به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برنا، آیین افتتاحیه نخستین جشنواره هنرجویان آموزشگاه‌های آزاد سینمایی عصر دوشنبه 20 تیر در تالار کنفرانس سالن خلیج فارس نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد.

در این مراسم پس از پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و قرائت آیاتی از کلام‌الله مجید، «محمدتقی شریفی قادری» دبیر جشنواره ضمن خوشامدگویی به حاضران گزارشی از برپایی این جشنواره ارائه داد.

شریفی‌قادری ضمن تبریك جشن‌های شعبانیه، میلاد حضرت علی‌اكبر (ع) و روز جوان و تشکر از دست‌اندركاران و هنرجویان تمامی آموزشگاه‌های آزاد سینمایی در برپایی این جشنواره، گفت: برگزاری این جشنواره آرزوی سالیان سال هنرجویان بوده است که خوشبختانه تحقق پیدا کرد و البته دلیل تاخیر برگزاری آن هم برخی ناهماهنگی‌های موجود بود، كه خوشحالیم با تلاش مسئولان سینمایی، این اتفاق فرخنده در معاونت سینمایی دولت دهم رخ می‌دهد.

وی در ادامه افزود: از ابتدا حدس زده می‌شد که برگزاری این جشنواره با استقبال خوبی مواجه شود اما حقیقتا انتظار استقبال اینچنینی را نداشتم و خوشحالم که هنرجویان از این جشنواره استقبال چشمگیری داشته‌اند.

دبیر نخستین جشنواره هنرجویان آموزشگاه‌های آزاد سینمایی در ادامه با برشمردن آمار آثار رسیده و انتخاب شده جشنواره، یادآور شد: در ابتدا قرار بود فقط در دو رشته بازیگری و گریم این جشنواره برگزار شود که بعد به درخواست آموزشگاه‌ها و هنرجویان، این رشته‌ها بیشتر شد.

وی در ادامه قوت جشنواره را متوجه تلاش آموزشگاه‌ها و هنرجویان دانست و ضمن تشکر از مساعدت‌های جواد شمقدری، بابك خانیان و سعید رجبی‌فروتن گفت: بدون حمایت این عزیزان و البته سازمان توسعه تجارت ایران، برگزاری این جشنواره ممکن نبود .

در ادامه،‌ سعید رجبی‌فروتن (مدیر کل همکاری‌های سمعی و بصری و نمایش خانگی معاونت سینمایی) گفت: نقطه آغاز همکاری من با معاونت امور سینمایی از دفتر مطالعات شروع شد و خدا را شکر که عمر خدمتی من کفاف داد تا این المپیاد را شاهد باشم.

وی در ادامه افزود: این جشنواره برای اولین بار است که توسط واحدهای ستادی برگزار می‌شود و اگر احساس کردید که در قیاس با برنامه‌های مشابه کم و کاستی‌های دارد، کوتاهی‌ها را به ما ببخشید.

رجبی فروتن در ادامه گفت: در پیام آقای شمقدری به جشنواره اشاره شده بود که «این جشنواره قدری دیرهنگام برگزار می‌شود» و امیدوارم در این دوره از جشنواره اوقات خاطره آفرینی را رقم بزنید. حقیقتا خود من هم نمی‌دانم چرا تا امروز چنین جشنواره‌ای برگزار نشده است اما حالا با همت بلند آقای شریفی قادری و مدیران آموزشگاه‌های آزاد سینمایی این بار سنگین برداشته شد.

مدیر کل همکاری‌های سمعی و بصری معاونت سینمایی در ادامه ضمن تقاضا از هنرجویان برای رقابتی سالم، تاکید کرد: امیدوارم این رقابت باعث نشود که حاشیه‌ساز شود. این جشنواره در این کیفیت کاملا جنبه آزمایش دارد و اگر هم‌یاری‌های جدی از سمت آموزشگاه‌ها و هنرجویان ببینیم، قطعا در دوره‌های بعدی با عزمی راسخ‌تر در خدمت شما عزیزان خواهیم بود.

تجلیل از «منوچهر حقانی‌پرست» کارگردان فقید سینمای ایران و نیز تجلیل از «فرهنگ معیری» چهره‌پرداز فقید از دیگر بخش‌های این مراسم بود که فرزندان این دو هنرمند درگذشته که در عرصه آموزشگاهی فعالیت داشته‌اند، هدایایی را به رسم یادبود، از دست‌اندرکاران جشنواره دریافت کردند.

انجمن صنفی آموزشگاه‌های آزاد سینمایی و سمعی و بصری كشور با حمایت معاونت امور سینمایی وزارت ارشاد، سازمان توسعه تجارت ایران و موسسه امور جشنواره‌های فیلم، نخستین جشنواره هنرجویان آموزشگاه‌های آزاد سینمایی را از 20 تا 27 تیر در سالن‌های ساختمان خلیج فارس نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌كند.