به گزارش خبرنگار تئاتر برنا، نشست پرسش و پاسخ نمایش "شمشیرهای ژنرال" با حضور عوامل نمایش توسط  انجمن نویسندگان و منتقدان خانه‌تئاتر شب گذشته 6 دی ماه در کارگاه نمایش برگزار شد. 

قدرت فتحی نویسنده این نمایشنامه با اشاره به این که اثر خود را بر اساس داستان بورخس نوشته است، گفت: من معتقدم وقتی مبحث انسانی مطرح است، می‌تواند در هر جایی اتفاق بیافتد و مخاطب خود را در هر کشوری داشته باشد.

وی افزود: این اهمیتی ندارد که داستان نمایشنامه درباره گروه مقاومتی در آلمان یا هر کشور دیگری نوشته شده، بلکه مهم این است که داستان دارای تم خیانت است و خیانت موضوعی بشری و قابل طرح در هر کشور است.

فتحی گفت: به عنوان یک نویسنده، متن خود را فقط به کارگردان پیشنهاد داده‌ام و معتقدم موسوی در اجرا به خوبی از پس کار بر آمده است.

مسعود موسوی نیز با اشاره به این که آنچه کارگردان، کارگردانی می‌کند قطعی نیست و متن متعلق به نویسنده است افزود: اما کارگردان زیرمتن خود را در نمایش به صحنه می‌آورد. این نمایشنامه یک اثر رئالیستی بود اما من به آن نگاه رئالیستی نداشتم و مایل نبودم تماشاگر فقط داستان را ببیند و انگیزه‌هایی برایم وجود داشت که در شرایط کنونی با نگاه خودم این نمایش را اجرا کنم.

وی افزود: من پس از مدت‌ها که همیشه به دنبال اجرای نمایش‌های گروتسک بودم، امسال تصمیم گرفتم به سمت رئالیسم بروم تا هم در این سبک خود را محک بزنم و هم به افرادی که مرتب می‌گفتند موسوی کارهای عجیب اجرا می‌کند، ثابت کنم که می‌توانم  نمایش‌های رئالیستی را نیز به صحنه ببرم.

موسوی همچنین در حاشیه این نشست به تغییر سالن اجرا و مشکلاتی که در ساخت دکور و میزانسن برای گروه ایجاد شده هم اشاره کرد و افزود: در جشنواره سال پیش ما این نمایش را در سالن سایه اجرا کردیم و دکور و میزانسن‌های ما بر همین اساس بود اما برای اجرای عمومی کارگاه نمایش در اختیار ما گذاشتند، ما مجبور شدیم دکور و میزانسن‌ها را تغییر دهیم.

وی گفت: نمی‌دانم چرا همیشه این مشکل برای گروه من وجود داشته است که سالن اجرای ما از جشنواره تا اجرای عمومی تغییر می‌کند؟ سالن دیگری را به ما تحمیل می‌کنند که معمولا هم کارگاه نمایش است.
 
موسوی افزود: ما در اجرای جشنواره سه میلیون و نیم برای دکور جشنواره هزینه کرده‌ایم که بعد از جشنواره چون محلی برای نگهداری دکور وجود نداشت، بیشتر آن تخریب شد و برای اجرای عمومی دوباره مجبور شدیم، دو میلیون و نیم دیگر هزینه کنیم.
 
این کارگردان تئاتر خاطر نشان کرد: تاکنون همه امکانات را از هزینه شخصی تامین کرده‌ایم و مرکز هنرهای نمایشی حتی یک ریال هم به ما پرداخت نکرده است.

موسوی ادامه داد: وقتی من به عنوان مدرس تئاتر برای یک اجرای عمومی با این همه مشکل مواجه هستم واقعا تکلیف دانشجویان که می‌خواهند وارد تئاتر شوند چیست؟