به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برنا،‌فریدون نجفی؛ کارگردان فیلم داستانی "خانه فاطمه کجاست؟" درباره چگونگی ساخت این فیلم و حضور آن در بخش مسابقه شصت و یکمین دوره جشنواره برلین گفت: ابتدا قرار بود این فیلم به صورت مستند تهیه شود چون سوژه آن، رسمی است که هنوز هم در زردکوه بختیاری پابرجاست. اصولا مردم بختیاری رسمی دارند که وقتی کسی از دنیا می‌رود تا یک هفته کسی حق دیدن تلویزیون ندارند و عزادار هستند.

وی افزود: موضوع مستندی که قصد داشتم بسازم درباره پسربچه‌ای بود که پدربزرگش فوت کرده و در‌به‌در به دنبال تلویزیونی است که بتواند مسابقه فوتبال را تماشا کند. از آنجا که می‌خواستم فیلمی با قابلیت‌های بالاتر بسازم تصمیم گرفتم با تهیه‌کنندگی حوزه هنری چهارمحال و بختیاری نسخه جدیدی از آن سوژه را البته با کمی تغییر و در قالب فیلم داستانی بسازم.

نجفی با اشاره به اینکه نسخه جدید با عنوان "خانه فاطمه کجاست؟" فیلمبرداری شد، اظهار کرد: داستان این فیلم درباره پسربچه‌ای است که برای ادای نذر هر ساله مادرش، که در بستر بیماری افتاده، اقدام به جمع آوری نذورات می‌کند. و طبق رسومات محلی برای پخت آش نذری مواد آن را از هفت زن به نام فاطمه جمع می‌کنند. چهار تا فاطمه بیشتر در آبادی نیست بنابراین مجبور می‌شود از کوهستان‌های برفی و صعب العبور گذشته و به روستای مجاور برود.

این کارگردان خاطرنشان کرد: "خانه فاطمه کجاست؟" نوعی اثر مردمی است. به طوری‌که با آن زندگی کرده‌ام و در واقع مروری بر خاطرات دوران کودکی من است. زبان آن نیز بر پایه گویش محلی است و زیرنویس فارسی دارد که در جشنواره برلین زیرنویس انگلیسی نیز به آن افزوده می‌شود.

براساس این گزارش این فیلم سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه از بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر را از آن خود کرد. پروانه زرین و دیپلم افتخار و جایزه بهترین فیلم کوتاه از بیست ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان همدان را نیز بدست آورد همچنین تندیس جشنواره دیپلم افتخار و جایزه دوم کارگردانی فیلم از چهارمین جشنواره سراسری فیلم رویش، تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و جایزه بهترین فیلم از جشنواره بین‌المللی فیلم رحمت، تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و جایزه بهترین کارگردانی از جشنواره فیلم رحمت، و تندیس پرواز و دیپلم افتخار و جایزه بهترین فیلم از دومین جشنواره تولیدات حوزه هنری کشور، تهران از دیگر موفقیت‌های فیلم "خانه فاطمه کجاست؟" است.

همچنین فیلم داستانی کوتاه "خانه فاطمه کجاست؟" به کارگردانی فریدون نجفی و تهیه‌کنندگی حوزه هنری استان چهارمحال بختیاری در بخش مسابقه شصت و یکمین دوره جشنواره برلین آلمان پذیرفته شده است. این جشنواره یکی از جشنواره‌های مهم فیلم الف در سطح بین‌المللی است که در تاریخ 20-10 فوریه 2011 ( 21 بهمن تا اول اسفند) در شهر برلین آلمان برگزار خواهد شد.