به گزارش خبرنگار سینمایی برنا، مسعود ده نمكی کارگردان سه گانه "اخراجی‌ها" شب گذشته با حضور در برنامه "نگاه دو" درباره موضوعات متعددی در ارتباط با ساخت فیلم و فعالیت‌های مطبوعاتی و سیاسی سخن گفت که بخشی از مهم‌ترین صحبت‌های وی در ادامه می‌آید.

وی در این برنامه به تشریح اهداف خود نسبت به ساخت این سه فیلم پرداخت و گفت: از آنجایی که در كشور ما راه‌های ساده‌تری برای كسب درآمد وجود دارد، نمی‌توان تجارت را قصد من از ساخت این فیلمها معرفی کرد. شغل من این نیست و سینما را محل كسب درآمد خود نمی‌دانم.

ده‌نمکی افزود: سود ناشی از فروش "اخراجی‌ها3" نیز صرف دایره‌المعارف 60 جلدی اسارت و آزادگان می‌شود که طی 15 سال 40 محقق برای آن وقت صرف می‌کنند. بنده معتقدم رسانه هدف نیست بلکه ابزاری است که با استفاده مشروع از آن می‌توان به اهداف آرمانی و متعالی دست یافت. برای من رسانه وسیله بوده و "هدف" نیست.

وی با بیان این مطلب که برای نظر افرادی كه وی را کارگردان نمی‌دانند ارزشی قائل نیست، اظهار کرد: مردم آثار مرا می‌بینند و با آن ارتباط برقرار می كنند. اگر من کارگردان نبودم این همه استقبال از اخراجی‌ها نمی‌شد، تکثیر فقر و فحشاء به 10 میلیون نسخه نمی‌رسید و "اخراجی‌ها3" پرمخاطب‌ترین فیلم ایران لقب نمی‌گرفت. همان‌ها كه می‌گویند ده نمكی فیلمساز نیست اگر می‌توانند فیلم‌هایی بسازند كه در درجه اول صدای دشمن را دربیاورد و با بهره‌گیری از بهترین‌های ایران فیلم‌های پرفروشی بسازند که تا قسمت سوم نیز پرفروش بماند.

این کارگردان تصریح کرد: از روزی كه وارد سینما شده ام همه منتظرند كه من مخملباف بشوم و در انتظارند با طرح انتقادی از من ببینند تغییر هویت داده‌ام. با وجود انتظار همگان برای تغییر رویه من در سینما، امیدوارم بتوانم به همه حرف‌هایی كه می‌زنم عمل كنم.

وی با دفاع از ساخته‌های خود گفت: جوانانی كه گفته می‌شد از دفاع مقدس گریزانند با "اخراجی‌ها" به سینما آمدند و اثری درباره جنگ را دیدند. من در ساخت "اخراجی‌ها" به دنبال وحدت ملی بودم و معتقدم از این سه گانه آخرین قسمت حرف‌های مهم‌ترین برای گفتن دارد و اخراجی‌های 1 و 2 به منظره بستری برای آماده شدن موقعیت و زدن حرف اصلی من در "اخراجی‌ها3" بودند.

ده‌نمکی با بیان این مطلب که بیان حرف‌های عمیق به زبان ساده معنای حقیقی هنر است، به نقد افرادی که خواهان تحریم "اخراجی‌ها" شده‌اند پرداخت و اظهار کرد: این افراد هنوز موفق به کشف لایه‌های زیرین "اخراجی‌ها" نشده‌اند. افراد سیاسی یا افرادی كه نگاه جناحی دارند با غرض ورزی‌های خود نمی‌توانند هدف اصلی این سه گانه را بهفهمند.

وی ادامه داد: هنر "اخراجی‌ها" این است كه با زبان ساده حرف‌های مهم اجتماعی را در نقد دموكراسی برای جامعه سیاسی ایران بازگو می‌كند. این اثر اکنون دیگر تمام شده و پایان فیلم به گونه‌ای است كه داستان به اتمام رسیده است و حتی رها کردن آن به سردرگمی مخاطب نمی‌انجامد. مگر این كه حواشی "اخراجی‌ها3" باعث بروز لطماتی شود که ناگزیر از ادامه "اخراجی‌ها" باشم.

"رسوایی" اثر بعدی من است
ده‌نمکی گفت: در غیر این صورت با برنامه‌ریزی برای آینده تصمیم دارم فیلمی با عنوان "رسوایی" بسازم که اکنون در حال پایه‌ریزی آن با مضمون اجتماعی و نگاهی عارفانه هستم.