعث شود تا در طول سال بحثی را در مورد فیلم کوتاه داشته باشیم.

وی تصریح کرد:‌ عرضه فیلم کوتاه متأسفانه تنها به فستیوال‌ها ختم شده البته الان صداوسیما و شبکه نمایش در قالب برنامه کلاکت هفته‌ای سه روز به پخش فیلم کوتاه می‌پردازد و حتی قرار است شبکه یک سیما نیز باکس ثابتی برای پخش آثار کوتاه در نظر بگیرد اما فیلم کوتاه نیازمند دیده شدن است.

میرزاخانی همچنین خطاب به حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی گفت: سینمای کوتاه سینمایی برای آثار خوب ندارد و اگر مکانی برای روتین و هر روزه در اختیار فیلم کوتاه باشد فکر می‌کنم فرهنگ فیلم کوتاه در جامعه جا بیفتد و ما هم با آقای طباطبایی‌نژاد قول می‌دهیم پاتوق برای فیلم‌های کوتاه و مستند ایجاد کنیم. اگر این کار انجام شود فرهنگ دیدن فیلم کوتاه در کشورمان ایجاد خواهد شد و فکر می‌کنم اگر این اتفاق برای بچه‌های فیلم کوتاه بیفتد یک باقیات و صالحات برای فعالان این حوزه خواهد بود.

مدیرعامل انجمن سینمای جوان همچنین با اشاره به اینکه دو درخواست ویژه از رئیس سازمان سینمایی دارد، گفت: مطلب اول در مورد عرضه نمایش خانگی آثار است و معتقدم اگر کلیه مؤسسات ویدیو و رسانه قبل از نمایش آثار یک بخش کوتاه را برای دیده شدن آثار کوتاه در نظر بگیرند خانواده‌ها با فیلم کوتاه آشنا می‌شوند.

میرزاخانی با طرح درخواست بعدی خود از علیرضا رضاداد دبیر جشنواره فیلم فجر گفت: جشنواره فیلم کوتاه 4 سال در دل جشنواره فیلم فجر برگزار شد و بعدها متولیان به این نتیجه رسیدند که با وجود فیلم های بلند و ستاره‌ها مخاطبی برای دیدن فیلم‌های کوتاه در سالن حضور نخواهد داشت اما به جهت اینکه سیمرغ بلورین جشنواره فجر معتبرترین جایزه سینمایی است از آقای رضاداد درخواست می‌کنم تا لااقل برگزیدگان فیلم کوتاه حداقل یک نمایش در سینمای رسانه‌ها داشته باشند و از بین تمامی فیلم‌های ساخته شده در حد فاصل 91 تا 92 تنها یک سیمرغ به بهترین فیلم کوتاه تعلق گیرد و اگر این معبر را باز کنید بچه‌های فیلم کوتاه بسیار خوشحال خواهند شد.

در ادامه این مراسم حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی با حضور بر روی سن ضمن اعلام خبر خوش عدم سخنرانی‌اش برای حاضران که با استقبال مواجه شد، گفت: می‌دانم سخنرانی نکردن یک مسئول چقدر برای شما شیرین است اما حداقل می‌خواهم به همه عزیزان فیلم کوتاه سفارش کنم که از رانت جوانی خود استفاده کنید و امید داریم که جوانی شما منشأ کارهای بزرگ و ماندگار باشد.

وی در بخش پایانی سخنان اظهار داشت: وزیر ارشاد تمایل داشت تا در این جشنواره پرشکوه شرکت کند اما اختتامیه به اعتقاد من پایان نیست بلکه آغاز یک راه است و امیدوارم در جشنواره سال آینده کارهای بهتر و بیشتری از شما ببینیم و بنده و همکارانم قول می‌دهیم تا از کارهای شما حمایت کنیم چرا که سینمای جوان مدرسه‌ای برای آینده سینمای ایران است.

اسامی برگزیدگان جشنواره در بخش مسابقه ملی به شرح زیر است:

