به گزارش خبرگزاری برنا،علیرضا قاسم‌خان معاون پژوهشی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی درباره هدف این مرکز از برگزاری هفته های فیلم کشورهای مختلف در ایران گفت: برگزاری هفته های فیلم توسط سازمان سینمایی و یا دیگر مراکز سینمایی اتفاق نیکویی است اما نکته مهم در برگزاری هفته های فیلم هند و مکزیک توسط مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی این است که این مرکز به نمایش آثار کشورهایی توجه دارد که آثارشان در سینمای ایران کمتر دیده شده است.

وی در ادامه افزود: مخاطب سینمای مستند زمینه های شناختی بیشتری با مستندهای کشورهای اروپایی دارد و برگزاری هفته های فیلم در چارچوب تحقیق و آگهی بخشی نسبت به آخرین تحولات سینمای مستند در کشورهایی است که آثارشان کمتر دیده شده است. در این بین نمایش مستندهایی از کشورهای آمریکای لاتین، ژآپن، چین دراولویت است.

معاون پژوهشی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی درباره روند برگزاری هفته‌های فیلم کشورهای مختلف پس از مکزیک بیان کرد: در نیم سال دوم برنامه‌های بسیاری چون جشنواره «سینماحقیقت» و نخستین گردهم‌آیی بین‌المللی «سینمای مستند و باستان‌شناسی ایران» را در دی ماه برگزار می کنیم، بنابراین دیگر فرصتی برای برگزاری هفته فیلم توسط مرکز گسترش تا پایان سال وجود ندارد.

قاسم خان متذکر شد: البته برگزار نکردن هفته های فیلم به معنای بی‌توجهی به سینمای مستند جهان نیست و در حال حاضر مشغول پژوهش روی سینمای برزیل نیز هستیم.

معاون پژوهشی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در پایان در پاسخ به این که آیا برگزاری هفته های فیلم ایران در دیگر کشورها هم پیگیری می‌شود، گفت: برخی از هفته های فیلم ایران در کشورهای دیگر توسط وزارت امور خارجه و یا سازمان سینمایی برگزار می شود که در این هفته های فیلم مستندهای ایرانی نیز نمایش داده می شود بنابراین اینگونه نیست که سینمای ایران معرفی یک سویه سینمای کشورهای مختلف را داشته باشد.

از ساعت 12:30 فردا دوشنبه 28 مهرماه مراسم افتتاحیه «هفته فیلم مکزیک» در مجتمع فرهنگی تاریخی سعدآباد برگزار خواهد شد.