به گزارش خبرگزاری برنا، جشنواره «فیلم های ایرانی» به مناسبت فرارسیدن ایام الله دهه فجر جهت نمایش فیلم‌های برگزیده ایرانی همچون «رُز زرد»، «پدر» و «چهره به چهره» به همت رایزنی فرهنگی كشورمان از 15 بهمن ماه به سه روز برگزار شد كه نبییوبایو، رئیس دانشکده هنر و موسیقی دانشگاه آدیس آبابا در مراسم افتتاحیه آن به وجود رابطه دیرینه و سابقه تمدّنی و فرهنگی فی مابین دو كشور اشاره كرد.

وی افزود: موضوعات فیلم‌های ایرانی با زندگی و فرهنگ مردم اتیوپی بسیار نزدیک است.

رئیس دانشکده هنر و موسیقی آدیس آبابا، ترویج اخلاق و احترام در روابط اجتماعی انسان‌ها را از ویژگی‌های بارز فیلم‌های ایرانی عنوان كرد و افزود: ما باید برای حفظ ارزش‌های خود به مسائل فرهنگی بیشتر توجه کنیم.

وی ادامه داد: اگر فیلمی دارای ابعاد ارزشی برای تحکیم خانواده و فرهنگ بکارگیری شود، مثبت ارزیابی می‌شود كه فیلم‌های ایرانی از این خصوصیات بهره‌مند هستند.

نبییوبایو در سخنان خود به آمادگی دانشکده هنر، موسیقی و هنرهای نمایشی برای همکاری‌های مشترک با رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی اعلام کرد.

بحرینی، سفیر ایران در اتیوپی برگزاری جشنواره فیلم ایرانی را گامی جهت آشنایی مردم اتیوپی با فرهنگ و هنر ایران دانست و گفت: فیلم‌سازی در ایران برای ترویج اخلاق و ارزش‌های انسانی و ارتقای جایگاه والای اخلاقی بشریت به کار می‌رود.

وی در سخنان پایانی خود، افزود: هنر انقلاب اسلامی ایران این بود که ارزش‌های اسلامی را با ویژگی‌های هنری تلفیق كرد؛ هم‌اكنون از فیلم‌های ایرانی به عنوان فیلم‌های اخلاق‌محور و ارزش‌گرا یاد می‌شود.

گفتنی است، این مراسم با حضور اصحاب رسانه و تلویزیون دولتی ای.بی.سی پوشش خبری داده شد و مقرر شده است تا روز یکشنبه، 19 بهمن‌ماه در تلویزیون سراسری اتیوپی پخش شود.