1- در بخش بهترین فیلم با موضوع پرتو ایمان
تندیس جشنواره و مبلغ سی میلیون ریال و حمایت از تولید اثر بعدی اهدا می‌شود به «هوشنگ میرزایی» برای فیلم مستند« تفتان »
2- در بخش بهترین فیلم با موضوع چراغ راه
تندیس جشنواره و مبلغ سی میلیون ریال و حمایت از تولید اثر بعدی اهدا می‌شود به خانم» فاطمه مرزبان » برای فیلم مستند «وقتی گفتند نمی‌شود»
3- در بخش بهترین فیلم با موضوع چشم انداز سرزمین زیبای ما
از میان 8 كاندید دریافت جایزه
- فرزند اصفهان- شهری كه می‌شناسم- مكانی برای نجوای باد- آت چاپار- كودكان كویر- سه چنك حاك- حیات در بیابان- چشم اندازی در مه
دیپلم افتخار اهدا می شود به « مانی میرصادقی» برای فیلم مستند «مكانی برای نجوای باد »
تندیس جشنواره و مبلغ سی میلیون ریال و حمایت از تولید اثر بعدی اهدا می‌شود به « فرشاد اكتسابی »برای فیلم مستند«فرزند اصفهان »
4- در بخش بهترین فیلم استعداد جوان با موضوع داستانی
تندیس جشنواره و مبلغ بیست میلیون ریال و حمایت از اثر بعدی اهدا می‌شود به « مجید فرهنگ بافتانی » برای فیلم « لطفا مانع بسته شدن در نشوید»
5- در بخش تصویربرداری
از میان 7 كاندید دریافت جایزه
-Impresionxps160- نقطه آبی كمرنگ- آك آپ آس - بی همگان- آت چاپار- مكانی برای نجوای باد- من قدیمی هستم
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به «محمدرضا مهرآفرین » برای فیلم مستند « آت چاپار»
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به « محمد رسولی » برای فیلم داستانی« من قدیمی هستم»
تندیس جشنواره و مبلغ سی میلیون ریال اهدا می‌شود به « آیین ایرانی » برای فیلم تجربی "Impresionxps160"
6- در بخش تدوین
از میان 6 كاندید دریافت جایزه
- چرا مگس را نباید كشت- ریشه در خاك- حیات در بیابان - جاده فرعی- بازی‌های تنهایی- حنانه
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به خانم «زهره معتمدی » برای فیلم پویانمایی «چرا مگس را نباید كشت »
تندیس جشنواره و مبلغ سی میلیون ریال اهدا می‌شود به « كامران جاهدی» برای فیلم داستانی «ریشه در خاك »
7- در بخش صدا
- از میان 6 كاندید دریافت جایزه
- بچه گربه- حنانه- صبح روز بعد - سكوت- ملودی یك رویا- گرمابان
تندیس جشنواره و مبلغ سی میلیون ریال اهدا می‌شود به « رشید دانشمند و حسین مافی» برای صدابرداری و صدا گذاری فیلم داستانی «صبح روز بعد»
8- در بخش بهترین فیلمنامه
از میان 6 كاندید دریافت جایزه
- دور یا نزدیك- صبح روز بعد- آغلا - كات- پدر- جیرینگ
دیپلم افتخاربه خاطر ایده با ارزش اهدا می شود به «سید محمدرضا خردمندان» برای فیلم پویانمایی «پدر»
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به «اسماعیل منصف» برای فیلم داستانی «آغلا»
تندیس جشنواره و مبلغ سی میلیون ریال اهدا می‌شود به مصطفی رستگاری برای فیلم داستانی «دور یا نزدیك»
9- در بخش بهترین تحقیق و پژوهش فیلم مستند
از میان 8 كاندید دریافت جایزه
- گرمابان- شناسایی- شهری كه می‌شناسم - فرزند اصفهان- راز یك مجسمه- برای گونگادین بهشت نیست
- سه چنك حاك- خدایخانه
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به «فرشاد اكتسابی» برای فیلم « فرزند اصفهان»
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به «عبدالحمید ارجمند» برای فیلم «راز یك مجسمه»
تندیس جشنواره و مبلغ سی میلیون ریال اهدا می شود به «سید غلامرضا نعمت پور»و « لاله روزگرد»برای فیلم« برای گونگادین بهشت نیست»
10- در بخشبهترین جانبخشی در آثار پویانمایی
از میان 5 كاندید دریافت جایزه
- رویای تنهایی (واینك انسان)- بخش زایمان- جیرینگ- مرد بت گربه- نمكی
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به«ابوالفضل برومندی» برای فیلم «جیرینگ»
تندیس جشنواره و مبلغ سی میلیون ریال اهدا می‌شود به «ایرج محمدی رزینی» برای فیلم «رویای تنهایی (واینك انسان)»
11- در بخش بهترین فیلم تجربی
از میان 5 كاندید دریافت جایزه
- سایه ها هركجا بخواهند می روند- زمین مكانی برای زیستن- پانچ - اتاق تنهایی- impression xps160
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به «عابدین محمدی » برای فیلم «زمین مكانی برای زیستن»
تندیس جشنواره و مبلغ پنجاه میلیون ریال و حمایت از تولید اثر بعدی اهدا می‌شود به « میلاد و سجاد ستوده» برای فیلم « سایه ها هرجا بخواهند می روند»
12- در بخش بهترین فیلم پویانمایی
از میان 7 كاندید دریافت جایزه
- پدر- بخش زایمان- نمكی - جیرینگ- تانی- ضبط صوت- چرا این تلفن زنگ نمی زنه
دیپلم افتخار اهدا می شود به «هاجر قهرمانی» برای فیلم «نمكی »
تندیس جشنواره و مبلغ پنجاه میلیون ریال و حمایت از تولید اثر بعدی اهدا می‌شود به « هادی یقین لو» برای فیلم «چرا این تلفن زنگ نمیزند »
13- در بخش بهترین فیلم مستند
از میان 7 كاندید دریافت جایزه
- گرمابان- موكان و آك آپ آس- بازی‌های تنهایی - برای گونگادین بهشت نیست- وقتی گفتند نمی‌شود- مكانی برای نجوای باد - سه چنك حاك
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به « شهرام میراب اقدم» برای فیلم «گرمابان»
تندیس جشنواره و مبلغ پنجاه میلیون ریال و حمایت از تولید اثر بعدی اهدا می‌شود به « «محمدعلی هاشم زهی» برای فیلم های «موكان و آك آپ آس»
