به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برنا، جواد شمقدری معاون امور سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره برگزاری جشنواره بین المللی فیلم کیش گفت: اولین دوره جشنواره است و ما هم استقبال می کنیم جشنواره اهدافی که برایش تعریف شده است را در طول سال چه در حوزه داخلی و چه در حوزه بین الملل برنامه ریزی و اجرا کند.

به گفته وی جشنواره ها درواقع مانند یک ایستگاه هستند که یک همگرایی را برای یک مقطع زمانی و مکانی ایجاد می کنند اما طبیعی است هر جشنواره ای برای اینکه موفق باشد نیاز به یک اهداف سالیانه دارد.

معاون امورسینمایی عنوان کرد: خیلی از جشنواره های ما فاقد این دو موضوع هستند یعنی ما خیلی ازقبل برنامه ریزی صحیحی نداریم و بعد هم از نتایج آن¬ها استفاده نمی کنیم و تنها جشنواره ای که این ویژه گی را دارد جشنواره فیلم فجر است که تقریبا چنین ماموریتی بر آن حاکم است.

وی ادامه داد: درجشنواره فجر یکسال تولید سینمایی برای جشنواره برنامه ریزی می شود و از بازخوردهایی که دارد مدیران سعی می کنند برای سال آینده از نتایج آن بهره مناسب ببرند و حتی فیلمسازان در جهت اصلاح امور خودشان گام بردارند.

شمقدری با بیان اینکه جشنواره های دیگر متاسفانه یک مقداردراین حوزه کارهای مقدماتی و پیگیری کارهای آتی منفک هستند وعلیرغم اینکه بعضا دبیرخانه دائمی تشکیل می شوند این ماموریت ها برزمین می ماند خاطر نشان کرد: جشنواره فیلم کیش ظرفیت بسیار خوبی دارد که با توجه به زمان برگزاری و ماموریتی که برای آن تعریف شده است می تواند چنین حوزه ای را به عهده بگیرد.

کارگردان فیلم سینمایی "طوفان شن " معتقد است فرهنگ و تمدن ایران اسلامی آنقدر وسعت زیادی دارد و تاثیر گذاری آن بر روی فطرت های مخاطبین بالاست که فراترازجغرافیایی ایران باید به آن نگاه کرد، از سوی دیگر سینما هم بهترین ابزار است برای اینکه بتواند یک پیونی را ایجاد کند بین پیام ها و محتواهایی که دراین سرزمین تولید می شود با مخاطبین میلیونی خود که درخارج از مرزهای ایران هستند.

معاون امور سینمایی با بیان اینکه یکی از راه های این پیوند تولید مشترک فیلم هایی سینمایی است اظهار کرد: این عرصه عرصه ای است که متاسفانه در سال های گذشته به غفلت رها شده بود و حتی بعضی از تولیدات مشترک ما دردوره های گذشته متاسفانه در راستای رویکردهای تهاجم فرهنگی دشمن شکل گرفته بود. به طور مثال وقتی یک موسسه یا یک بخش سرمایه گذاری خارجی در یک فیلم سینمایی ایرانی وارد مذاکره می شد و مشارکت می کرد شرطش این بود که فیلمساز تصویرتیره و سیاهی را از ایران نشان دهد و درمقابل غرب را به عنوان بهشت روی زمین یا نقطه امیدبخش نشان دهد که این فرایند هنوزهم ادامه دارد.

وی تصریح کرد: در این راستا درسال های گذشته چندین پروژه مشترک داشته ایم که متاسفانه فیلمساز و تهیه کننده ایرانی پذیرفته که یک باج فرهنگی به طرف مقابل بدهد و یک خودزنی فرهنگی نسبت به فرهنگ ایران اسلامی انجام دهد که متاسفانه موارد آن متعدد است.

شمقدری در ادامه افزود : اما اینکه ما با عزت و ارزش گذاری بر روی فرهنگ دینی و اسلامی خودمان وارد یک عرصه تولید مشترک بشویم حوزه ای است که کمتر روی آن سرمایه گذاری شده و رویکردی است که ما به دنبال آن هستیم و فکر می کنیم در دنیا هم مخاطبانی برای این سرمایه گذاری مشترک وجود دارد.

