به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برنا، تعزیه «زن نصارا» با حضور بزرگان شبیه‌خوانی به سرپرستی حجت سیدعلیخانی ساعت19 جمعه31 تیرماه در فضای باز مجموعه تئاتر شهر اجرا می‌شود. در این تعزیه که به مناسبت برگزاری پانزدهمین جشنواره بین المللی نمایشهای آیینی و سنتی، به اجرا درمی‌آید، شبیه خوانان بزرگ از سراسر کشور حضور دارند؛ افرادی مانند مرتضی صفاریان، رضا حیدری، اسماعیل محمدی، محمد رضایی، محمود معین، احمد عزیزی، سید حسن گل ختمی، مسعود حجازی مهر، قاسم تسبیحی، علی سعیدی و حسن عقیقی بامعین البکای علی ترابی.

مجری طرح این تعزیه حجت سید علیخانی کارگردان و بازیگر تئاتر است که به پیشنهاد دکتر محمود عزیزی دبیرجشنواره این تعزیه را آماده اجرا کرده است.

تعزیه «زن نصارا» یا تعزیه غریب، تعزیه ای است همانند نامش؛ به ندرت خوانده شده و کمتر شبیه خوانی است که بر آن مسلط بوده و آداب اجرای آن را می داند. این نمایش اولین بار در تکیه دولت، توسط «گوبینو» به زبان فرانسه گزارش شده و تاکنون اجرایی مجدد از آن در جایی درج نشده است.

داستان آن درباره کاروانی است که به سرپرستی زنی مسیحی پس از واقعه عاشورا وارد کربلا می شود. هر کجا برای برپایی خیمه تیرکی می زند، خون بیرون می جهد. زن مسیحی از علم کردن خیمه صرف نظر کرده و به خواب می رود. او خواب افرادی را می بیند که اموال شهدا را به غارت می برند. مسیح (ع) را می بیند که از جایگاه والای امام حسین (ع) می گوید. در نهایت زن مسیحی تحت تأثیر این وقایع بر حقانیت و مظلومیت شهدای کربلا شهادت می دهد.