فرهاد ورهرام محقق و کارگردان سینمای مستند درباره مستند "عروسی مقدس" (پیرشالیار) که امروز در خانه سینما به نمایش در می‌آید به خبرنگار سینمایی برنا گفت: این فیلم براساس افسانه‌ای که در منطقه اورامانات کردستان و در نیمه زمستان در روستای اورامان تخت به مدت 2 هفته برگزار می‌شود ساخته شده است.

وی ادامه داد: این آیین بازسازی عروسی افسانه‌ای دختر پادشاه با یکی از پیران منطقه است، پیر دختر را شفا داده و به او زندگی دوباره بخشیده است، دختر پادشاه با پیر ازدواج می‌کند و اهالی محل کمک می‌کنند این مراسم برپا شود همچنین پیر وصیت می‌کند بعد از مرگش نیز این مراسم هرساله برگزار شود.

کارگردان مستند "عروسی مقدس" به اجرای این مراسم در کردستان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر نیز بنابر اعتقاد اهالی منطقه بازسازی این عروسی برگزار می‌شود که شکل و شمایل عرفانی دارد.

ورهرام در پایان گفت: این مستند به سفارش مرکز تحقیقات فیلم‌های مستند اتریش و موزه مردم شناسی وین به مدت 52 دقیقه تهیه شده است.

براساس این گزارش این فیلم مستند ساعت 17:30 در خانه‌سینما با حضور کارگردان به نمایش در می‌آید.

عوامل تولید مستند "عروسی مقدس" عبارتند از: محقق و کارگردان:‌ فرهاد ورهرام، تصویربردار: مرتضی پورصمدی، صدابردار: مهدی آزادی، تدوین: کارین منافی.