به گزارش خبرنگار سینمایی برنا از اردبیل، در مراسم افتتاحیه نخستین جشنواره «میلاد سرخ» شفیع آقامحمدیان رییس مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به مسوولان استان اردبیل پیشنهاد نامگذاری خیابانی به نام مرحوم رسول ملاقلی پور را ارایه کرد.

رسول ملاقلی پور متولد 1338 اردبیل بود که با ساخت «پرواز در شب» (1365) جایزه بهترین فیلم را از جشنواره پنجم فیلم فجر به‌دست آورد. با «افق» قدرت کارگردانی خود را به رخ همگان کشید و با ساخت «مجنون» و «خسوف» همگام با شرایط روز حرکت کرد. اما با فیلم «پناهنده» نزد منتقدان به محبوبیت رسید و در سال 1374 یکی از بهترین فیلمهایش را به نام سفر به چزابه ساخت.

شکست «سفر به چزابه» در اکران عمومی و توقیف «نجات یافتگان»،‌ ملاقلی پور را واداشت تا برای جبران ضرر، بدترین فیلم کارنامه اش به نام «کمکم کن» را رقم بزند و برای اثبات توانایی هایش یک سال بعد هیوا را ساخت که در جشنواره هفدهم فیلم فجر جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم را علاوه بر جوایز دیگر نصیب خود کرد.

در سال 1378 ملاقلی پور فیلم سه اپیزودی «نسل سوخته» را ساخت و خیلی چیزها را ثابت کرد. نسل سوخته شاهکار ملاقلی پور است و آخرین فیلم کارنامه وی «مزرعه پدری» محسوب می‌شود.