به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برنا، رحمت امینی از بازخوانان جشنواره تئاتر تک نفره گفت: جوانانی که در عرصه تئاتر علاقمند به فعالیت هستند و برای بسترسازی‌های لازم از جمله انتخاب و در اختیار داشتن بازیگر و همچنین یافتن مکانی برای تمرین و اجرا دچار نارسایی و مشکل باشند می‌توانند با تئاتر تک نفره، توانایی‌های خود را به منصه ظهور برسانند.

وی با اشاره به آثار ارسالی به دبیرخانه دومین جشنواره تئاتر تک نفره گفت: به نظرم آثار ارسالی را باید به دو دسته تقسیم کرد، دسته اول آثاری است که به هنرمندان مطرح و بنام تئاتر مربوط است که عمدتا کارهای خوب و قابل ستایشی است مثل آثار آقای محمد چرمشیر که همیشه از غنا و کیفیت خوبی برخوردار بوده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: دسته دوم مربوط به آثار نویسندگان جوان و گمنامی است که البته می‌شود بارقه هایی در آنها دید اما در مجموع می‌توان گفت تعداد آثار خوب نویسندگان قدیمی و با سابقه به مراتب بیشتر از آثار نویسندگان جوان و تازه کار بوده است.

امینی در تشریح این مهم گفت: این نکته را نیز نباید از نظر دور بداریم نوشتن آثار تک نفره و به اصطلاح مونولوگ نسبت به هر نوع نمایشنامه دیگر دشواری‌های خاص خود را دارد. چنانچه نگاهی به تئاتر در دنیا بیندازیم در می‌یابیم تعداد مونولوگ‌های قابل قبول و قابل تأمل شاید به اندازه انگشتان دست باشد.

وی همچنین به آثار ارسالی از سوی هنرمندان غیرتهرانی اشاره کرد و گفت: به طور خاص به این موضوع توجه نکردم اما کاملا مشخص بود تعدادی از کارها به دلیل کم نام بودنشان متعلق به هنرمندانی است که در حیطه شهرستان خود کار می‌کنند و قابلیت پرورش استعدادهایشان وجود دارد.

امینی تاکید کرد: هنرمندان شهرستانی را نیز می‌شناسم که دارای استعدادهای بالقوه‌ای هستند که در شهرستان محل اقامت خود به دلیل کمبود امکانات و یا عدم رشد واقعی هنر تئاتر در حال هجرت به تهران هستند تا استعدادهای خود را بالفعل نمایند و این مسئله در جای خود معضل بزرگی است که جای بررسی دارد. 

وی در پایان درباره تاثیرگذاری برگزاری جشنواره تئاتر تک نفره در جلب مخاطب به هنر تئاتر گفت: فکر می‌کنم این نوع جشنواره می‌تواند مورد استقبال هنرمندان تئاتر در وهله اول قرار گیرد و چنانچه پس از آن در زمینه تئاتر تک نفره کارهای خوبی صورت گیرد مورد اقبال عمومی نیز واقع شود، فراموش نکنیم اگر تئاتر تک نفره و اصولا کارهای مونولوگ از همه نظر تقویت شوند می‌توانیم این نوع تئاتر را با کمترین امکانات در همه جای کشور رواج دهیم.

امینی تصریح کرد: کار تک نفره در حوزه اجرا هم کار سختی است و تماشاگران به راحتی مجذوب کار تک نفره نمی‌شوند بنابراین کارگردانی، بازیگری، موسیقی و طراحی صحنه باید به گونه ای باشد که تماشاگر مجذوب آن شود.