وی گفت: ما در حال برنامه ریزی و کار بر روی این رویکرد هستیم با برخی از فیلمسازان و سرمایه گذاران بین المللی هم وارد مذارکات خوبی شده ایم البته به دلیل اینکه تاکنون دراین مسیر کاری انجام نشده است طبیعی است مسیر جدید و به نوعی ناهموار است تا ما بتوانیم آن را ساماندهی کنیم و تولیدات مشترکی را داشته باشیم.

این سینماگر اظهارامیدواری کرد که بتوانیم سال آینده ابعاد بین المللی سینمای ایران را به صورت جدی ساماندهی کنیم که یکی از این حوزه ها برنامه ریزی و طراحی شرایطی برای تولید مشترک است.

معاون امورسینمایی با اشاره به نقش فعال بخش خصوصی عنوان کرد: سعی می کنیم تمام ماموریت هایمان را با یک تعامل فعال با بخش خصوصی جلو ببریم اما یک حقیقیتی وجود دارد که بخش خصوصی در سینمای ایران خیلی رمق ندارد و نمی تواند روی پای خودش بایستد به طوریکه سرمایه ای در بخش خصوصی وارد سینمای ایران می شود به نسبت سرمایه ای که از طریق بخش دولتی وارد سینما می شود تفاوت جدی دارد.

وی افزود: البته بخش خصوصی در حوزه پخش و شبکه نمایش خانگی حضور فعال و خوبی داشته است و ما هم از این موضوع استقبال کرده ایم به همین دلیل به موسسه رسانه های تصویری ماموریت داده ایم که تا جایی که می شود برای عرضه فیلم ایرانی و خارجی بخش خصوصی را درگیر کند و بیشتر به عنوان یک شریک فعال در بازار حضور داشته باشد. لذا فکر می کنیم بخش خصوصی باید به نوعی زیر ساخت های خودش را قدرتمند کند و بتواند حداقل در حوزه سرمایه گذاری بتواند یک اعتماد نسبی را بدست بیارود. اما تا قبل از آن اعتقاد داریم این وظیفه بر عهده دولت است.

شمقدری درباره فضای فعالیت بخش خصوصی درمورد جذب مشارکت خارجی هم کاملا آزاد خواند و خاطر نشان کرد: فقط نیاز به یک آئین نامه داشت که ما یک آئین نامه ای را تنظیم کردیم که حدود کار را بدانند البته این آئین نامه هنوز نهایی نشده است و سعی می کنیم تا اوایل سال آینده این آئین نامه را هم بعد از اینکه شورای عالی سینما مصوب کرد اعلام کنیم. که فکر می کنم پس از اعلام این آئین نامه بخش خصوصی با آزادی عمل بیشتری برای جذب سرمایه خارجی می تواند وارد عمل شود.

وی معتقد است خیلی از فیلم های ساخته شده می تواند در حوزه بین الملل عرضه بشوند و بازار خوبی داشته باشند اما مشکلی که وجود دارد این است که شبکه جهانی پخش فیلم ها در دست یک جریانی است که از نظر فرهنگی کاملا با ابعاد فرهنگی و ارزشی نظام جمهوری اسلامی در تضاد است.

معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر این باور است در حال حاضر بازار فیلم در دنیا در دست لابی های صهیونیستی است و آنها از اینکه یک تفکر و اندیشه متفاوت به اسم انقلاب اسلامی وارد بازار فیلم بشود طبیعی است که مقابله می کنند.

شمقدربا بیان اینکه همان محورهای مشترک فرهنگی و اسلامی که ما داریم نقاط قوتی است که می تواند این پیوند را ایجاد کند یادآور شد: اما بالاخره این کشورها تحت تسلط یک سیستم فرهنگی هستند که ریشه در جریانات ماسونری و صهیونیستی دارد به همین دلیل ممکن است یک مقدار تقابل ایجاد کنند و با این کشورها به استقلال سیاسی نرسند طبیعی است که به استقلال فرهنگی نیز نمی رسند و این عدم استقلال فرهنگی باعث شده است علی رغم تاملی که دارند در عمل این همکاریها اتفاق نیافتد اما امیدوارم با توجه به تغییراتی که در سطح منطقه در حال وقوع است شاهد تحولات خوبی باشیم.