14- در بخش بهترین فیلم داستانی
از میان 7 كاندید دریافت جایزه
- صبح روز بعد- بازگشت- كات - دور یا نزدیك- آغلا- جاده فرعی- من قدیمی هستم
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به «سید علی هاشمی» برای فیلم «صبح روز بعد»
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به «رضا جمالی» برای فیلم «كات»
تندیس جشنواره و مبلغ پنجاه میلیون ریال و حمایت از تولید اثر بعدی اهدا می‌شود به «محمد نصیری» برای فیلم «جاده فرعی »
15- در بخش بهترین فیلم با موضوع دفاع مقدس
از میان 6 كاندید دریافت جایزه
- حنانه – هروله – ساچمه –شناسایی-ناگهان تو گم شدی -درس
دیپلم افتخار اهدا می شود به "فرخ حنیفه نژاد زیبایی" برای فیلم داستانی"ساچمه"
تندیس جشنواره و مبلغ سی میلیون ریال و حمایت ازتولید اثر بعدی با موضوع دفاع مقدس اهدا می شود به آقای "داریوش غذبانی" برای فیلم داستانی "حنانه"
16- در بخش بهترین مجری طرح یا تهیه كننده
تندیس جشنواره و مبلغ سی میلیون ریال اهدا می شود به انجمن سینمای جوانان ایران - دفتر اردبیل
17- در بخش بهترین فیلم جشنواره
تندیس جشنواره و مبلغ شصت میلیون ریال و حمایت از تولید اثر بعدی اهدا می شود به  "منوچهر رمضانی" برای فیلم مستند " بازی های تنهایی "
18- جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران
تندیس جشنواره وربع سكه بهار آزادی اهدا شد به فیلم دور یا نزدیك ساخته محمد حمزه ای
برگزیدگان بخش جهان اسلام و آسیا
لوح تقدیر در بخش مسابقه‌ی "آسیا "اهدا شد به فیلم:"اسكله ی تنهایی"ساخته ی جك شی از كشور تایوان
جایزه بهترین فیلم در بخش مسابقه‌ی "آسیا " اهدا شد به فیلم " آت چاپار" ساخته محمدرضا مهرآفرین از ایران
لوح تقدیر در بخش مسابقه‌ی "جهان اسلام"اهدا شد به فیلم: تفتان ساخته: هوشنگ میرزایی از ایران
برگزیدگان بخش مسابقه بین الملل
جایزه بهترین فیلمبرداری در بخش مسابقه بین الملل اهدا شد به"شِین آتكینسون" برای فیلم پنی دردسر ساز از آمریكا
جایزه بهترین تدوین در بخش مسابقه بین الملل اهدا شد به"پائولا پاندولفو" برای فیلم اكو از انگلستان
جایزه بهترین فیلمنامه در بخش مسابقه بین الملل اهدا شد به "وحید نیكخواه آزاد" برای فیلم مادرانه از ایران
از میان چهار نامزد دریافت جایزه در بخش بهترین پویانمایی مسابقه بین الملل
فیلم های پویا نمایی :
- "بخش زایمان" ساخته ی بهنام دلداده از ایران
- "یكشنبه سوم" ساخته یوهان كوهن از آلمان
- "نامه ی زنان" ساخته ی آگوستو زانُوِلو از فرانسه
- "مرد نورانی" ساخته یوهان پابلو از آرژانتین
دیپلم افتخار در این بخش اهدا شد به انیمیشن: "بخش زایمان" ساخته ی بهنام دلداده از ایران
جایزه ی بهترین انیمیشن در بخش مسابقه ی بین الملل اعطا شد به انیمیشن: "نامه زنان" ساخته آگوستو زانُوِلو از فرانسه
از میان سه نامزد دریافت جایزه در بخش بهترین فیلم تجربی مسابقه بین الملل
فیلم های :
- "انفجار" ساخته فرِی كریستوفر از استرالیا
- "روایت معلق" ساخته فرشاد ارشادی از ایران
- "مِی فِلای" ساخته حسین شایقی از ایران
- دیپلم افتخار در این بخش اهدا شد به فیلم:
-"انفجار" ساخته فرِی كریستوفر از استرالیا
- جایزه بهترین فیلم تجربی در بخش مسابقه ی بین الملل اعطا شد به فیلم:"مِی فِلای" ساخته حسین شایقی از ایران
از میان سه نامزد دریافت جایزه در بخش بهترین فیلم مستند مسابقه بین الملل
فیلم های :
"زمین هیچ كس" ساخته مایكل گراورسن از انگلستان
"محمد كوچك" ساخته اوستریك جِرد از هلند
- "سه مشت خاك" ساخته یاسر خیر از ایران
- دیپلم افتخار در این بخش اهدا می‌شود به فیلم:«زمین هیچ كس» ساخته ی مایكل گراورسن از انگلستان
- جایزه بهترین فیلم تجربی در بخش مسابقه بین الملل اعطا می‌گردد به فیلم: «محمد كوچك» ساخته اوستریك جِرد از هلند
از میان پنج نامزد دریافت جایزه در بخش بهترین فیلم داستانی مسابقه بین الملل
فیلم های :
"اكو" ساخته ی آرنولد لوئیز از انگلستان
"ایمپرشن XPS ساخته ی تیام یابنده از ایران
"چگونه شما را دسته بندی كنم؟" ساخته ی گای دیسنت از اروگوئه
"تاكسی كلكته" ساخته ی ویكرام داسگوپتا از كانادا
" اتوبوس آموزشی" ساخته ی بنیامین گیلارد از فرانسه
- دیپلم افتخار در این بخش اهدا می شود به فیلم: "اكو" ساخته ی آرنولد لوئیز از انگلستان
- جایزه ی بهترین فیلم داستانی در بخش مسابقه ی بین الملل اعطا می گردد به فیلم:«چگونه شما را دسته بندی كنم؟»ساخته گای دیسنت از اروگوئه
لوح ویژه هیئت داوران بین الملل برای دبیر جشنواره سی‌ام
در ادامه مراسم و معرفی برگزیدگان جشنواره پائولا پالاسیوس داور اسپانیایی جشنواره به نمایندگی از داوران پشت تریبون قرار گرفت و از زحمات دست اندركاران طی برگزاری سی دوره جشنواره قدردانی كرد.
متن كامل لوح داوران بخش بین الملل به شرح زیر است:هیئت داوران سی امین جشنواره بین المللی فیلم كوتاه تهران، مایل است لوح تقدیر خود را اهدا كند به تمامی دست اندركارانی كه طی این سی سال دربرگزاری جشنواره سهیم بودند و با فداكاری های خود در حیطه ی فیلم كوتاه، راه تعاملات فرهنگی را با سراسر جهان باز نمودند/هیئت داوران بین الملل
سی امین جشنواره بین المللی فیلم كوتاه تهران توسط انجمن سینمای جوانان ایران و به دبیری هاشم میرزاخانی از 22 تا 28 مهرماه در تهران برگزار شد.

