به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برنا، سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جشنواره بین المللی فیلم کیش گفت: در کشور ما در طول سال، جشنواره‌های متعدد فیلم برگزار می‌شود و به گونه‌ای این‌ها را تعریف کرده‌ایم که همپوشانی با همدیگر نداشته باشند؛ یعنی دو جشنواره در یک موضوع نباشد و هر کدام یک محور خاصی را دنبال می‌کنند.

وی ادامه داد: جشنواره بین‌المللی فیلم فجر سالانه برگزار می‌شود و از گذشته هم فیلم‌سازان می‌دانند که این جشنواره بر چه محورهایی استوار است و آن ها چه آثاری را می‌توانند ارائه بدهند، ولی جشنواره-های دیگر معمولاً تخصصی است. اما باز احساس نیاز می‌شود که در بعضی از موضوعات باید به طور خاص و متمرکز، اقداماتی صورت بگیرد و جشنواره بین‌المللی فیلم کیش یکی از این جشنواره‌هاست که بر محورهای خاصی تعریف شده و به گونه‌ای طراحی شده است که تکرار جشنواره‌های دیگر نیست و ما هم یکی از حامیان این جشنواره هستیم و به آن‌ها کمک می‌کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به متولیان برگزاری این اتفاق بزرگ منطقه ای یادآور شد: جشنواره بین‌المللی فیلم کیش با همکاری دستگاه‌های مختلفی از جمله: مناطق آزاد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین دفتر رئیس جمهور درجزیزه کیش برگزار خواهد شد و فیلم‌سازان کشورهای منطقه اولویت ما هستند تا آثارشان در آن‌جا ارائه شود و از طرف هیأت داوران بخش‌های مختلف مورد ارزیابی قرار گیرد.

حسینی خاطر نشان کرد: این جشنواره با این که اولین دوره برگزاری را پیش رو دارد اما دوستانی که در دبیرخانه و ستاد برگزاری این جشنواره کار می‌کنند، همه افراد با تجربه‌ای در این زمینه هستند، دبیر جشنواره قبلاً هم جشنواره فیلم مقاومت و دفاع مقدس را برگزار کرده و برگزاری برنامه‌های متعدد هنری دیگری را نیز در کارنامه دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به استقبال هنرمندان کشورهای مختلف از این رخداد منطقه ای اظهار کرد: در سطح کشورهای منطقه نیز از طرف مسوولان برگزاری جشنواره ارتباطات خوبی برقرار شده است و طبق فراخوانی که از طرف دبیرخانه جشنواره منتشر شده، تاکنون پاسخ خوب بوده و از طرف کشورهای دیگر مورد استقبال قرار گرفته است و امیدواریم جنبه بین‌المللی آن بالاتر برود.

وی ادامه داد: برای اولین دوره لازم بود که تدابیری اندیشیده شود تا در جشنواره نظاره‌گر فیلم‌هایی با موضوعات و مضامین مختلف باشیم. این اولین تجربه است، قطعاً ما از دیدگاه‌ها و نظرات مختلف بهره خواهیم گرفت، برای این که این جشنواره استمرار پیدا کند، شکلی ساماندهی شده‌ای را داشته باشد و دوستان بتوانند کار را پیگیری بکنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر تصریح کرد: اکنون متأسفانه گاهی اوقات می‌بینیم حتی کشورهای همسایه اطلاعاتشان از وضعیت فرهنگ و هنر ما بسیار کم است. خیلی از همین وزرای فرهنگی کشورهای همسایه وقتی که به ایران می‌آیند و موزه‌ها، ارکستر سمفونیک، دیگر انواع موسیقی و بعضی از فیلم‌های ما را می‌بینند برایشان خیلی جالب است و دچار اعجاب و شگفتی می‌شوند. چون تبلیغات علیه ما در عرصه جهانی بسیار بوده، هالیوود فیلم‌های متعددی ساخته و پروژه ایران هراسی یک واقعیت است و یک توهم نیست که بعضی‌ها فکر می‌کنند و این یک واقعیتی است که آن‌ها از رسانه‌هایشان، از ابزار هنری، از کتاب و از همه امکانات استفاده می‌کنند که ایرانی‌ها را مردمانی نشان بدهند که با منطق، با خرد، با دانش و با عقل فاصله دارند. یعنی همان چیزی که خودشان هستند می‌خواهند به ایرانی‌هایی که سابقه درخشانی دارند وصل کنند.

وی با بیان اینکه باید با این نوع فعالیت‌های فرهنگی، نخبگان جوامع و همچنین کشورهای منطقه را بیشتر آشنا کنیم افزود: قطعاً این گونه فعالیت‌ها در بین مردم آن کشورها تأثیر خواهد داشت به جای اینکه صرفاً به روابط سیاسی و یا حتی اقتصادی بیاندیشیم، روابط فرهنگی است که می‌تواند راه‌گشا باشد و می‌تواند در این زمینه بسیار کمک بکند، هم می‌تواند روابط دولت‌ها را تلطیف بکند و هم این‌که ملت‌ها را به همدیگر بیشتر پیوند بدهد.

حسینی در پایان گفت: ممکن است در بحث سیاسی به گونه‌ای رفتار کنیم و یا مباحث دیگری که مطرح می‌کنیم، دیگران گارد بگیرند و مقابله کنند، اما در بحث فرهنگ به راحتی می‌شود این ارتباط‌ها را برقرار کرد و این مسئله لازم و ضروری است که امیدواریم جشنواره بین‌المللی فیلم کیش در این زمینه نقش داشته باشد.