به گزارش سرویس فرهنگی برنا،یدالله صمدی كارگردان سینما و تلویزیون گفت: با توجه به شرایط و حجم بالای كار امسال، اطلاع دقیقی از فیلم‌های شركت كننده در جشنواره ندارم اما بر این باورم كه همه دوره‌ها به فیلمسازان پیشكسوت مختص نیست. فیلمسازان جوان و با فكر و ذوق و سلیقه می‌توانند باعث رونق جشنواره شوند. ما هم باید برای آنها شرایطی فراهم كنیم و كمك كنیم تا ابراز وجود كنند. خود ما هم زمانی جوان بودیم و اگر خودمان را جای آنها بگذاریم در می‌یابیم تمام سعی و تلاش آنها نیز این است كه روزی آثارشان دیده شود. همانطور كه آروزی ما همین بوده است.

وی ادامه داد: امروز می‌بینیم كه اصغر فرهادی اولین فیلمسازی است كه تا نامزدی گلدن گلوب پیش می‌رود و امید است كه جایزه بزرگتری را هم به دست بیاورد. این كارگردان در مقایسه با بسیاری از فیلم‌هایی كه از تمهیدات دیگر استفاده می‌كنند در كمال سادگی و صداقت فیلم ساخته است. كارگردان‌هایی همانند اصغر فرهادی در راه هستند كه حركتشان از جشنواره شروع می شود وبه جاهای بالاتری نیز خواهد رسید.

كارگردان مجموعه تلویزیونی"شوق پرواز"همچنین عنوان كرد: خزاعی دبیر سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم فجرگام مهمی در خصوص داوری برداشته كه از داوری صنوف و مشاوره آن ها استفاده كنند كه حركت عزیز و مباركی است. چنین فكرهایی بسیار روشن و خوب است و باعث ارتقاء سطح كیفی جشنواره می‌شود.

صمدی كه سالیان گذشته در كمیته انتخاب بخش مسابقه به عنوان داور جشنواره فیلم فجر حضور داشته است، افزود: زمانی كه من در كمیته انتخاب برای بخش مسابقه به عنوان داور بودم از اینكه فیلمی در این مرحله رد می شد و نمی‌توانست به بخش مسابقه برود، بسیار ناراحت می‌شدم، چرا كه بیشتر فیلم‌ها مستحق قرارگرفتن در این بخش بودند. جمعی كه در آن پروژه فعالیت كرده بودند، از فیلمنامه نویس گرفته تا عوامل پشت صحنه همه تلاش خود را كرده بودند اما در نهایت هئیت انتخاب مجبور بود 20 فیلم را برای بخش مسابقه برگزیند.

وی تاكید كرد: انسان درهر برهه از زندگی‌اش نیاز به تشویق و حمایت دارد. یكی از عواملی كه باعث انگیزه هنرمندان می‌شود، برگزاری جشنواره‌ها و ایجاد احساس رقابت میان آنهاست. باید فضا برای افرادی كه به تازگی در این راه گام برداشتند به نحوی فراهم شود تا با جسارت بیشتری در زندگی هنری‌شان گام بردارند.

این كارگردان سینما و تلویزیون نقش صنوف سینمایی در داوری‌های جشنواره را مهم قلمداد كرد و افزود: با شهامت می‌گویم كه صنوف سینمایی برای ارتقا و سربلندی سینمای ایران زحمات بسیاری كشیده‌اند. اگرچه بعضی از این اصناف به سمت مسائل سیاسی كشیده شده‌اند اما با حمایت مسئولان برگزاری جشنواره و حضور سینماگران می‌توانیم به برگزاری جشنواره‌ای ملی امیدوار باشیم.

صمدی در پایان خاطرنشان كرد: اگر من در دوره‌ای از جشنواره فیلم فجر در هیات انتخاب و داوری بودم سعی كردم عدالت را رعایت كنم. ما در نهایت چند جشنواره مهم سینمایی در كشور داریم، كه باید فضایی به وجود بیاوریم كه این جشنواره‌ها در تعامل با یكدیگر به حیات خود ادامه دهند.