بخش افق نو و دبیران سه دهه جشنواره فیلم كوتاه تهران تقدیر شدند
همزمان با برگزاری آیین اختتامیه سی امین جشنواره بین المللی فیلم كوتاه تهران از 5 كارگردان و تصویربردار «افق نو» تقدیر شد.

به گزارش روابط عمومی سی امین جشنواره بین المللی فیلم كوتاه تهران، شب گذشته در مراسم اختتامیه جشنواره دو مراسم بزرگداشت برگزار شد.

بخش اول كه با نمایش كلیپی از بخش «افق نو» این دوره از جشنواره همراه بود پس از نمایش كلیپ زیبایی از معرفی كارگردان سربه مهر - هادی مقدم دوست، تنهای تنهای تنها - احسان عبدی پور، گهواره ای برای مادر - پناه برخدا رضایی، تصویربردار دربند، هومن بهمنش و تصویر بردار دهلیز، مهدی جعفری با اهدای لوح تقدیر به عمل آمد.

در ادامه مراسم با نمایش كلیپ 15 دقیقه ای مروری بر سه دوره جشنواره ساخته شده توسط آرش رصافی جشنواره فیلم كوتاه تهران از ابتدا تا كنون مرور شد و در این بخش نیز هاشم میرزاخانی؛ علیرضا رضا داد و حجت ا.. ایوبی از پرویز صمدی مقدم اولین دبیر جشنواره و دبیر دهه شصت جشنواره، محمدحسین صوفی دبیر دهه 70 و مجتبی اقدامی دبیر دهه 80 تشكر و قدردانی شد.