به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برنا،‌ مركز گسترش سینمای مستند و تجربی، قصد دارد تا سومین دوره جایزه بزرگ شهیدآوینی را با رویكرد پاسداشت مقام شامخ سیّدشهیدان اهل قلم، با نگره پذیرش و انتخاب آثار برگزیده در حوزۀ اندیشه، آراء و آرمان‌های آن شهید بزرگوار، در شهریورماه 1390 در تهران برگزار کند.

بر پایه این گزارش، این دوره از جایزه بزرگ شهید آوینی، در دو بخش رقابتی فیلم‌های مستند (تولید سال 88 به بعد، با حداكثر زمان 52 دقیقه) و بخش تحقیق و تألیف (حداقل 25 صفحه تایپ شده) برگزار خواهد شد.

از موضوعات بخش مسابقه فیلم‌های مستند، می‌توان به مستندهای اجتماعی آسیب‌نگارانه، مستندهای اشراقی، مقاومت و پایداری و سیاسی همسو با تفكر شهیدآوینی و آثار خاص مرتبط با شخصیت شهیدآوینی یا مُلهم از آثار مكتوب وی اشاره كرد.

در بخش تحقیق و تألیف نیز پژوهش‌های ویژه پیرامون نقش شهیدآوینی بر روند مستندسازی ایران و تأثیرگذاری وی در سینمای ایران مورد پذیرش قرار خواهند گرفت.

این گزارش می‌افزاید: پنج تندیس زرین شهیدآوینی، به همراه لوح تقدیر و مجموعاً 75 سكه بهارآزادی برای برگزیدگان بهترین فیلم‌های مستند اجتماعی، دفاع‌مقدس، مقاومت و پایداری، سیاسی و مستند- پُرتره شهیدآوینی در نظر گرفته شده است. ضمن اینكه در بخش مسابقه تحقیق و تألیف نیز دو تندیس زرین، لوح افتخار و مجموعاً 20 سكه بهار آزادی به دو پژوهشگر برگزیده هیأت داوری اهدا خواهد شد.

عموم مستندسازان، پژوهشگران و تهیه‌كنندگان آثار مستند، حداكثر تا تاریخ 15 تیرماه 1390 فرصت دارند تا فیلم‌ها و مكتوبات تالیفی و پژوهشی خود را به دبیرخانه جایزه بزرگ شهیدآوینی، به نشانی: تهران، خیابان سهروردی شمالی، میدان شهید قندی، شماره 15، مركز گسترش سینمای مستند و تجربی، طبقه اول ارائه کرده و یا به منظور كسب اطلاعات بیشتر، با شماره تلفن‌های 14و88528312 تماس حاصل کنند.