به گزارش خبرنگار سینمایی برنا، مراسم افطاری مرکز گسترش سینما مستند و تجربی شب گذشته در فضای باز تالار وحدت با حضور مستندسازان برگزار شد.

 در این مراسم جواد شمقدری معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره سینمای مستند و اثرات آن گفت: سینمای مستند بسان رمان و ادبیات می تواند به سینمای داستانی و حرفه ای کمک های فراوانی کند، به ویژه که سینمای مستند زبان تصویر را نیز آموزش می دهد.در روایت جبهه و جنگ شاهد اتفاقات خوبی در حوزه مستند بودیم که بعدها در سینمای هالیوود نیز مشاهده کردیم.

شمقدری با بیان اینکه در گذشته به سینمای مستند کمتر توجه شده، اظهار کرد: تصمیم داریم نگاه جدیدی به سینمای مستند داشته باشیم، مصوبات شورای عالی سینما ابلاغ شده است و در آن بودجه خوبی را علاوه بر بودجه مصوبه مجلس برای سینمای مستند در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: سینمای مستند به نوعی نگاه جستجوگر و انگیزه دغدغه مند مخاطب خودش را باید تامین کند همچنین مستندساز نیز باید تحولات و اتفاقات جامعه را روایت کند. سینمای مستند زمانی تنها محدود به حوزه اجتماعی شده بود در حالی که مستند سازان ایرانی باید در تمامی کشورها حضور داشته باشند و از اتفاقات مهم، فیلم تهیه کنند.

معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پخش جهانی فیلم مستند را بسیار مهم ارزیابی کرد و یادآور شد: پخش جهانی فیلم مستند بسیار حائز اهمیت است و نباید صرفا ساخته شود و در آرشیو قرار گیرد.

وی ادامه داد: عرضه فیلم مستند در شبکه خانگی و نمایش عمومی در سینما سپیده به منظور ترویج فرهنگ تماشای مستند شروع شده همچنین ما باید بتوانیم با برنامه ریزی دقیق در عرصه جهانی نیز حضور فعالی داشته باشیم.

شمقدری با اشاره به پخش فیلم های مستند از بعضی از شبکه های ماهواره ای گفت: عدم توجه به پخش جهانی باعث بروز اتفاقات ناگواری شده و آن پخش مستندهای ایرانی از کانال های ماهواره ای است. شبکه هایی که عناد آنها با جمهوری اسلامی بر کسی پوشیده نیست. پخش این مستندها علی رغم اینکه برای فیلم سازان ایجاد اشتیاق می کند اما نتایج خوبی در پی ندارد.

معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تصویب آیین نامه ای در زمینه پخش فیلم های مستند از شبکه ماهواره ای خبر داد و عنوان کرد: در پی تنظیم آیین نامه ای برای پخش فیلم های مستند در شبکه های ماهواره ای هستیم. فیلم مستند ایرانی باید در شبکه های جهانی پخش شود؛ اما در چارچوب یک پروتکل تعریف شده که منافع ما دچار خدشه نشود.

شمقدری به حضور مایکل مور در ایران اشاره کرد و افزود: مایکل مور مستند ساز آمریکایی تقاضای حضور در ایران برای ساخت فیلم مستند را دارد ما تصمیم داریم برای جشنواره سینما حقیقت این مستندساز را به ایران دعوت کنیم همچنین بعد از برگزاری جشنواره سینما حقیقت، اولین جشنواره مستقل کارگردانان مستقل سراسر جهان را که آثارشان در کشورهایشان بایکوت شده است را برگزار می کنیم.

در ادامه این مراسم از پوستر سومین دوره جشنواره شهید آوینی با حضور جواد شمقدری، شفیع آقامحمدیان و حسین ترابی رونمایی شد.